קיבוץ עברון שבגליל המערבי זכהבפרס הוקרה על פעילותו ותרומתו המשמעותית בתחום איכות הסביבה. הפרס הוענקלקיבוץ במסגרת ועידת המגזר הקיבוצי של פירמת ראיית החשבון והייעוץ העסקי BDO, משרד עורכי הדין שלמה כהן ואיגוד התעשייה הקיבוצית שנערכה בתחילת השבוע בסינמה סיטי, במתחם גלילות.

כמדי שנה, מוענק פרס הוקרה מטעם מארגני הוועידה לקיבוץ אשר עשה את המהלך המשמעותי והמשפיע ביותר במהלך השנה החולפת– הן בתחום העסקי והן בתחום החברתי. דורון שטיין, ראש אשכול תעשייה והתיישבות בפירמת הייעוץ העסקי וראיית החשבון BDO, העניק את פרס ההוקרהל אמציה שגיא, חבר קיבוץ עברון וציין: "מזה 20 שנה שקיבוץ עברון פועל למחזור והטמנה של סוגי פסולת שונים.על אף הקשיים והאתגרים הרבים שנלווים לפעילות זו – הן מבחינה סביבית והן מבחינה רגולטורית, ממשיכים חברי הקיבוץ לראות את טובת איכות הסביבה לנגד עיניהם ותורמים רבות לשמירתה".

אמציה שגיא ודורון שטיין, יח"צ

אמציה, הודה לחברי הועידה על בחירתם באומרו: "הקיבוץ רואה בתחום פעילות זה מנוע צמיחה מרכזי התורם הן לפעילות העסקית של הקיבוץ והן לשמירה על איכות הסביבה. הקיבוץ, אשר מוביל את תחום מחזור והטמנת הפסולת, ממלא את כל דרישות הרגולטור כדרך חיים ומוצא דרכים כלכליות ליישום הפעילות".

אל הוועידה הגיעו כ-250 יו"רים, מרכזי משק, מנהלי קהילה, כספים ובעלי תפקידים בקיבוצים, מפעלים ותאגידים של קיבוצים וכן יזמים וסטארט-אפיסטים שונים. בין הנושאים הבולטים שעלו בוועידה, דנו המשתתפים בשינויים שעוברים הקיבוצים – הן הארגונים והן הכלכליים, באפשרויות ההשקעה החדשות הנפתחות בפניהם, באתגרים ובחסמים בתחום הקנאביס הרפואי ועוד.

את הוועידה פתח רו"ח ארז סופר, שותף מנהל ב-BDO אשר הציג את התמורות בשוק האשראי בישראל לאורך העשור האחרון. סופר הדגיש כי השינויים הארגוניים והניהוליים שעברו הקיבוצים לצד צמיחתם הכלכלית, הפכו אותם לאחד הקטרים המובילים את צמיחת המשק הישראלי. במושב, אף הוצג מחקר שערך ה-OECDבקרב צעירים ב-18 מדינות בעולם שבדק את הבנתם הפיננסית. לאור תוצאות המחקר העגומות, בהן דורגו בני הדור הצעיר בישראל במקום ה-15קרא סופר לשר החינוך הבא להטמיע את נושא החינוך הפיננסי בתכנית הלימודים."אי אפשר להשאיר את החינוך הפיננסי של הדור הבא בידי אנשים שלא מבינים בתחום. העולם משתנה ואנחנו חייבים להכין את הצעירים לעתיד", סיכם.

