בהתחשב בסקרים של סוף השבוע האחרון, שהצביעו על ירידה במספר המנדטים למפלגות העבודה ומרצ בבחירות הבאות, סביר להניח שח"כ קיבוצי לא יגיע מהן. גם במפלגות הימין לא מסתמן, נכון לעכשיו, מועמד קיבוצניק כלשהו.

"בשלו התנאים". שיינפלד, צילום: מולי נעים

ההפתעה, במידה ותהיה כזו, עשויה להגיע מכיוונה של מפלגה חדשה שעל הקמתה הוכרז בסוף השבוע האחרון – "שווים – מפלגה ישראלית גאה" שמה.

מדובר במפלגה הגאה הראשונה בישראל ומי שיעמוד בראשה, בהנחה שתתמודד בבחירות הקרובות, הוא אילן שיינפלד, תושב ההרחבה בקיבוץ תובל ואב חד הורי גאה לשני ילדים.

שיינפלד (58), סופר מוערך ואיש יחסי ציבור ותיק, הגיע לתובל לפני כשנה וחצי עם ילדיו והפך, לדבריו, לתושב הרחבה גאה. על כוונתו להתמודד במסגרת הרשימה החדשה הוא כבר הודיע למבקר המדינה כצעד מקדים, שיאפשר לו לגייס תרומות כמתחייב בחוק מימון מפלגות לצורך הגשת הבקשה לרישום המפלגה.

מטה הפעילים של "שווים" נמצא בשלבי ניסוח התקנון והמצע, והכנת התשתית להקמתה. שיינפלד מעוניין לגייס לרשימת תומכי המפלגה הלהט"בית גם גאות וגאים מהתנועה הקיבוצית ומקווה שיקום מטה גם בקיבוצים שלהם חברים בקהילה.

עם זאת הבהיר שיינפלד כי הוא נמצא בוויכוח עם השותפים להקמת המפלגה. הם תומכים בייצוג הקהילה ובמאבק על הזכויות שלה בכנסת, בעוד הוא חושב שפרט לכך יש לסייע גם למגזרים נוספים בחברה. נושאים אלה עוד נמצאים בדיונים פנימיים.

"החשיבות בהקמת מפלגת 'שווים' קיבלה חיזוק נוסף בחודשים האחרונים, כשראש הממשלה התעלם ממחאת הקהילה ועשה עלינו סיבוב", נימק שיינפלד את הסיבה ליציאת המפלגה החדשה מהארון.

"הוא הבטיח בסוף מושב הקיץ שיעביר את חוק הפונדקאות המתוקן, שיקנה את זכות ההורות לגברים הומואים, ולא עמד בהבטחתו. אנחנו חייבים לקחת את גורלנו בידינו ולנצל את הכוחות בקרבנו, כדי להיאבק מתוך הכנסת על זכויות שונות כמו רישום בחוק של ילד לזוג הומואים, היתר נישואים מוכרים לזוגות חד מיניים, אימוץ וכיוב'.

"המפלגה תדרוש בכל משא ומתן קואליציוני מהשותפות בממשלה שאם לא תושג הסכמה לגבי החוקים הנדרשים הללו, יעבור הכדור לידי הציבור במשאל עם. כך קרה גם באירלנד ובאוסטרליה".

"ב-2007 היה מהלך נוסף של הבמאי והשחקן חגי אייד להקים כוח פוליטי, אבל הדבר לא צלח", המשיך שיינפלד. "כעת בשלו התנאים וישנו פוטנציאל ממשי להקמת מפלגה גאה שגם תעבור את אחוז החסימה".

לוגו המפלגה

מדוע לא להתמודד על מקום ברשימת מרצ ולפעול במסגרתה כמפלגה שדוגלת בזכויות הקהילה?

"מרצ היתה הבית הפוליטי שלי. בעבר הרחוק הייתי סגן עורך הספרות בעל המשמר והשתייכתי גם למפ"ם. לצערי היא השתנתה והלכה לכיוונים אחרים, ואיבדה אנשים טובים כגו'מס וכרן כהן. לא התחברתי לסגנון של זהבה גלאון ועזבתי את מרצ.

"בהמשך דובר איתי על הצטרפות למחנה הציוני, שלי יחימוביץ' ואני שוחחנו על כך בזמן שהיא התמודה בפריימריז. לבסוף הצטרפתי עד לפרישתי משם. מה שקרה זה שדווקא אמיר אוחנה מהליכוד, שהוא הומו מוצהר, היה הקרוב ביותר לקהילה, אבל גם הוא קיבל כתף קרה מביבי. בהעדר אלטרנטיבה אחרת לא נותר אלא לרוץ בכוחנו שלנו".

ובמידה ותהיה ח"כ אתה תראה את עצמך גם כנציג הקיבוצים?

"הייתי בנוע"ל, הגשמתי וביקרתי לא מעט בקיבוצים של השומר הצעיר, התקבלתי יפה מאוד בתובל שהוא לגמרי 'גיי פרנדלי', אבל אני לא מתיימר להבין את הבעיות הנוגעות לקיבוצים ולחבריהם. אם אכן אצליח להיבחר ולכהן כחבר כנסת של 'שווים', זה יטיל עליי אחריות גם כמי שמגיע מקיבוץ.

"אשמח לקבל סיוע מהתנועה הקיבוצית, בה ישנם לא מעט בני קהילה גאה, ועוד יותר אשמח אם יקום מטה קיבוצי פעיל של המפלגה. אני מקווה שלא אהיה הקיבוצניק היחיד במידה ונעבור את אחוז החסימה, אבל גם אם כן אשמח לסייע בכל הסוגיות הנוגעות לקיבוצים.

"אני קורא לתנועה הקיבוצית לפתוח את שעריה בפני זוגות חד מיניים, כמו שקיבלו אותי ואני שני ילדיי בתובל, ואני מאחל לכל אב גאה להתקבל בקיבוץ כלשהו כמו שקיבלו אותי".