צילום: אביב לשם תביעה בסך של למעלה ממיליון שקלים הוגשה לאחרונה נגד חברת MCP מקיבוץ המעפיל, הנמצאת בבעלות המעפיל (49.9%) ופלזית תעשיות של קיבוץ גזית ושל קרן טנא (50.1%).

עוד סיפורים משפטיים מקיבוצים:
כיצד מבוצע התחשיב הכספי בחלופות השיוך
ערבות הדדית על תנאי
שדות ים: בנה של המנוחה החזיק את הדירה כבת-ערובה

על פי כתב תביעה שהוגש ביום חמישי שעבר (2.6) לבית משפט השלום בפתח תקווה, נתבע המפעל הוותיק בקיבוץ המעפיל, המייצר מגשיות ואריזות למזון, לשלם 1,168,250 שקל לחברה בלו דוט פאקג'ינג. הטענה היא שהחברה מכרה סחורה ומוצרים ללקוחות בדרום אפריקה מאחורי גבה של המפיצה שלה במהלך מכוון.

על פי התביעה שהגיש עו"ד בנג'י לבנטל (זיגל-גלדשמידט & לבנטל), הצליחה חברת בלו דוט פאקג'ינג להחדיר את המוצרים של MCP לשוק בדרום אפריקה והניבה לה מסחר פעיל ונרחב עם השוק הדרום אפריקני, כולל עם חברות בינלאומיות הפועלות בו.אלא שעל פי טענת עו"ד לבנטל, לאחר שנים שבהן נמכרו המוצרים לשוק הדרום אפריקני דרך המפיצה שלה, "דרסה MCP ברגל גסה את זכות ההפצה הבלעדית של המפיצה וניצלה לרעה ובחוסר תום לב את הסיכומים שהכתיבה בשעתו למפיצה".

בתביעה נטען כי "למפיצה נודע באופן מקרי, לתדהמתה, כי MCP החלה למכור בעצמה סחורה ישירות לאחד הלקוחות הגדולים והמרכזיים ביותר בדרום אפריקה, מאחורי גבה של בלו דוט, תוך כדי שהיא מעלימה מהמפיצה את המכירות הללו ואינה משלמת למפיצה את העמלות המגיעות לה בגין מכירות אלו".

לטענת התביעה, "אחרי עשרות שנים של שיתוף פעולה מסחרי, הנשען על כל אשר יצרה המפיצה בדרום אפריקה, ללא כל הודעה מוקדמת, פעלה MCP במחשכים, למכור ולספק מוצרים לחברות שלא באמצעות המפיצה ועל חשבונה".

התובעת דורשת מהחברה תשלום בגין אובדן העמלות שלא שולמו על המכירות שלא נעשו דרכה ובגין אובדן עתידי של עמלות ממכירות בדרום אפריקה, בעקבות זאת שהחברה הפסיקה, לטענתה באופן חד-צדדי, את שיתוף הפעולה המסחרי בהיעדר תום לב. כמו כן נתבעת החברה לשלם החזר יחסי של ההשקעה בפיתוח מוצרים ופיצוי בגין השימוש שלה בתבניות שבהן השקיעה המפיצה.

מנכ"ל MCP, אילן גלבוע, מוסר בתגובה: "עבדנו דרך המפיץ בלו דוט פקג'ינג בדרום אפריקה, ובשלב מסוים, בסביבות שנת 2010, הבינו שני הצדדים שהערך המוסף של החברה המשותפת אינו קיים, והתקבלה החלטה לעשות תהליך משותף של היפרדות. כשנשלחה הודעה לבלו דוט על הרצון להפסקת ההתקשרות הם הביעו התנגדות,
ונפגשנו אתם בניסיון להגיע לפתרון מוסכם.

"לאחר שהניסיון לא צלח, התייעצנו עם עורכי הדין שלנו בנוגע להליך היפרדות על פי החוק, וביצענו בצורה מדוקדקת את ההליך. העברנו לבלו דוט הודעה מסודרת על סיום ההתקשרות, שילמנו את התמלוגים המגיעים להם לאחר קבלת ההודעה על פי החוק, ובזאת הסתיימה הפרשה מבחינתנו".