הניתן לכתוב בכתב תביעה מילים ותיאורים ככל העולה על דעתו של התובע? כך, למשל, הניתן בתיאור האירועים לכתוב על חברי ועדת הקבלה בקיבוץ דפנה כי פעלו "תוך ניצול תפקידם לרעה".

עוד עניינים משפטיים מקיבוצים:
נחשון: תיחשף החברה שהתנגדה להשכרת דירה
מה חלקו של הקיבוץ בגירושים בין זוג חברים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

התביעה אף הדגישה נגד אחת מחברי הועדה כי השיבה לפנייתם "בחוצפה שלא תיאמן ובניסיון סחיטה של ממש", "סירבה בכל תוקף ואטמה את אזניה לדברי הכיבושין", "נקראה לחדר כקטגור וחורשת רעתם, שפעילותה נגדם על רקע חשבונותיה האישיים נמשכה במלוא עוצמתה וכיעורה... ממש כמו במדינות עולם שלישי חשוכות...".

האמנם ניתן לספר בתביעה, במילים קשות: "השמועות הלכו ופשטו ודמם של התובעים הותר", ולהוסיף: "אלה הם פניה המכוערות של ועדת הקבלה, אותה ניהלו הנתבעים כאילו בקיוסק פרטי של חיסול חשבונות עסקינן"?

שניים הם התובעים שהגישו, באמצעות עו"ד סמדר וינברג, תביעה לפיצויים בסך 200 אלף ש"ח בגין נזק שנגרם להם, לטענתם, במסגרת הליכים שהתקיימו בפני ועדת הקבלה של קיבוץ דפנה. תקנות סדר הדין האזרחי מסמיכות את בית המשפט להורות על מחיקה או על תיקון של כל עניין בכתב טענות, אם אין בו צורך או אם הוא מביש, עלול להפריע לדיון הוגן בתובענה, או לסבכו, או להשהותו.באמצעות עו"ד יונתן גולדשטיין ("קופרשמיט את גולדשטיין, עורכי דין"), טוענים קיבוץ דפנה וחברי ועדת הקבלה שבו, כי הטיעונים בכתב התביעה חורגים מהעובדות המהותיות הנדרשות לתביעה וטומנים בתוכם תיאורים ססגוניים מיותרים ומבישים של הנתבעים. משכך, הם מבקשים למחוק מכתב התביעה את הסעיפים המבישים והמיותרים, לטענתם.

ברכה לחמן, רשמת בית משפט השלום בצפת, מסבירה כי המבחן למחיקת הטענה או להותרתה היא השאלה אם הטענה רלוונטית לתביעה, וזאת לצד הגישה של שמירה על חופש הטיעון של בעלי דין,
ככל שאין בו כדי לשבש את מהלך הדיון, להכביד עליו או לפגוע בכבודם של בעלי הדין.

בהתאם למבחן זה היא בודקת את האמירות והטענות הללו, ופוסקת שאין מקום להורות על מחיקתן מכתב התביעה, משום שהן חלק מטענות התובעים באשר להתנהלות ועדת הקבלה, ומהווים חלק מעילת התביעה.

יחד עם זאת, לגבי אמירות אחרות, המייצרות השוואה עם "תיאור מאורעות היסטוריים שהתרחשו בתקופה הרומית, המהפכה הצרפתית, המערב הפרוע והתקופה החשוכה של השואה" - אומרת הרשמת כי אין צורך בהן כדי להצביע על עילת התביעה, וכי טוב היו עושים התובעים אם דברים אלה לא היו נכללים בכתב התביעה.

"השימוש שעשו התובעים בזכר השואה בכתב התביעה הוא אסור, פוגעני, מביש וראוי לגינוי", מוסיפה הרשמת, ומורה על מחיקת הדברים האחרונים האלה מכתב התביעה.