פרק בחינוך. ביקורת חריפה על ההורים | צילום המחשה: שאטרסטוק

שנת הלימודים הנוכחית בשיאה, ובקרוב יתחילו ברישום תלמידים לבתי הספר העל־יסודיים. מעניין לראות כיצד הגיב בית המשפט העליון למקרה שבו תושבים בהרחבה בקיבוץ בית רימון ביקשו כי ילדיהם שסיימו כיתה ו' בקיבוץ לביא, לא ימשיכו ללמוד שם עד כיתה ח', אלא יעברו ללמוד בישיבה התיכונית בשדה יעקב, המרוחקת כשלושים קילומטר מהקיבוץ, ושבה קיימת מערכת חינוך עד כיתה י"ב. בישיבה זו הסכימו לקבל את התלמידים.


מחלקת החינוך במועצה האזורית גליל תחתון דחתה את בקשת ההורים, וערר שהגישו למנהלת המחוז במשרד החינוך נדחה אף הוא. בספטמבר 2018, בתחילת שנת הלימודים, בחרו ההורים שלא לשלוח את ילדיהם ללמוד, וקיוו שהבחירות לרשויות המקומיות יסייעו להם. ואכן, ראש המועצה החדש שנבחר ביקש ממנהלת המחוז במשרד החינוך לשקול מחדש את עמדתה, אך זו סירבה.


ההורים עתרו לבית המשפט המחוזי בנצרת, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, וביקשו לשנות את החלטת משרד החינוך. השופט יונתן אברהם קיבל את בקשתם. "לא מתקיימת פגיעה כלשהי באינטרס הציבורי", פסק בסוף דצמבר 2018, "אם יינתן לעותרים ללמוד במוסד המוכן לקבל אותם ללא דרישות תקציביות, באופן המשתלב בצורה טובה יותר עם השקפתם המצפונית".


משהתקבלה העתירה, החלו אותם תלמידים ללמוד בשדה יעקב. משרד החינוך לא השלים עם ההחלטה, והגיש (באמצעות עו"ד יונתן נד"ב) ערעור לבית המשפט העליון. את ההורים ייצג בערעור עו"ד אורטל לוי, ואת המועצה האזורית גליל תחתון עו"ד שגיא רובניסקי.


השופטים דפנה ברק־ארז, ג'ורג' קרא ועופר גרוסקופף, שדנו החודש בעתירה, לא התייחסו לגופם של דברים ולסיבות לבקשת ההורים להעביר את ילדיהם, אלא מתחו ביקורת חריפה על ההורים, "שעשו דין לעצמם ונמנעו מלשלוח את ילדיהם לבית הספר שאליו הם רשומים, לאחר שנדחתה בקשתם להעביר אותם לבית ספר אחר".

לא זו בלבד שהם הגישו את עתירתם לבית המשפט המחוזי בשיהוי, אלא שזו היתה התנהגות שעלתה כדי "אי־ניקיון כפיים" של ההורים, בשל עשיית דין עצמי (אלה כשלעצמם נימוקים לדחיית עתירה המוגשת לבית המשפט המנהלי).


עם זאת אמר בית המשפט כי לפנים משורת הדין ולנוכח חלוף הזמן, ומאחר שהמדינה אינה מתנגדת עוד שאותם תלמידים שהחלו ללמוד בשדה יעקב ימשיכו ללמוד שם, קיבלו הצדדים את הצעת בית המשפט לקבל את ערעור המדינה ולבטל את פסק הדין של בית המשפט המחוזי. הן התלמידים והן הוריהם למדו פרק בחינוך ובמשפט.