עו"ד שלמה כהן, שותף מנהל במשרד עורכי הדין שלמה כהן ושות', הציג את האפשרויות העסקיות החדשות העומדות בפני הקיבוצים: "מאז שנות ה-80 עברו הקיבוצים מהפכה אדירה וכיום אנחנו רואים קיבוצים שפועלים במודל חדשני יותר. עיקר המהפכה באה לידי ביטוי במעבר מקיבוץ שיתופי שקשור לניר שיתופי ומשועבד לבנקים, לקיבוץ עצמאי שבו כל משפחה נהנית מעצמאות ומיכולת בחירה, זאת לצד אחריות לפרנסתה". כהן, יליד קיבוץ שריד, הסביר שככל הנראה "בקיבוץ העתידי תהיה לכל משפחה דירה בבעלותה, זאת לצד מניה בנכסים היצרניים וזכויות לפירות מהנכסים. יחד עם זאת, יהיה ערך מוסף גבוה לערכים החברתיים, החינוכיים ולערבות ההדדית".

מרים דרוק, חברת קיבוץ יקום ומנכ"לית איגוד התעשייה הקיבוצית, שיתפה בפעולות שנוקט האיגוד, זאת  במטרה להבטיח את המשך פעילות התעשייה הקיבוצית לאורך שנים. "אנו צופים בשינויים שחלים בכלכלה העולמית, התחזקותה הצפויה של הודו וההשתנות העתידית של המוצרים והשירותים, העליה בערכיות איכות הסביבה, והמחסור הצפוי במזון. כל אלה ועוד מביאים לפתחנו אתגרים  ומחייבים אותנו לחזק את הרלוונטיות של התעשייה הישראלית עבור השוק המקומי ועבור השווקים הבינלאומיים. שינויים אלה דורשים מאיתנו הקיבוצים והתעשייה הקיבוצית היערכות מחדש בכל הקשור למוצרים ולתהליכים העתידיים שלנו", ציינה דרוק במושב שעסק במהפכת דור 4 בתעשייה.

דרוק הוסיפה כי האיגוד פועל בשלושת מישורי צמיחה עיקריים בתעשייה הקיבוצית ובקיבוצים, בהם: יזמות וחדשנות - סיוע בתמריצים והטמעה של תהליכי ייצור מתקדם, חיזוק ההון האנושי וסיוע ביצירת הזדמנויות עיסקיות לייצוא ולשוק מקומי.

בפאנל "קיבוץ 2030" אשר עסק בעתיד הקיבוצים אותו ניהל יוסי ישראל, שותף וראש המחלקה הכלכלית באשכול התיישבות, עלתה בין היתר, סוגיית גידול האוכלוסיה הישראלית והשפעת צפיפותה על זכויות הקיבוצים בקרקעותיהם. חלק ממשתפי הפאנל ציינו שכדי לשמור על הרעיון הקיבוצי ויישומו בעתיד, ישנה חשיבות רבה לשמירה על הנדל"ן הקיבוצי ורכישת אמצעי ייצור נוספים אשר יבטיחו את קניין הקיבוץ לעתיד.

רו"ח שלומי בהט, שותף ומנהל סניף באר שבע ב-BDO חשף כי רוב הקיבוצים בארץ לא הגישו דיווחי מס לשנת 2017, זאת למרות שאלה נדרשו עד תום שנת 2018.עוד ציין בהט, כי על אף האורכה שקיבלו הקיבוצים מרשות המיסים, מרביתם עדייןנתקלים בלא מעט קשיים בדרך להגשת הדוחות.  

נושא הקנאביס הרפואי בישראל, לרבות האתגרים והחסמים הרגולטוריים עלה גם כן לדיון בועידה. דורון אראמי, ראש תחום קנאביס רפואי ב-BDOחשף את התאוצה הגדולה שצוברת תעשיית הקנאביס הישראלית, בין היתר בזכות מאות הקיבוצים אשר מגישים בקשות לאישור עוסק ומביעים ענייןרב בנושא.

את הוועידה נעל אירוע Pitching שבמהלכו הציגו6 מייסדי ומנהלי סטארט-אפיםאת חברתם, הטכנולוגיה והפתרון שהם מציעים, ואלה התחרו על פרס המקום הראשון.בתום האירוע, העניק קהל המשתתפים וחבר השופטים את הזכייה בפרס לגל רוזוב, מייסדFoldimate אשר פיתח מכשיר ייחודי לקיפול כביסה בזמן קצר.