לא כל יום נוסעים מקיבוץ דפנה לתל אביב, ואם כבר נוסעים לביקור אצל הילדים בתל אביב, ניתן להניח שמעמיסים על הרכב כל מה שדרוש. כיצד ידע אדם לתאר מה היה ברכבו, לאחר שזה היה מעורב בתאונת דרכים?

עוד מקרי תאונות בקיבוצים:
קיבוץ שריד: קשישה נפגעה מתאונת "פגע וברח"
הנחה בעונש לחבר קיבוץ שגרם לתאונה
עוד עניינים משפטיים וסיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

חבר קיבוץ דפנה היה מעורב בתאונת דרכים. רכב שהגיע מאחוריו ולא שמר מרחק פגע במכוניתו, שהפכה ל"טוטאל לוס" ("אובדן גמור") לאחר שגם נהדפה כלפי רכב שהיה לפניה.

הביטוח שילם בעד הנזק לרכב, אך מה יהיה על כל הציוד שהיה במכונית? במיוחד כשמדובר, אומר השופט הרווי גרובס, מבית המשפט לתביעות קטנות בנתניה, "במספר רב של פריטים שאין לצפות שיהיו ברכב פרטי בנסיעה סתמית, ושאין כל הוכחה על שוויים", כטענת חברת הביטוח, מלבד עדות התובע.

ברכב, מתאר התובע, היו חפצים רבים: בשמים, איפור וקוסמטיקה (בהם עוסקת אשתו של התובע) בסך 3,500 ש"ח, שלוש מזוודות "טרולי" בשווי 1,050 ש"ח מלאות בגדים שונים, מעילים, ארגז כלים, שולחן "איקאה", עגלת ברזל למכונת תפירה, כלי מיטה, משקפי שמש, טלפון סלולרי ועוד.

השופט משתכנע. הוא מקבל את דבריו של חבר הקיבוץ, לפיהם "בנסיעה מקיבוץ דפנה בצפון הארץ אל ילדיו בתל אביב היו ברכבו מספר רב של פריטים כפי שתיאר לבית המשפט. התובע דיבר אמת ועדותו היתה משכנעת ועקבית.

"נכון הדבר שאין בידי התובע כלים מקובלים להוכיח את נזקיו", ממשיך השופט,
"אך אין כלל בחוק אשר חוסם את דרכו מלטעון טענותיו רק מהסיבה שאין לו הוכחות חיצוניות לגבי שווי הציוד".

התובע, מעיר השופט לחברת הביטוח, "לא ידע שהוא עומד להיות מעורב בתאונה ולא היתה לו שום סיבה לצלם את הציוד ברכבו או אפשרות להביא חוות דעת מומחה לגבי ערכם של הפריטים" (שכן אלה אבדו, ניזוקו ונעלמו).

התובע, מוסיף השופט, הגיש אמנם לבית המשפט "סקר מחירים מפורט" לגבי ערכו של הציוד כ"חדש", אך מאחר שלמעט מוצרי הבשמים, מדובר בדברים משומשים - יש להפחית, קובע השופט, 35% בלאי טבעי משוויים של המוצרים.

השופט מחייב את חברת הביטוח לשלם לתובע 6,953 ש"ח בעד הציוד שניזוק, ועוד 1,500 ש"ח בעד הוצאותיו, ובכלל זה שלוש פעמים בהן נדרש לנסוע מצפון הארץ לנתניה לניהול הדיונים.