חוות "קיימא" בחוקוק היא משק חקלאי המגדל ירקות ללא שימוש בחומרי ריסוס והדברה, ומספק סלי ירקות שבועיים לתושבי הסביבה בשיטת "חקלאות בתמיכת הקהילה". החווה היא פרי יוזמתם של של אנשי חינוך ואקולוגיה תושבי קיבוץ חוקוק, והיא החלה לפעול בשנת 2016.

מעבר להיותה משק חקלאי משגשג, החווה מספקת מסגרת תעסוקתית וחינוכית עבור בני נוער שנשרו ממערכת החינוך הפורמלית, נערים ונערות מיישובי הסביבה המועסקים בחווה בשכר.

לחוות דברים ללא פגיעה. חוות קיימא, צילום: מתוך אתר החווה

הנערים מפעילים את החווה, מגדלים יחד ירקות עונתיים ומשווקים את התוצרת לנקודות חלוקה ברחבי הגליל.

קצת על הפעילות עם בני הנוער מתוך אתר האינטרנט של חוות "קיימא": "בפני אלו אשר לא מוצאים את עצמם במסגרות החינוך הפורמליות, ניצבת מציאות של מחסור בהזדמנויות מתאימות.

"מיעוט העסקים והאפשרויות בסביבה והמצב המנומנם מבחינה כלכלית חושפים אותם ביתר שאת לתנאי ניצול, ליחס סחטני או מתעמר, להלנת שכר וכדומה.

"החווה מבקשת להיות, בין השאר, מפלט מכל אלה, ולהוות מקום עבודה יציב, מכבד והוגן שיאפשר לבני נוער, שממילא נכנסים לעולם העבודה כשהם צעירים ותמימים במיוחד - לחוות זאת ללא פגיעה.

"אנחנו מאמינים שאנו יכולים לתת לנערים ונערות רבים אשר נוכחים-נפקדים מביה"ס, מהבית או מהחברה בכלל מקום טוב לצמוח בו, ליצור בו ולהרגיש בו חלק משמעותי מעשייה כלשהי וחלק חשוב מהחברה שמסביבם".

חוות "קיימא" יזמה לאחרונה מבצע מימון המונים ומזמינה אתכם לסייע לרכישת תשתיות החיוניות להמשך קיומה של החווה, על מנת להמשיך ולסייע לבני הנוער העובדים בשטחה.