מהו תעריף הענישה לבנייה ללא היתר של מרפסת עשוייה עץ (ומקורה ב"שמשונית") בשטח של כ-20 מ"ר? בקיבוץ עמיעד, כך טוענת "המאשימה", הוועדה המקומית לתכנון ובנייה גליל עליון, בנתה "הנאשמת" מרפסת, כאמור, כתוספת לבית מגורים קיים, ללא היתר כדין.

עוד על היתרי הבנייה בקיבוצים:
משבר "היתרי הבנייה" בקיבוצים ממשיך להחריף
בלי היתר משלמים יותר
עוד עניינים משפטיים וסיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

משכך, באמצעות עו"ד צביקה כוחן, הוגש נגדה כתב אישום בגין עבירה על חוק התכנון והבנייה. הנאשמת הודתה והורשעה. לטענתה, "בטרם בנתה את המרפסת, היא ביררה בקיבוץ ושאלה את מי שהיה צריך לשאול, והוא אישר לה בעל-פה לבנות".

"העיקרון המנחה בגזירת העונש הוא עקרון ההלימה", מסביר השופט אורי גולדקורן, מבית משפט השלום בצפת. יש למצוא יחס הולם בין חומרת מעשה העבירה בנסיבותיו, ומידת האשם של הנאשם, לבין סוג העונש ומידת העונש המוטל עליו.

בכך ש"קבל עם ועדה, הקימה הנאשמת מרפסת, ללא היתר, היא פגעה בערך החברתי של שלטון החוק והסדר הציבורי", אומר השופט. "הענישה הנהוגה בעבירות אלה היא הרתעה של הנאשם הספציפי ושל עבריינים פוטנציאליים,
במטרה להפוך את ביצוע העבירות לבלתי-כדאי מבחינה כלכלית".

לפיכך, הוא גוזר עליה קנס בסך 10,000 ש"ח או 25 ימי מאסר תחתיו, ומחייב אותה לחתום על התחייבות בסך 10,000 ש"ח, למשך שנתיים, להימנע מביצוע עבירה על חוק התכנון והבנייה ותקנותיו.

הוא מוציא צו הריסה של המרפסת, ומורה שהצו ייכנס לתוקף בתוך 12 חודשים, אלא אם כן יהיה בידי הנאשמת היתר כדין. עוד מחייב בית המשפט את הנאשמת לשלם כפל אגרת בנייה בסך 1,240 ש"ח.