פלמחים נכנס לשנתו ה-70, ובתזמון סמלי נפתח מחדש "צריף הראשונים" של הקיבוץ בשילוב סטודיו וחנות לאמנות שימושית של שתי אחיות בנות המקום אחרי שהיה סגור בשנים האחרונות למבקרים.

ליצור שפה משותפת. יפת-פורת (משמאל) ונבו על רקע הצריף, צילום: איתן חן

הצריף הובא לקיבוץ בשנת 1950, ובמהלך השנים תפקד כמבנה ציבורי שלו שימושים רבים: ספריה וחדר עיון, בית גידול לאפרוחים, כלבו, סידור עבודה ועוד. מ-1984 שימש כ"צריף ראשונים" – מוזאון המספר על ימי ראשית הקיבוץ.

עידית יפת-פורת וטל נבו, אחיות, יוצרות, בנות ותושבות הקיבוץ, ביקשו להקים במקום סטודיו ליצירה "TUDU אמנות שימושית" ובמקביל להחיות את המקום הסגור. בתמיכת הנהלת הקיבוץ קיבלו את ההזדמנות, ושילבו ישן וחדש.

בחודשים האחרונים שופצו הצריף והחצר סביבו, כשגם המוצגים בפנים מוינו וקיבול טיפול מתאים. הסיפור עצמו שוכתב והותאם לשפה עכשווית, ונבנתה תערוכה חדשה המספרת על הקמת פלמחים. במקום מבקרות קבוצות של ילדים ומבוגרים, וההדרכה מתבצעת בידי צוות מוזאון "הים ומלואו" הפועל בקיבוץ.

"בסטודיו אנחנו יוצרות אלמנטים מבטון, מעץ ממוחזר וממוצרי נייר, בשילוב גרפיקה ייחודית", סיפרה יפת-פורת. "אנו יוצרות מתנות ואלמנטים לעיצוב הבית, עובדות עם חברות קטנות, צוותים חינוכיים וכמובן אנשים פרטיים. במקום מתקיימות סדנאות יצירה לילדים ולמבוגרים בסינרגיה עם התצוגה של צריף ראשונים.

סיפרו את הסיפור מחדש. הצריף מבפנים, צילום: טל נבו

"היה לנו חשוב ליצור שפה משותפת לתצוגה של האלמנטים שלנו ולתצוגת ימי הבראשית של הקיבוץ, ובמהלך השיפוץ חשבנו על כל פרט ופרט".

"אחרי חודש של פעילות, ניתן לראות ללא ספק שהצריף שב לחיים. אנשים נכנסים, מתרגשים, מפרגנים", הוסיפה נבו. "במקום הוצבה גם ספריה פתוחה להחלפת ספרים בין אנשים, פינת פעילות לילדים וקופסת פתקי 'מילים טובות' לדרך".