היש להקל בעונשו של מי שנטל חלק במעשה טרור, סייע בירי של רקטות על קיבוץ כיסופים, אך בפועל לא ירה?

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר על המחבל, בגין אירוע זה ועוד נוספים, עשרים שנות מאסר, אך עתה, באמצעות עו"ד לאה צמל, הוא מערער על חומרת העונש. המדינה מיוצגת בידי עו"ד יעל שרף.

עוד על החיים בקיבוצי עוטף עזה:
עוטף עזה: מאבק בביטול שמירת צה"ל בקיבוצים
חיים על הגבול - סרט אינטימי מעוטף עזה
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

בשנת 2006, מתאר השופט יצחק עמית מבית המשפט העליון, נפגש המערער "עם ראש החוליה וחבר נוסף בחוליה שהחזיקו בידיהם שני טילים באורך 60 ס"מ כל אחד, אותם סיכמו השלושה לירות לאזור קיבוץ כיסופים. המערער מילא שקי חול עליהם הונחו משגרי הטילים, ולאחר שעזב את המקום שיגר ראש החוליה את הטילים לעבר קיבוץ כיסופים.

"כך עשה המערער במהלך החודשים שלאחר מכן, בשני אירועים נוספים בהם נורו טילים לעבר אזור קיבוץ כיסופים". בגין אישומים אלה ואחרים הורשע המערער בעבירות של חברות בארגון טרוריסטי, ניסיון לרצח, סיוע לניסיון לרצח ועבירות נוספות הכרוכות בנשיאה ובהובלה של נשק.בערעור לבית המשפט העליון טוען הנאשם כי נסיבותיו האישיות - "עברו הנקי, היותו חקלאי ואב לארבעה ילדים התומך גם בבני משפחה אחרים, ומצבו הבריאותי, לצד פעילותו השולית ביחס לאנשי החוליה האחרים" -
אמורות להקל בעונשו.

"ירי מכוון ללא הבחנה של רקטות ומרגמות לכיוון מדינת ישראל על מנת לפגוע בכוונה תחילה באזרחים ובתושבים, הוא מעשה טרור מובהק", אומר השופט יצחק עמית. הגם ש"המערער לא נטל אף פעם חלק ישיר ומיידי בביצוע הירי, אלא הניח שקי חול, שמר או תצפת כאשר האחרים עסקו בירי עצמו - הוא היה חלק בלתי-נפרד מ'המעטפת' של אותם מעשים, חוליה חיונית ב'שרשרת' השיגור".

"כעניין שבמדיניות ענישה", אומר הרכב השופטים - אסתר חיות, ניל הנדל ויצחק עמית - "המסר צריך להיות כי מי שנוטל חלק בעבירות כגון דא לא יינקה, והוא צפוי לעונשי מאסר כבדים". עם זאת, בהתחשבם ב"נסיבות לקולא" - המערער הודה, וגם שהה במעצר ארבע שנים עד גזר הדין - הם מקלים מעט בעונשו ומעמידים אותו על 17 שנות מאסר בפועל.