השופטת אביבה טלמור, מבית משפט השלום בנתניה, עוסקת לא מעט בתיקים בתחום עבירות התכנון והבנייה, שקיבוצים ומנהליהם מעורבים בהם. לאחרונה דנה בתיק בו הרשיעה שניים ששכרו "מבנה משק" מאחד הקיבוצים שבאזור המרכז. השניים הודו בעבירות של שימוש במקרקעין ללא היתר ואי-קיום צו בית המשפט.

עוד עניינים משפטיים מקיבוצים:
עינת: הקיבוץ יבנה מגורים ללא היטל השבחה
חדר כושר בקיבוץ - מה מותר ומה אסור?
עוד עניינים משפטיים וסיפורים קיבוציים בעמוד הפייסבוק של "ידיעות הקיבוץ"

מבנה משק, אומרת התובעת מטעם המדינה, עו"ד עופרה אורנשטיין, הוא מבנה שמשמש את הקיבוץ ואינו מיועד לשימוש למטרות מסחריות. הנאשמים, שהורשעו כאמור, "קיבלו" אותו משוכרת קודמת שהיתה במקום, ושכרו את המבנה מהקיבוץ באוגוסט 2004.

במקום אמנם היה היתר לשימוש חורג, משנת 2002 ועד לשנת 2007, אך ראוי היה שהנאשמים "יבדקו היטב את ההיתרים במקום", ואם הם מתאימים למטרת השימוש שביקשו לעשות במבנה, אומרת התובעת ומסבירה כי בחוזה שנחתם בין הקיבוץ לשוכרת המקורית נאמר שייעוד הקרקע הוא מבנה משק ושהקיבוץ פועל לשינוי תוכנית המתאר.

אלה הם דברים שהיו צריכים להדליק נורת אזהרה לכל שוכר, מדגישה התובעת, ועליו לבדוק את המצב התכנוני והמשפטי קודם להתקשרות בהסכם, כדי לדעת אם מותר לו להשתמש במבנה זה.

יתרה מזאת, אומרת התובעת, בפברואר 2005 הוגש כתב אישום נגד אחד הנאשמים, והוא הורשע בשימוש במבנה כבית קפה, ללא היתר, כך שכבר מאותה שנה ידעו הנאשמים כי המקום פועל ללא היתר. בעוד שלעסקים האחרים במתחם, מוסיפה התובעת, היה היתר לשימוש חורג למשך חמש שנים,
הרי למבנה זה לא היה היתר למזנון, למכירת משקאות ומאכלים שונים.

הנאשמים, שהופיעו בעצמם וללא ייצוג משפטי, ביקשו מבית המשפט להקל בעונשם. לדבריהם, "הכל היה בתום לב", ומתוך מחשבה שיינתן היתר. השופטת אביבה טלמור מדגישה את חומרת העבירות ואת המסר הברור, שחייב לדבריה לצאת מבית המשפט: "ללא קשר לקושי בהשגת ההיתרים - אין לעשות שימוש חורג במבנים או שימוש הטעון היתר, כל עוד אין בידי המשתמש היתר כדין".

השופטת גוזרת על נאשם אחד קנס של 7,500 ש"ח ועל השני קנס של 10,000 ש"ח, ומחייבת כל אחד מהם לחתום על התחייבות בסך 15 אלף ש"ח, לפיה יימנעו מלעבור אותן עבירות בהן הורשעו, במשך שנתיים.