לבית משפט השלום בנצרת הוגשה בימים האחרונים תביעת פיצוי בגין הפרת הסכם, לכאורה, נגד חברת "טוף מרום-גולן" והמנכ"ל שלה לשעבר, חבר הקיבוץ ארנון ינאי. התובעת, חברת "מטר מטר", טוענת כי מדובר בהפרת הסכם הגובלת במעשה תרמית על סך 1.255 מיליון ש"ח. בריכוז המשק ובהנהלת המפעל טוענים כי לא התקבלה אצלם שום תביעה מסוג זה וכי אינם יודעים על מה מדובר.

עוד על תביעות נגד קיבוצים:
כנרת: תביעה בשל ליקויים בתנאי העובדים הזרים
עין חרוד איחוד: שמועה קשה ואיום תביעה
עוד עניינים משפטיים וסיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

חברת טוף מרום גולן שולטת היום בתחום הייצור והשיווק של טוף ומצעי גידול אחרים בישראל, והיא בעלת מוניטין רב. החברה, שהוקמה בראשית שנות השבעים של המאה שעברה, היא המקור הגדול ביותר למצעי גידול בחממות פרחים, תבלינים וירקות, בהיקף העולה על 80% מכלל החממות במדינה. התמחותה העיקרית - פיתוח והקמה של מפעל משוכלל ועתיר ידע, המייצר מצעי גידול על בסיס חומרים אורגניים ומספק מגוון מוצרים רחב לתחום השתלנות והגינון בארץ ובעולם.

כפי שעולה מכתב התביעה, התקשרה חברת טוף מרום-גולן בהסכם שבעל-פה(!) עם חברת מטר-מטר, שבעליה, איש העסקים הערבי-ישראלי מחמוד מטר, מקיים קשרים עסקיים עם ירדן. במסגרת אותו הסכם התחייבה החברה מהגולן, כך נטען, לרכוש ממטר אבני טוף שמקורן בירדן, וזאת למשך תקופה של שלוש שנים ובכמות של עשרות אלפי טונות לשנה.

בהסתמך על ההסכם בעל-פה, לכאורה, הקים התובע בירדן מחצבה לכריית טוף, שכר ציוד הנדסי, נכנס להתחייבויות ולהוצאות של מאות אלפי ש"ח ובמשך חודשיים סיפק לחברת טוף מרום-גולן אבני טוף מירדן, תוך שהוא מצפה להחזיר את השקעותיו במשך שלוש שנות ההתקשרות שעליהן הוסכם. על פי כתב התביעה - לאחר חודשיים, וללא הודעה מוקדמת, הודיעה לכאורה הנתבעת, חברת טוף מרום-גולן, כי אינה מעוניינת להמשיך לרכוש טוף מירדן, תוך שהיא מתכחשת לתוקף ההסכם, אותו ערכה ועליו הבטיחה, בכתב ובעל-פה, שתחתום בעתיד.

על פי התביעה שהגישו באי כוח מטר, עורכי הדין אסף גרשגורן ויגאל רוזנברג ("דורון טיקוצקי, צדרבוים") - החליטה, לטענתם, טוף מרום-גולן לא רק להפסיק את ההתקשרות עם מרשם, אלא פעלה, במקביל להסכם, בניסיון לקבל זכויות לכריית טוף באתר אחר בישראל. מטר טוען כי לאחר שקיבלה את הזיכיון המיוחל הזה, החליטה טוף מרום-גולן להפסיק את יבוא אבני הטוף מירדן. היא טענה כי אין היא מכירה בהסכם וכי אין היא מעוניינת להמשיך ולרכוש אבני טוף מהתובעת, זאת בניגוד חמור להתחייבויותיה המפורשות לכאורה, ותוך שהיא מותירה את הצד השני להתקשרות שקוע בחובות ובהתחייבויות של מאות אלפי ש"ח.

לטענת באי כוח מטר-מטר, מדובר ב"פרשה של חוסר תום לב קיצוני וחוסר הגינות של מי שהיה צד להסכם מסחרי ומתכחש לקיומו של הסכם שהוא עצמו ערך ושעליו הוא התחייב לחתום". כאמור, סכום התביעה הוא פיצוי על סך 1.25 מיליון ש"ח בגין ביטול חד-צדדי של העסקה ואובדן הרווח הצפוי למשך שלוש שנים כפי שנקבע בהסכם.

מנכ"ל טוף מרום-גולן הנוכחי, חיים ("צוצו") שטרנברג (חבר מבוא-חמה), מסר כי תביעה כזו טרם התקבלה במפעל. "אינני מוצא כל סיבה להגיב בשלב זה", הוא אומר. ליאור אסייג, המנהל העסקי של מרום-גולן, מאשר גם הוא כי התביעה לא הגיעה לידיו.