איתי ואייל אסף, אחים בני קיבוץ גינוסר בשנות ה-30 לחייהם, הקימו מיזם חדש במסגרתו תיירים שמגיעים לארץ מסיירים בישראל ומקיימים פעילות משותפת עם ארגון חברתי כלשהו.

ליצור טיול שלם יותר. איתי (משמאל) עם קבוצת תיירים, צילום: חברת אספרנסו

שישה ארגונים שכאלה כבר לוקחים חלק ביוזמה של השניים אותה הם מקדמים באמצעות החברה שבבעלותם אספרנסו. הם גם תורמים חמישה אחוזים מהכנסות כל טיול לאחד מהארגונים על פי בחירת הלקוח.

"לתיירות במדינת ישראל יש פוטנציאל עצום להעצים ארגונים וקהילות שזקוקים לעזרה", מסביר איתי. "ניצלתי את ההזדמנות הזו ובניתי טיולי הארכה לטיולי תגלית המסורתיים, שבמסגרתם נשארתי עם קבוצה של סטודנטים בדרום תל אביב לשבוע נוסף.

"את השבוע העברנו בהיכרות מעמיקה ואמתית של דרום תל אביב ונושא הפליטים. התנדבנו בגני הילדים, תרמנו וחיזקנו את אלו שהיו זקוקים לעזרה. תוכניות ההארכה היו הצלחה גדולה והביאו להבנה אמתית ומעמיקה של ישראל. לאחר התוכניות חזרו הסטודנטים להתנדב במשך שנה בישראל, וחלקם אף שוקלים לעשות עלייה".

ומה קרה בהמשך שהוביל אותך להקמת החברה המשפחתית?

"עם סיום השליחות הבנתי שאני מעוניין להמשיך בקו הזה – לייצר תיירות משמעותית לישראל שתיטיב לא רק עם התייר, אלא גם עם הקהילה המקומית. יחד עם אחי אייל (הבעלים של חברת הפקות בישראל) החלטנו להקים את החברה שלנו.

"השם אספרנסו הוא שם המשפחה המקורי שלנו. בחרנו בו כאות של הוקרת תודה והערכה להורים שלנו ולחינוך שקיבלנו".

אז מה בעצם אתם מציעים לתייר שנכנס לישראל ובסך הכול רוצה לסייר בארץ הקודש ואולי לנפוש באקלים הנוח?

"אנחנו מציעים לכל תייר את האפשרות לטייל עם משמעות. חברנו לשישה ארגונים חברתיים: "כפר תקווה, יקב טוליפ, נא לגעת, כוכב הצפון, גשר אל הנוער ועמותת אשכולות.

"ארגונים אלה קיימים במטרה לתמוך באנשים עם צרכים מיוחדים, נוער בסיכון, פגועי צה"ל ועוד. בכל טיול שלנו אנחנו מציעים פעילות משותפת והיכרות של ישראל דרך העיניים של הארגונים והבעיות החברתיות שבהן הם מטפלים.

"ההיכרות עם הארגונים הללו כחלק מטיול שלם משמעותית ביותר עבור הארגונים עצמם, ואנחנו מאמינים שגם עבור התייר".

מודל שטרם היה כמותו בישראל. אייל אסף, צילום: אלבום משפחתי

מדובר במודל שטרם היה כמותו בישראל?

"אכן. מדובר במודל תיירותי שמציע דרך חדשה שבה הטיול הכיפי של כל תייר הופך כלי להעצמה ולשינוי חברתי. אנחנו מקווים שהמודל החברתי הזה יתפשט לתחומים נוספים ושאנשים יאמצו אותו. ישנן דרכים לעשות כסף וגם להוביל שינוי חברתי משמעותי. לנו תמיד היה ברור שזה יגיע יחד.

"כילדים הייתה לנו זכות לגדול לצדה של דודה שלנו, מרים צורף, אישה עם צרכים מיוחדים. מרים גדלה כל חייה בכפר תקווה, שהפך לבית השני שלנו ואפשר לנו לראות את העולם מזווית אחרת. להכיר אנשים מדהימים ולהבין את המשמעות שלנו כחברה לדאוג להם.

"את ההשראה לחבור לארגוני נוער קיבלנו מאבא שלנו. איש חזק ואמיץ שגדל בכפרי נוער ובמשפחות אומנה. דרכו למדנו שלפעמים מספיק שרק איש אחד יעזור לך לבחור בדרך הטובה".

האחים מגינוסר, שעזבו את הקיבוץ אבל שומרים לו אמונים בדמות ביקורים תכופים, משלבים אותו גם כן בפעילות שלהם. "אנחנו מציעים חבילות של טיולי בר/בת מצווה בישראל עם ביקור בגינוסר", מסביר איתי. "הילד ייפגש עם בני גילו בקיבוץ ויערוך סיור חוויתי. מהקיבוץ יצאנו ואל הקיבוץ אנחנו חוזרים כל הזמן".