חמישים קיבוצים, כחמישית מקיבוצי התנועה הקיבוצית, קיבלו רישיונות לגידול קנביס רפואי, והם נמצאים בשלבים שונים של יישום הרישיון. "מספר קטן של קיבוצים כבר נכנסו לזה באופן מעשי, עם שותפים אסטרטגיים ובעלי הון", מתאר את המצב חיים חבלין, מנהל תחום החקלאות באגף הכלכלה של התנועה הקיבוצית.

"השאר נמצאים ברמה של גישושים ושל ניסיונות להתאגד יחד במסגרת הארגונים הכלכליים האזוריים, מתוך רצון להפעיל את כל שרשרת הערך, החל מייצור ייחורים במשתלה, דרך הגידול עצמו, וכלה במפעל שייצר את מוצרי הקנביס וייצור התקשרויות חוזיות עם בתי המרקחת. חלק מהקיבוצים עדיין יושבים על הגדר ומחכים שייפתח הייצוא. השוק בארץ הוא מוגבל, אף על פי שכיום הביקוש עולה על ההיצע".

חיים חבלין. "חלק מהקיבוצים עדיין יושבים על הגדר ומחכים שייפתח הייצוא" (צילום: דנה בר-און)

מתי אמור להיפתח הייצוא?
"הנושא עדיין נמצא בתהליכי רגולציה במשרדי הממשלה, ואני מאמין שברגע שזה יסתיים, ענף הקנביס הרפואי יקבל תפנית משמעותית. אנחנו לא רחוקים מהמצב הזה, אבל התהליך נתקע כי כבר חצי שנה אין ממשלה מתפקדת".

נשמעות אזהרות מפני נהירה בארץ ובעולם אחר הענף החקלאי החדש הזה, נהירה העלולה להביא לירידת מחירי התוצרת ולהתמוטטות מְגדלים רבים, כפי שקרה בענף הפרחים.
"כמו תחומים אחרים בכלכלה, גם תחום הקנביס הרפואי נמצא כיום בחיתוליו. נכון להיום, הביקוש העולמי גדול מההיצע, וייקח זמן עד שהשוק הזה יגיע לרוויה ואחר כך לאיזון של הביקוש וההיצע ולהתייצבות כלכלית. מבחינה זו המצב דומה לכל ענף חקלאי אחר, אבל כאן - כיוון שמדובר בענף עתיר הון - אני מניח שהרווחיות שלו תישמר ושהמְגדלים הטובים יתבססו בו. גם בענף הפרחים בישראל יש עדיין גידולים שמפרנסים יפה מאות מְגדלים טובים".

כשהוא נשאל מה המלצותיו לקיבוץ המעוניין להיכנס לתחום הקנביס הרפואי, משיב חבלין שאומנם יש כדאיות כלכלית, אך הוא נזהר בהמלצותיו ומציע לקיבוצים לשקול את העניין באופן מעמיק. "אני ממליץ לקיבוצים לבחון את הנושא", הוא אומר, "ומאחר שמדובר בהשקעות עתק, אני ממליץ להם ללכת דרך הארגונים הכלכליים האזוריים. אני מזהה פה הזדמנות לשנות את פני החקלאות לחקלאות הייטק, אבל גם המדינה צריכה להיכנס לתחום הזה במענקים וברגולציה שתקל בעיקר על החקלאים".