כחלק מהמאבק בתאונות הדרכים ואכיפתם של חוקי התעבורה, מוסמכת המשטרה לאסור, בהודעה מנהלית, על השימוש ברכב ולהודיע על החרמתו לתקופה של שלושים ימים (ולעיתים אף יותר), כאשר ברכב בוצעה עבירת תנועה חמורה. בסמכותו של בית המשפט לבטל את ההודעה על איסור השימוש או לקבוע לו תקופה קצרה יותר.

עוד על רכבים וקיבוצים:
מזרע: אין כניסת רכבים לתוך הקיבוץ
תאונת פגע וברח בגבעת ברנר
עוד עניינים משפטיים וסיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

אחת העבירות בגינה ניתן להשבית את הרכב היא "עקיפה בדרך לא פנויה, תוך חציית קו הפרדה רצוף". זה היה גורלו של רכב טנדר השייך לענף המדגה בקיבוץ עין הנצי"ב. הרכב הוחרם והושבת לאחר שנהגו, חבר הקיבוץ מעובדי המדגה, הודה, הואשם והורשע בעבירות אלה, ובמסגרת הסדר טיעון נגזרו עליו שלושה חודשי פסילה בפועל, אך הותר לו לנהוג בתקופת הפסילה בטרקטור בלבד, בשטח עבודתו בלבד.

באמצעות עו"ד ילון, מבקש עין-הנצי"ב לבטל את האיסור על השימוש ברכב. הדיון מתקיים בבית המשפט לתעבורה בנצרת, תשעה ימים לאחר שהושבת הרכב.

הקיבוץ טוען כי הרכב הכרחי לעבודתו השוטפת של הענף, כי יסבול כלכלית ותפעולית מהשבתתו,
ומציין כי הוא מטפל באופן משמעותי בנושא הבטיחות בדרכים. מנהל ענף המדגה מציין כי הוא אחראי על חמישה כלי רכב ומספר כי בישיבות הענף הוא מדבר על בטיחות באופן כללי ועל הדרישה לנהוג כחוק. עוד אומר עין-הנצי"ב כי הנהג שעבר את העבירות מוכר כנהג זהיר.

השופטת דלית שרון-גרין אומרת כי מדובר בנהג שנוהג משנת 2005 וזו לו הפעם הראשונה בה הוא מבצע עבירת תעבורה. בהתחשב בכך שהנהג קיבל אחריות מלאה על מעשיו, ולנוכח הזיקה שבין הנהג לבעל הרכב, סבורה השופטת שניתן לקצר את תקופת איסור השימוש ברכב, ומורה כי הרכב יושב לעין-הנצי"ב לאחר 16 ימי השבתה בלבד.