אחרי הכנות ארוכות ועם התרגשות רבה, נפתחה בשבוע שעבר חנות הבגדים "דנדשה" בעפולה. למראית עין מדובר בחנות רגילה לכל דבר, אולם הערך המוסף שלה הופך אותה לייחודית בנוף.

להעצים נשים. סניף דגל לדנדשה, צילום: יואב פלד

מדובר בחנות המוכרת בגדים מיד שנייה ובגדי מעצבים, שמטרתה לשלב מתמודדי נפש בחברה ובקהילה באמצעות שיקום תעסוקתי כעובדים בה. "זה סיפוק עצום", מספרת יערה רז משריד המנהלת את הסניף.

"דנדשה" היא פרי מיזם עסקי־חברתי של קבוצת "שכולו טוב", הפועל בשיתוף פעולה הדוק עם מוסדות ממשלתיים כדי לתת מענה לאנשים מתמודדי נפש המצויים בעקבות זאת בקשיים תעסוקתיים. כמה וכמה סניפים מפוזרים ברחבי הארץ, והסניף בעמק הוא האחרון שנפתח.

"לפני כארבע שנים יצאתי לדרך עצמאית כדי לממש את עצמי, ופתחתי חנות לבגדי מעצבים בקיבוץ שריד", משחזרת רז, בת 44 ואם לשלושה.

"כיוון שתמיד היתה לי זיקה טבעית לאופנה, ובעבר גם למדתי עיצוב אופנה, זה נראה לי אך טבעי לעסוק בתחום. כעבור כמה שנים חשתי שמיציתי אותו וחיפשתי אתגרים אחרים, חברתיים יותר. לפני כמה חודשים נתקלתי במיזם של 'דנדשה', ולשמחתי התקבלתי לנהל את החנות בעפולה.

"במחשבה ראשונה, חששתי להיכנס שוב לאותו תחום, אך מהרגע שהתעמקתי והתבהרה לי יותר ויותר המטרה החברתית, הרגשתי סיפוק וצורך שכל הנשים יכירו את המיזם הזה, שמעצים נשים המתמודדות עם קשיי תעסוקה ורוצות להיות שותפות בקהילה ובחברה ולהשתלב בשוק העבודה.

"מבחינתי זה אתגר לנפץ מיתוסים שיש לחברה בכל הנוגע למתמודדי נפש. אנו חיים במאה ה־21 וכל שנותר הוא להניח את הדברים על השולחן.

"העובדה שסניפי החנויות של 'דנדשה' ממוקמים בלב הרחוב ולא מוסתרים באיזשהו פסאז' היא אמירה חברתית בדבר שילוב מתמודדים כחלק בלתי נפרד מקהילה".

איך עובד המודל של "דנדשה"?

"לחנות תפקיד כפול. ראשית, היא פועלת כעסק לכל דבר; ושנית, החנות עצמה ושאר חנויות הרשת הן מרכזי הכשרה עבור מקבלות השירות שלנו.

"לחנות מגיעות נשים שנפלטו ממעגל התעסוקה בעקבות משבר כזה או אחר שעברו בחיים. הצוות אשר מלווה אותן דואג כל יום לחזק, להעצים ולהכשיר אותן לקראת השתלבות בשוק העבודה הטבעי.

"מה שקורה זה שבעצם כל לקוחה שנכנסת לחנות בעצם מסייעת למתמודדות הנפש לעבור תהליך של שיקום ולפגוש כמה שיותר מקרים שהן עשויות לפגוש ברגע שתצאנה להתפרנס ולעבוד בשוק העבודה החופשי.

"אני אשמח שיגיעו נשים לעדכן את המלתחה שלהן בזכות קולקציה שנבחרה בקפידה, ובמקביל יהיו שותפות איתנו בתהליך השיקום של מתמודדות הנפש".

החנות לא נועדה למטרת רווח, אלא למטרה אחת מרכזית - להעביר תהליך של שיקום דרך פעילות יומיומית של מתמודדות הנפש בחנות עצמה.

כל מתמודדת נפש זוכה לסל שיקום ובתמיכת משרד הבריאות ב'דנדשה' מעניקים את כל התשתית הראויה לליווי ושיקום עד למציאת עבודה. יתרה מכך, המחירים בחנות שווים לכל נפש, והם נעים בין עשרה למאתיים שקלים לפריט.

ללמוד מההצלחה

המודל המלווה כיום את כל המיזמים העסקיים של קבוצת "שכולו טוב", בהם גם "דנדשה", זכה להכרה בין־לאומית בזכות ההצלחה של שיקום מוגבלים בשיעור של 25 אחוזים, שיעור הנחשב לגבוה ביחס למדינות אחרות בעולם.

"חששתי להיכנס שוב לאותו תחום". רז, צילום: אלבום פרטי

כיום מגיעות ארצה משלחות מכל העולם ללמוד את המודל, והן חוזרות להטמיע אותו במדינה (שלהן). נראה שישראל מייצאת לא רק הייטק, חקלאות וביו־טכנולוגיה, אלא גם מודלים חברתיים, ההופכים את העולם למתחשב קצת יותר בצרכים של אנשים שונים בקהילה.

בזכות המיזם "דנדשה", שהוא חלק מהקבוצה שייסד עירד אייכלר, זוכה בפרס האו"ם על פיתוח המודל, כבר שולבו בשוק העבודה 750 משתקמים בכל הפרויקטים של הקבוצה.

המיזם של "דנדשה" זכה להצלחה עסקית־חברתית בזכות זאת שהמתמודדות משתלבות בסופו של דבר בשוק החופשי ובקהילה, והמודל הכלכלי הפך לרווחי.

לפיכך החליטו קרנות הביטוח הלאומי להשקיע במיזם עוד יותר ממיליון שקלים כדי לפתוח עוד שישה סניפים ברחבי הארץ עד סוף השנה. ניתן למצוא שם בגדי יד שנייה מוקפדים לצד עודפים של מעצבים ישראלים, כגון אסף פלג, מריה ברמן ואנה סיני.

נמכרים שם גם אקססוריז, תיקים ונעליים, לצד אופנה אורבנית המתאימה לטווח רחב של גילים ושל מידות. ניתן להביא עד עשרה פריטים ולזכות במימוש שובר מהחנות בחמישים שקלים במחלקת יד שנייה, או בעשרים אחוז הנחה מתוך הקולקציה של המעצבים.

דנדשה, הרב לוין 2, עפולה