צילום: אלכס קולומויסקי בג"ץ דחה השבוע את בקשת הקשת הדמוקרטית המזרחית למתן צו על תנאי, שמשמעותה היתה בין השאר עצירת הבנייה בקיבוצי עוטף עזה והפריפריה. החלטת בית המשפט תקפה עד לדיון ולהחלטה סופית בעתירת הקשת המזרחית, המבקשת לבטל את החלטה 1447 - חלופת האגודה.

עוד סיפורים משפטיים מקיבוצים:
המעפיל וגזית: תביעה של למעלה ממיליון שקלים נגד המפעל
ערבות הדדית על תנאי
שדות ים: בנה של המנוחה החזיק את הדירה כבת-ערובה

תזכורת: לפני כחודשיים עתרו לבג"ץ הקשת המזרחית, האגודה לצדק חלוקתי וארגון תהודה כנגד המדינה בבקשה לבטל את החלטה 1447 - חלופת האגודה. נוסף על כך ביקשו אנשי הקשת מבית המשפט להורות על מתן צו ביניים, שמשמעו עצירת יישום ההחלטה עד הכרעה בנושא. כאמור, שופט בית המשפט העליון צבי זילברטל דחה בקשה זו.

זאת ועוד, בית המשפט דחה בהחלטתו גם את בקשת המדינה לחבר את עתירת הקשת המזרחית כנגד חלופת האגודה ואת בג"ץ התנועה הקיבוצית בנוגע לחלופת הפיקדון, בג"ץ הצפוי להידון בחודש יולי.גורמים בתנועה הקיבוצית הביעו סיפוק מההחלטה, וציינו כי מאז שהגישו את העתירה יצאו אנשי הקשת המזרחית במסע הכפשה בוטה ותקיף ברשתות החברתיות ובאמצעות כתבות בתקשורת כנגד התנועה הקיבוצית בכלל וקיבוצי עוטף עזה והפריפריה בפרט, אך ללא הועיל.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר ברך על ההחלטה ואמר: "בחג השבועות עלו, כמדי שנה בשנה, כל התינוקות שנולדו בשנה האחרונה אל במות החג בקיבוצים בכל רחבי הארץ. היה מרגש לקרוא את המספרים. 2,500 תינוקות נולדו השנה בקיבוצים - מדן ומרום גולן בצפון ועד יטבתה ואילות בדרום. מרגש במיוחד היה לשמוע על מספר הילדים שנולדו השנה בעוטף עזה.

"האחריות שלי ושל התנועה שאני עומד בראשה היא לתת קורת גג לכל משפחה המבקשת לפתח את הפריפריה ואת הקיבוצים בגבולות המדינה. עם זאת, אמרתי ואני אומר זאת שוב: אין האחד בא על חשבון האחר. התנועה הקיבוצית מוכנה למאבק לדיור הוגן לזוגות צעירים במדינת ישראל בכלל ובעוטף עזה בפרט, וצר לנו שחבורת עורכי דין מתל אביב פועלת במכוון לסכסך ולשסות את תושבי עיירות הפיתוח בקיבוצים.

"אני קורא לבג"ץ ולממשלה לשים סוף לאבסורד", סיכם ניר מאיר. "תסייעו לכל מי שרוצה לגור בפריפריה ולהגן על גבולות ישראל לעשות זאת".

מיכי דרורי, היועץ המשפטי של התנועה הקיבוצית: "קיבלנו בסיפוק את ההחלטה שלא לאשר צו ביניים ושלא לאחד דיון בין כל העתירות. מדובר בהחלטות שהן אמנם רק חלק מראשיתו של הדיון, אך הן מאפשרות כבר עכשיו המשך התקדמות בביצוע החלטה 1447 בקיבוצים המעוניינים בכך, וגם משקפות כנראה את עמדת בית המשפט, שהתקדמות כזו היא סבירה ושהטענות בעתירת הקשת אינן כבדות דיין כדי לעכב אותה".

יעל בן-יפת, מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית, מציינת שבתנועתה מרוצים חלקית מהחלטת השופט. "אנחנו שמחים ששתי העתירות בנושא הזה לא יאוחדו", היא אומרת, "ומעניין מה יהיה התהליך בנושא השיוך. התהליך הזה לא נתקף בבג"ץ רק על ידינו, אלא גם על ידי התנועה הקיבוצית על מה שלא קיבלה מהמדינה".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית טוען שאתם מונעים את הצמיחה הדמוגרפית בעוטף עזה, ושהתנועה מוכנה להיאבק למען דיור הוגן לכולם.
יעל בן-יפת: "אם הוא מתכוון לזה באמת ולא זורק סיסמאות באוויר, שיצהיר שהתנועה הקיבוצית מסרבת לקבל הטבות ששאר האוכלוסיות אינן מקבלות, שהתנועה הקיבוצית בעד צמצום פערים,
ושהיא נגד סלקציה בקבלת חברים ליישובים שלה. כשיקבלו את ההחלטות האלו בפועל ויתחילו להילחם עבור כל האזרחים במדינה, בייחוד האוכלוסייה המוחלשת, וכשלא ידאגו רק לעצמם - זו תהיה בשורה ממש שהתנועה הקיבוצית תוכל להתהדר בה".