הקהילה בגליל העליון מתגייסת לטובת מימון טיפולים מצילי חיים בגרמניה ובאוסטריה, בסך 150 אלף דולר, לליאת לנגלבן־לרר (45) מקיבוץ כפר סאלד. ליאת, נשואה לאסף ואם לאלה (11) ולאלון (9), תצא החודש לטיפול ראשון בחו"ל.

לפני כשבע שנים אובחן אצל ליאת סרטן השד. היא נותחה, קיבלה טיפולים כימותרפיים והקרנות, והיה נראה כי המחלה מאחוריה. אך הסרטן חזר פעמיים והתגלו גרורות. בתקופה האחרונה חלה החמרה במצבה, והיא עוברת טיפולים. "הייתי פעילה מאוד בתחומי החינוך והסביבה במרחבים האזורי והארצי", היא מספרת. גם כיום, מתוך החולי והקושי, היא מתנדבת לסייע לאנשים חולים אחרים.

לאחרונה הותאמו עבורה טיפולים אישיים דחופים במרפאה אונקולוגית אינטגרטיבית באוסטריה, ובגרמניה, שם תיאלץ לשהות מספר פעמים בשנה הקרובה ולקבל טיפולים אימונותרפיים חדשניים, שיעשו שימוש בחוזק המערכת החיסונית בהתמודדות עם הסרטן לצד טיפולים נוספים. אנשים שקיבלו טיפולים אלו, שאינם ניתנים בארץ, זכו להארכת חיים משמעותית וחלקם אף הבריאו.

"אני בוחרת בחיים", אומרת ליאת, "וליבי עולה על גדותיו כשאני מדמיינת את עצמי מלווה את בתי, אוצרי, גדלה ומתפתחת לנערה ולאישה, מגשימה את תשוקתה לרקוד. ליבי נפתח ומתרגש כשאני מדמיינת את בני, אהובי, גדל מלא חיים ומוטיבציה, ספורטאי מוכשר ואני לצידו. אני רוצה להמשיך ולתרום מיכולותיי ומניסיון החיים שלי לאנשים במצבי משבר. אני בוחרת להמשיך ולהפוך את ההתמודדות שלי למקור של עוצמה. אני מרגישה שיש לי עוד הרבה מה לתת, ואני יודעת שזה הזמן שלי לקבל. אני מוקירה מעומק ליבי כל אחד מכם שיכול לסייע בתרומה".

ליאת עם אסף, אלה ואלון. יש לי עוד הרבה מה לתת (צילום: אלבום פרטי)

מירי יציב מכפר סאלד, בת כיתה של ליאת, התנדבה עם בני כיתה נוספים לסייע בהתרמה עבור הטיפולים המיוחדים מצילי החיים, ובארגון אירועי ההתנדבות של הקהילה הגלילית למימון הטיפולים.

"ליאת התגלתה מגיל צעיר כילדת טבע", מספרת יציב, "והיא שוחרת טבע וסביבה לפני שזה נהיה טרנדי. היא עבדה במשך כמה שנים בריף הדולפינים באילת, ועבדה גם בחברה להגנת הטבע. במשך כל השנים שהיא בקיבוץ היא התנדבה למשימות קהילתיות, והיא עדיין חברה בוועדת קליטה. כשאומרים על אישה 'מלח הארץ', זו היא".

לאחר השירות הצבאי שהתה ליאת תקופה מסוימת בניו זילנד, ולאחר שובה לארץ הכירה את אסף, בן המושב הדתי בני דרום, ונישאה לו. לאחר מגורים משותפים במרכז הארץ, החליטו השניים עם נישואיהם לעבור לגליל ולחיות בכפר סאלד, קיבוצה של ליאת. הם מימשו את ההחלטה לאחר שאסף סיים את שירותו כקצין בקבע, ובנו את הקן המשפחתי בקיבוץ הצפוני.

"כשאלון, הבן הצעיר, היה בן שנתיים", מציינת חברתה מירי, "ליאת גילתה שיש לה גוש בשד, והתברר שזה סרטני. היא עשתה את התהליך המקובל של כימותרפיה והקרנות במרכז, כי לא היה בגליל מכון הקרנות, ובגיל 40 היא חגגה את זה שהיא נקייה מסרטן. הייתה לה מסיבת יום הולדת ענקית עם אנשים מכל מעגלי חייה. שנה אחרי זה חזר הסרטן, ומאז היא מתמודדת עם המחלה. היא מקבלת טיפולים מסוגים שונים, וזקוקה עכשיו לטיפולים המיוחדים בחו"ל".

גם כשהייתה חולה המשיכה ליאת בעבודתה כמנהלת מוזיאון בית אוסישקין בקיבוץ דן, עד שפרשה עקב הטיפולים וההתמודדות עם המחלה הקשה. ובכל זאת, למרות מצבה, החליטה להצטרף לעמותה בשם "הלב הפתוח", המקיימת סדנאות למודעות אישית ולמדיטציות לאנשים חולים, והיא מנהלת את העמותה בהתנדבות גם בימים אלו.

ביום חמישי 15.8, יתקיימו מרוץ ליל ירח של מועדון ריצה גליל עליון וצעדת משפחות, במסלול מעגלי סביב בית ספר הר וגיא בקיבוץ דפנה, ובסיומם יוצבו דוכני מכירה שהכנסותיהם יוקדשו למימון הטיפולים.

שבוע לאחר מכן, ב־20.8, יהיה בשעות אחר הצהריים הפנינג משפחות ויריד מכירות אזורי בכפר סאלד, וגם הכנסותיו יוקדשו למימון הטיפולים. בין שאר המוכרים והדוכנים יהיו "טורקיז" בית יצחק, נורת' פייס ממרכז הארץ, חברת קיבוץ שניר המייצרת תכשיטים, "קוביות" ו"בועות של אושר" מיסוד המעלה להפעלת ילדים.

סכום היעד לתרומות הוא מיליון שקל, ועד כה נאספה כמחצית הסכום.

ניתן לתרום על ידי:
העברה בנקאית ע"ש "חברים לרפואה עבור ליאת לנגלבן". בנק לאומי, סניף 856 אחיעזר, ח"ן 30244/51.
המחאה ע"ש "חברים עבור לנגלבן ליאת" - למשרדי חברים לרפואה, ת"ד 6782, רמת גן 52167.