מי ישמור על השומרים? זו מימרה ידועה, אך מי יוודא שאלה שאנו שוכרים לשמור במטעים ובשדות שלנו, אכן מתאימים לתפקידם? זו שאלה חשובה לא פחות, והמקרה הבא יוכיח.

עוד על עבירות מין בקיבוצים:
לקיבוץ מותר להרחיק עבריין מין
מעשה מגונה בילדה במרכולית בקיבוץ
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

13 שנות מאסר לריצוי בפועל נגזרו על אדם שהורשע, לפי הודאתו, בעבירות של חטיפה לשם ביצוע עבירות מין, אינוס, מעשים מגונים ואיומים.

הנאשם הועסק כשומר במטע באחד הקיבוצים, והתגורר במאהל מאולתר במקום. באחד הימים הוא עקב אחר אישה מהקיבוץ, ארב לה, ובדרכה למכוניתה גרר אותה לשדה שומם תוך שימוש בכוח, בחניקה, בכפייה, בהפחדה ואיומים ובגרימת חבלות, וכאשר היא נאבקת בו, ביצע בה עבירות מין.

רשימה זו מבקשת, לצד סיפור האירוע, להביא לתשומת לב מוגברת של הגורמים בכל קיבוץ, המבקשים להעסיק בעבודות שמירה, או בעבודות אחרות, אדם שיש לו גישה ונגיעה לשטח הקיבוץ ולתושביו, בשעות היום והלילה.

דרך הבירור מורכבת ויש להיוועץ לגביה, וגם נזכיר שבית המשפט העליון פסק בעבר כי מול זכותם לפרטיות של עובדים, ולצד האינטרס הציבורי לתמוך בשיקום עבריינים - עומדת זכותם של מעסיקים למנוע חשיפה שלהם ושל אנשים הנזקקים לשירותיהם לסיכונים לא-סבירים.שימו לב לרקע ולתכונות של שומר המטעים במקרה זה. בבית המשפט התברר כי לחובתו של הנאשם שמונה הרשעות קודמות, בין השאר בעבירות רכוש, מרמה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, נהיגה ללא רישיון, תקיפה הגורמת חבלה של ממש וגם עבירת מין (ניסיון למעשה מגונה).

חמש פעמים נשפט הנאשם למאסר בפועל, מתוכן פעמיים לתקופה של 12 חודשים. לפי בית המשפט,
מדובר בנאשם שהמסוכנות המינית הנשקפת ממנו גבוהה, ושאובחן כבעל הפרעת אישיות, רקע התמכרותי לאלכוהול והתנהגות היפר-סקסואלית.

בערעור בבית המשפט העליון מספר הסנגור על נסיבות חייו של הנאשם ומבקש להסתפק ברף הנמוך של מתחם הענישה. באמצעות עו"ד נילי פינקלשטיין מבקשת המדינה לדחות את הערעור ומדגישה את חומרות העבירות שביצע הנאשם-המערער והאלימות שהפעיל במהלכן.

נועם סולברג, שופט בית המשפט העליון, מדגיש את מעשיו החמורים של המערער ואת הסבל הנורא והפחד שחוותה המתלוננת בשעות הקשות הללו. לדבריו, יש לתת בכורה לעיקרון לפיו צריך שיתקיים יחס הולם בין חומרת מעשה העבירה בנסיבותיו, מידת אשמו של הנאשם וסוג ומידת העונש המוטל עליו.

עבירות המין שביצע המערער באכזריות, הטלת המורא על המתלוננת, הפגיעה הנמשכת בגופה ובנפשה, כל אלה מצדיקים את העונש החמור, אומר השופט ודוחה את הערעור, כשאליו מצטרפים בהסכמה חבריו להרכב, אסתר חיות וצבי זילברטל.