יהודה דורון, גזברו לשעבר של שפיים, שהואשם במעילה בכספי הקיבוץ, הורשע השבוע בבית המשפט בגניבת 16 מיליון ש"ח. בית המשפט קבע עוד כי דורון השתמש בכספי הקיבוץ לרכישת וילה בקיסריה ובית קיץ בפינלנד, והרשיע גם את אשתו, קטרינה, בגניבה ובסיוע לגניבה.

עוד על פרשת יהודה דורון:
שפיים מול יהודה דורון: הוא לא ישוב
משפט יהודה דורון-שפיים: חוקרים את החברים
עוד סיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

ועוד לא יבש הדפוס על הכרעת הדין שהוציאה השופטת מיכל ברק נבו, לפיה הורשעו יהודה וקטרינה דורון בשורה של עבירות, ובשבוע הבא (10.10) אמור להתקיים הדיון בתביעה האזרחית שהגיש עוד בשנת 2003 קיבוץ שפיים, על סך 8.750 מיליון ש"ח, באמצעות עורכי הדין זוהר לנדה ונועה הבדלה ("ברנע ושות'"), נגד הנתבעים: יהודה דורון, קטרינה דורון ו-ה.ט.ס. ישראל גרווינגטכנולוג'יס בע"מ (חברה לגביה טוען הקיבוץ שהיא בשליטת הנתבעים).

משהתפטר בזמנו מי שייצג את הנתבעים (שאף הגישו "תביעה שכנגד" נגד הקיבוץ) - ניתנה אורכה לנתבעים להגיש תצהירי עדות ראשית לבית המשפט, ובימים אלה משלימים הצדדים את הגשת תצהירי העדויות מטעמם. השופט ישעיהו שנלר, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, בפניו מתקיים הדיון, כבר העיר כי הנתבעים אמנם טוענים לגבי מצבם הכלכלי, אך "עם כל ההבנה, אין להתעלם מהזמן הרב שחלף, שגם במסגרתו יכולים היו המשיבים להיערך לקראת הדיון המשפטי", והוא "חוזר וממליץ" לדורון להיעזר בייצוג משפטי.בידי הקיבוץ נתון עתה כלי משפטי נוסף. הוראה מיוחדת בסעיף 42א לפקודת הראיות קובע כי הממצאים והמסקנות של פסק דין חלוט במשפט פלילי המרשיע את הנאשם, יהיו קבילים במשפט אזרחי כראיה לכאורה לאמור בהם, אם המורשע הוא בעל דין במשפט האזרחי.

משמעות הדברים היא שיכול הקיבוץ להציג בבית המשפט המחוזי את ההרשעה הפלילית. אם יימצא כי אכן ניתן לעשות זאת,
כי אז לא יהא המורשע רשאי להביא ראיה לסתור את פסק הדין במשפט הפלילי אלא ברשות בית המשפט.

מן הסתם, לא קל יהיה להתמודד עם דברים שרשמה השופטת מיכל ברק נבו, שהרשיעה את דורון, שבסופם נכתב, בין השאר: "התביעה הוכיחה מעל לכל ספק כי הנאשם ביצע את העבירות שיוחסו לו. התנהלות הנאשם במשפט נועדה, כך אפשר לומר עתה בצורה ברורה, כדי למשוך זמן ולזרות חול בעיני כל העושים במלאכה, ובראשם - בית המשפט.

"הנאשם פעל כפי שפעל בתקווה שמרוב עצים לא יראו את היער, ובעיקר את פעולות המרמה השיטתיות שעשה באותו יער. אולם בסופו של יום, יער כה רחב ידיים, ופעולות מרמה כה רבות, גם אדם מתוחכם כנאשם - לא הצליח להסתיר".