12 שנים של התנדבות לא הולכות ברגל. במקרה של אוסקר לוטנברג הן רוכבות. בקיבוצו חצרים שוכן "מועדון רכיבת אופניים - אתגרים בחצרים" של עמותת אתגרים, המאפשר רכיבת שטח מודרכת עם ליווי צמוד לבעלי מוגבלויות שונות: לקויי ראיה ועיוורים, בעלי ליקויי שמיעה ובעלי מוגבלות פיזית וקוגניטיבית.

הכל בהתנדבות מלאה. לוטנברג

"חצרים תומך באופן גורף בהוצאות השונות של המועדון", מספר לוטנברג, "עזרה בהובלת אופניים לאירועים מחוץ לקיבוץ, חיפוש מקורות מימון חיצוניים ודאגה מתמדת לרווחת החברים בעמותה, רובם עיוורים או כבדי ראייה הרוכבים על אופניים דו-מושביים, אך גם חברים בעלי מוגבלויות מוטוריות הרוכבים על אופני יד. אנו מלווים גם אותם".

את תעודת ההוקרה הוא קיבל על פעילותו הקבועה והמסורה במועדון. "מעבר להתנדבות באתגרים אני מתנדב במספר עמותות אחרות כחבר בוועד המנהל", הוא אומר, "ומשמש כרכז הצוות למעורבות חברתית בחצרים כבר שמונה שנים, לקראת סיום קדנציה שלישית ואחרונה. כל הפעילות שלי בתחום האחריות החברתית נעשית בהתנדבות מלאה ורובה ככולה בשעות הפנאי".

עמותת אתגרים הוקמה בשנת 1995 במטרה לקדם אנשים בעלי מוגבלויות לעבר מיצוי יכולות ושילוב חברתי באמצעות ספורט ופעילות אתגרית בטבע. בפעילויות העמותה ברחבי הארץ משתתפים בכל שנה כ–5,000 ילדים ובני נוער וכ-1,000 בוגרים.

היא מתבססת על גרעין של אנשי מקצוע בתחומי הספורט האתגרי והשיקומי, ובעיקר על מפעל התנדבותי של יותר מ-1,000 מתנדבים המסייעים למתאמנים.

ענפי הספורט מגוונים וכוללים: אופניים (טאנדם, יד, תלת), פארקי חבלים, ריצה והליכה, שייט, צלילה, קארטינג, טיולי אתגר, סקי מים, קיאקים וג'יפים. באתגרים פועלים לקידום הפוטנציאל האישי הטמון בכל אדם, לטיפוח מצוינות, לשיפור הדימוי העצמי של משתתפי הפעילות וגם לשינוי האופן שבו נתפס החריג ובעל המוגבלות בחברה הכללית.