שני בני קיבוץ, נשואים והורים לילדים בגיל הגן, מתכוונים להשיק בחודש אוקטובר הקרוב בהודו מרכז לתרמילאים בשם "בינדו" (bindu). משמעות השם בשפה ההינדית "מרכז", גרעין פנימי.

"רבים מאמינים בנו ובחזון שלנו". יפתח ונטע, צילום: אלבום משפחתי

נטע מנור ויפתח קליין, היא מגבעת ברנר והוא מעין המפרץ, מגייסים כסף לטובת מימוש החלום שלהם באתר מימון המונים. לדעתם ליוזמה שלהם יהיה ביקוש רב בקרב תרמילאים משוחררי צבא, ובעיקר בין אלה שעוד לא השתחררו מהחוויות שצברו בטיול שלהם.

עד כה הצליחו השניים לאסוף 12,310 שקלים מתוך 60 אלף שהצהירו כדרושים להקמת המרכז בקדאלי. בחודשים הקרובים ייפרדו מביתם השכור בקיבוץ לוטם, וירחיקו להודו לתקופת זמן בלתי מוגבלת.

"לפני שחוזרים למרוץ החיים אנחנו רוצים לפגוש את האנשים במסע, ביחד ולבד, בעשייה ובלמידה, במגע וביצירה", אמרו השניים.

"אנחנו מרגישים כמי שטיילו בהודו לא מעט, שהחיים לוקחים אותנו והשגרה סוחפת למציאות של הישרדות ומרדף. שאחרי החזרה מהטיול הגדול קשה לשמר את מה שהרווחנו שם, את מה שלמדנו על עצמנו.

"שהשגרה, המציאות, השכבות, מכסים ומסתירים את מי שאנחנו. לכן החלטנו להקים מרכז עבור תרמילאים מכל העולם בהודו, שיתמקד בחיזוק הגרעין הפנימי וביצירת גשר בין היציאה מהצבא (לישראלים) לחופש שקיים בשגרת טיול ולמסלול החיים שאחריו".

המרכז, שככל הידוע כמותו טרם נראה בהודו ובמקומות מתויירים בהיקף שכזה בידי תרמילאים, יציע סדנאות וטיפול בשיטת גרינברג שבה מתמחה נטע, התנדבות בקהילה, קבוצות גברים ונשים שיעסקו בשאלות של מגדר, תאטרון ועוד.

"מי אנחנו?", שואלים ומשיבים יפתח (36) ונטע (37), "גדלנו בעין המפרץ ובגבעת ברנר. שירתנו בצבא ויצאנו למסלול של טיול, לימודי תואר והקמת משפחה.

"לאורך כל חיינו הבוגרים עסקנו בחינוך ובעשייה חברתית. במרוץ החיים המשפחתי שלנו עצרנו לפני כמה חודשים והבנו שהקמת מרכז בינדו יענה על צורך אמיתי, באופן המשלב את ניסיון חיינו וניסיוננו המקצועי".

יפתח הוא בעל תואר ראשון בחינוך מיוחד ותואר שני בלימודי הגירה ושילוב חברתי, איש חינוך וקהילה עם ניסיון רב בעבודה עם צעירים בעמותת כנפיים של קרמבו, "פותחים עתיד", הקמת בית ספר לילדים בקניה, התנדבות עם יתומים נשאי HIV באתיופיה ועוד.

נטע היא אשת חינוך וקהילה, מדריכת תאטרון קהילתי, שחקנית ומדריכה בשיטת גרינברג. "כבר שנה שאנחנו נפגשים ומשוחחים עם רבים וטובים, בעלי ידע וניסיון בתחום התרמילאות וחוויות הלחימה, למדנו והחכמנו", הסבירה נטע.

"התכנים כתובים, הסדנאות מוכנות, הלב משתוקק והידיים כבר נשלחות לגעת. אנחנו יוצאים לדרך באוקטובר 2018. באמצעות תמיכתכם נוכל להגיע לכמה שיותר צעירות וצעירים ברגע המשמעותי הזה של חייהם. רק אם נגייס את מלוא הסכום, נוכל לממש את הקמת המרכז".

"השטח משווע למרכז אותו אנחנו רוצים להקים". יפתח בהודו, צילום: אלבום משפחתי

יפתח, בהודו ישנו מרכז ישראלי לנפגעי סמים, מרכזים רוחניים עבור דוברי עברית, בית חב"ד פעיל, מרכז סדנאות של אליס מילר מחוקוק ועוד. במה שונה הסטרט אפ שלכם?

"נכון שיש לא מעט מרכזים שמקדשים יהדות, ישראליות, רוחניות וגם בית שנועד לטיפול בנפגעי סמים. אבל אנחנו מדברים בפירוש על התרמילאי הישראלי ועל מה שהוא עובר וחווה במסע, ובזמן הפנוי הרב שיש לו בהודו.

"אנחנו רוצים לתת להם כתף ואוזן קשובה, לדבר על שעברו בצבא ולאחריו. יש לנו קשר עם גופים ואנשים שמתעסקים בכל מה שהזכרת, וכולם אומרים לנו שמדובר על סטרט אפ מטורף.

"הבעיה היא שעמותות וגופים מוכנים להשקיע כסף רק לאחר שהמרכז כבר חי ונושם, ואנחנו זקוקים לכסף לתקופה הראשונה ולמבנה שיאכלס אותו. נטע חוותה את הודו כמה וכמה פעמים, אני הייתי בירח דבש שלנו ובפברואר האחרון, והשטח ממש משווע למרכז אותו אנחנו רוצים להקים".

המטיילים יתבקשו לשלם עבור הסדנאות והשיח שיתקיים במרכז בינדו?

"ממש לא, מלבד דמי רצינות סמליים. אנחנו מתכוונים להתפרנס מגן שאולי נפתח בקדאלי. נטע תטפל בהודו בשיטת גרינברג, ונעבוד קשה והרבה כדי לעשות בצד אלו את הדברים שהמרכז מחויב להם".

ובינתיים עניין הכסף קצת מקרטע.

"נכון שזה הולך קצת לאט לאחר פתיחה לא רעה, אבל נותרו עוד 40 יום לגיוס הכסף החסר. הפרסום יכול לסייע מאוד ואנחנו מאמינים שנגיע לסכום יפה בסופו של יום. אנחנו לא תמימים, העולם העסקי מאוד קשוח, אבל רבים מאמינים בנו ובחזון שלנו".