מהו הפיצוי שזכאית לו חברת עין החורש שאת רגלה מעטרות שתי צלקות שנגרמו עקב נשיכת כלב?

החברה התובעת ננשכה בעודה פוסעת בשבילי הקיבוץ. כלב השייך לחבר הקיבוץ נשך את התובעת באחורי שוק רגלה הימנית, סמוך לגוּמץ, אחורי הברך. באמצעות עו"ד שרון הרשקוביץ תבעה החברה בבית משפט השלום בירושלים את החבר בעל הכלב, את הקיבוץ ואת ביטוח חקלאי. הנתבעים, באמצעות עורכות הדין מריה נימן ממן וסיוון און, אינם חולקים על חובתם לפצות את החברה, ומשכך נותר לבית המשפט לקבוע את שיעור הפיצוי הראוי.

נפגעת נשיכה. לא רק נזק נפשי (צילום: שאטרסטוק)

השופטת מוריה צ'רקה תיארה כי מומחה רפואי קבע לתובעת נכות זמנית בשיעורים גבוהים למשך תקופה של כחמישה חודשים, ולאחריה נכות צמיתה בשיעור של 2%, בגין הצלקות, שאותן תיאר המומחה "זעירות, לא מכערות ולא מכאיבות".

לטענת התובעת, הצלקות מכערות, מכאיבות ורגישות למגע, והיא סובלת מפחדים, מסיוטים ומהתקפי חרדה. לטענת התובעת, הנתבעים מכחישים את הנזקים. מדובר אפוא בפיצוי בגין נזק לא ממוני הנפסק עבור כאב וסבל (בשונה מפיצוי ממוני, הנפסק עבור הפסד השתכרות והוצאות רפואיות, למשל).

השופטת סקרה שורה ארוכה של פסקי דין שבהם נפסקו פיצויים לנפגעי נשיכות, גם בשל הנזק הנפשי שנגרם לנפגע שמצא את עצמו ניצב מול הכלב חסר אונים וחסר הגנה.

בנסיבות אלו פסקה השופטת לתובעת פיצוי בסך 18 אלף שקלים, ולנוכח ההודאה בחבות (באחריות) מצד הנתבעים, קבעה השופטת כי סכום הפיצוי כולל גם שכר טרחה והוצאות.