לאחרונה התקיים בקיבוץ אייל יום מעורבות חברתית להגברת המודעות לעולמם של בעלי המוגבלויות הפיזיות בכלל, ושל נכי צה"ל בפרט.

אי אפשר להישאר אדיש. חברי אייל ביום המעורבות, צילום: ניצן מריל

היום אורגן על ידי צוות המעורבות החברתית של הקיבוץ, והוא כלל מפגש עם שני נכי צה"ל המרותקים לכיסאות גלגלים שחלקו את סיפורם המרגש עם החברים ואף הציעו להם להתנסות לרגע בחיים על כיסא הגלגלים.

החברים שמעו את סיפורו של נועם גרשוני, טייס אפאצ'י שנפצע קשה במלחמת לבנון השנייה ועבר שיקום ממושך. לאחר תהליך השיקום החל גרשוני להתאמן בטניס כיסאות גלגלים ולהתנדב עם בני נוער.

גם דותן מישר, שנפצע ב-1990 במהלך שירותו בשייטת 13 ולאחר שיקום ייצג את ישראל באולימפיאדות הנכים של 1992 ו-1996, הגיע כדי לספר את סיפורו ואפשר לחברים להתנסות בתפעול ובנסיעה בכיסא גלגלים.

ניצן מריל, מהאחראים לארגון יום המעורבות, סיפר על ההתנסות ועל התגובות: "אחרי שאתה שומע את סיפור חייו של דותן, שבהתחלה סלד מכיסא גלגלים, האנשים עולים על כיסאות ומתנסים בדברים פשוטים כמו להרים משהו מהרצפה, להגיע לחפץ שנמצא על שולחן וכו'.

"אחר כך דותן עושה הצגה עם הכיסא - מתרומם לגלגל אחד, מרים כדורסל תוך כדי נסיעה ואז שוב כולם מתנסים בחוויה. כולם, צעירים ומבוגרים, היו מאוד נרגשים מהחוויה. אחר כך נועם גרשוני.

"אי אפשר להישאר אדיש למה שהאיש עבר. אישית שמעתי אותו כבר הרבה פעמים, ובכל פעם מחדש הוא לוקח אותי איתו הכי נמוך למצולות אליהם הגיע, והכי גבוה לגבהים אליהם הוא טיפס".