אירוע לבבי בעבודה. צריך להוכיח שהתרחש אירוע חריג (צילום המחשה: שאטרסטוק)

ביטוח נפגעי עבודה של הביטוח הלאומי נועד לפצות מבוטח שנפגע בעבודה על אובדן הכנסתו בתקופה שלאחר האירוע. אם נותרה לנפגע נכות בעקבות הפגיעה, הוא יהיה זכאי לקצבת נכות מעבודה או למענק. מכאן החשיבות הנודעת להכרה באירוע תאונתי שאירע לעובד בעבודה כפגיעה בעבודה.

מירון שוורץ, נשיא בית הדין האזורי לעבודה בנצרת, דן בתביעתה של חברת קיבוץ, שאותה הגישה באמצעות עורכי הדין ליאור קן־דרור ואייל רגב (קן־דרור, הראל ושות'), להכיר באוטם שריר הלב שבו לקתה כפגיעה בעבודה ולקבל דמי פגיעה.

היא סיפרה כי באחד מימי העבודה, בתפקידה כמנהלת ענף בקיבוצה, היא נקלעה לעימות סוער, חריג וקולני עם מנהל התפעול, ששימש כסגנה. הרקע לוויכוח היה הערת התובעת לאחת העובדות (לאחריה החליקה ונפלה אותה עובדת במדרגות, בהיותה בהיריון).

נפילתה גרמה לתובעת לחץ, ומייד לאחר מכן החל ויכוח ממושך - 15 עד 20 דקות - בין התובעת לבין העובד. מאחר שהתובעת והעובד עובדים שנים רבות יחד, בשיתוף פעולה מלא וביחסי עבודה טובים מאוד, הפתיעו אותה מאוד הוויכוח והביקורת שהטיח בה, והיא קיבלה באופן קשה את דבריו. התובעת חשה שלא בטוב, ופנתה למרפאת הקיבוץ. האחות במרפאה יעצה לתובעת לנסוע מייד לבית החולים, אולם זו החליטה להמשיך בעבודתה בתקווה שמצבה ישתפר. לאחר שהתובעת המשיכה להרגיש רע במהלך היום ובלילה שלאחריו, היא פנתה לבית החולים ושם אושפזה.

עו"ד ליאור קן-דרור. אירוע תאונתי (צילום: יוסי סייבל)

באמצעות עו"ד אונית פיכמן, טען הביטוח הלאומי שלא הוכח קיום אירוע תאונתי - שאירע לתובעת תוך כדי ועקב עבודתה - שגרם לאוטם שריר הלב.

"כדי שאוטם שריר הלב יוכר כתאונה בעבודה", הסביר בית הדין, "על המבוטח להוכיח התרחשותו של אירוע חריג, היכול למצוא ביטויו בדחק נפשי בלתי רגיל או במאמץ מיוחד הסמוך לקרות האוטם. רק אם יוכח קיומו של אירוע כזה, ניתן יהיה לקשור בינו לבין השינוי הפיזיולוגי הפנימי הפתאומי של אוטם שריר הלב".

בית הדין מצא את גרסתה של התובעת מהימנה, ופסק שהיא חוותה אירוע חריג בעבודתה. משכך, הוא הורה על מינוי מומחה רפואי שיחווה דעתו בשאלת הקשר הסיבתי שבין האירוע החריג לבין הליקוי הרפואי אצל התובעת. בהמשך הדברים, לאחר שניתנה חוות הדעת שתמכה בקיומו של הקשר הסיבתי האמור, פסק בית הדין שהאירוע החריג הוא אכן בגדר פגיעה בעבודה, וחייב את הביטוח הלאומי לשלם לתובעת הוצאות משפט בסך 4,500 שקלים.