מצלמת האבטחה של קיבוץ אפיקים סייעה לבן הקיבוץ (נקרא לו כאן "המשיב"), שנאשם בעבירה של גרימת מוות ברשלנות ובעבירות נוספות, כתוצאה ממעורבותו בתאונה בה נהרג נוהג אופנוע.

עוד עניינים משפטיים מקיבוצים:
עין חרוד איחוד לחבר לשעבר: החזר כסף לקיבוץ
כפר מנחם: ה"כללית" לא תפצה את אחות הקיבוץ
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

והנה הפרטים: בפני השופטת מנאל חליחל-דיאב, מבית משפט השלום לתעבורה בנצרת, נדונה בקשת פרקליטות מחוז צפון פלילי, לפסול את המשיב מקבלה או החזקה של רישיון נהיגה עד לתום ההליכים המשפטיים המתנהלים כנגדו. לטענת הפרקליטות, נהג המשיב ברכב פרטי, מכיוון היציאה מקיבוץ אפיקים לכיוון הצומת המתחבר לכביש מספר 90, כשבכוונתו לפנות בצומת שמאלה. לפי הנטען, לא ציית המשיב לתמרור "עצור" ולא נתן זכות קדימה.

"נקודת המוצא בעבירת גרימת תאונת דרכים קטלנית היא פסילת רישיון", מסבירה השופטת שדנה בבקשת הפסילה. קיימת חזקה משפטית - "חזקת המסוכנות", מפרטת השופטת, לפיה אדם שנאשם בגין מעורבותו בתאונת דרכים קטלנית - נהיגתו מסכנת את הציבור. נטל ההוכחה שלא כך הם פני הדברים מוטל על הנאשם, הנדרש לשכנע שנהיגתו אינה מסכנת את הציבור.

השופטת מוצאת: "אכן קיימות כנגד המשיב ראיות לכאורה, אך יש ליתן את הדעת לעוצמתן". אין מחלוקת, אומרת השופטת, כי המשיב נכנס לצומת וכי אירעה התנגשות בין רכבו לאופנוע שהגיע מצד שמאל שלו וכתוצאה מכך נגרם מותו של רוכב האופנוע.

אירוע התאונה, מתארת השופטת, תועד באופן מקרי על ידי מצלמת האבטחה של קיבוץ אפיקים,
שבסמוך אליו אירעה התאונה. בסרטון ניתן להבחין בבירור כי קודם להתרחשות התאונה, הגיע המשיב לצומת במהירות לא-גבוהה, ועצר עצירה מוחלטת בצומת לפני כניסתו שמאלה.

דבר זה, אומרת השופטת, הוא בניגוד לנטען על ידי הפרקליטות. "אילו היה מדובר בהתפרצות רכב המשיב לצומת, או בנסיעה מהירה אל תוך הצומת, ודאי שניתן היה ללמוד מכך על מסוכנות שבדרך נהיגתו של המשיב", אומרת השופטת.

המנוח, מציינת השופטת, נהג באופנוע למרות היותו בלתי-מורשה כלל לנהיגה. מסיבות אלה, ואחרות, מגיעה השופטת למסקנה כי "קיימת חולשה בעוצמת הראיות". משכך, היא פוסקת, "על-אף התוצאות הטרגיות והכואבות של התאונה, סתר המשיב את חזקת המסוכנות העומדת לחובתו, ועמד בנטל השכנוע בדבר היעדר מסוכנותו". לפיכך היא דוחה את הבקשה לפסילה עד לתום ההליכים.