ארבעת ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה העניקו תעודת אזרחות של כבוד לראש היחידה להתיישבות ותשתיות לאומיות במשרד הביטחון, עמיקם סבירסקי, חבר בית השיטה, לרגל סיום תפקידו. את היוזמה הובילה מועצת חוף אשקלון.

"בחבורה של גיבורים". ראשי הרשויות עם סבירסקי (במרכז), צילום: רפי בביאן

החטיבה להתיישבות מטעם משרד הביטחון פועלת במסגרת ההסתדרות הציונית העולמית ועוסקת מטעם הממשלה בהקמת ישובים כפריים, בטיפול בישובים ובביסוסם ובמימונם.

הפעילות מתקיימת, בין השאר, בגולן, בשומרון וגם בנגב. באזור הדרום אחראית היחידה להתיישבות על ארבע המועצות בעוטף עזה: חוף אשקלון, שער הנגב, אשכול ושדות נגב.

"אני פה בחבורה של גיבורים", אמר סבירסקי, "אני מלווה את העוטף כבר 19 שנים שאני במשרד הביטחון, כל הזמן מאירוע לאירוע. הדבר הטוב שקרה הוא שאני זה אותו אחד שנמצא בכל האירועים.

"היה מאוד קל להתחבר לשמחתי למה שקורה כאן, כמו בערבה, בגבול הצפון ובגבול מצרים. בסופו של דבר מדברים על התיישבות כזו או אחרת לאורך גבולות המדינה.

"אם הם לא היו נמצאים שם, אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה במדינה. המדינה חייבת להם והרגשתי שליח אמיתי. כל אחד מביא את היכולות שלו וביתרון שאני מביא איתי הרגשתי שסחפנו את המשרדים למה שקורה פה".

סבירסקי ציין חלק קטן מהפרויקטים להם היה שותף: הקצאת 15 טרקטורים ממוגנים להמשך קיום עבודת החקלאות, גיוס תקציבים להוצאת תושבים לסוף שבוע בהפוגות בזמן עופרת יצוקה ועמוד ענן והכשרת צירי תנועה חדשים וחלופיים במרחב. אבל בעיני סבירסקי, הפרויקט המשמעותי ביותר היה מיגון ישובי העוטף באמצעות הקצאת 6,000 חדרי ביטחון.

 "אני אומר לכם, ראשי הרשויות, היה לי הכבוד לקום כל בוקר לצאת מהבית בחמש עם חיוך מאוזן לאוזן שאני הולך לעשות דבר חשוב, במפגשים איתכם, למען הישובים שלכם. אני מתגעגע לתקופה הזו. המון תודה לכם ויישר כוח", סיכם סבירסקי.

גדעון שרעבי, קב"ט המועצה האזורית חוף אשקלון, אמר: "עמיקם פעל רבות וללא לאות לטובת ביטחון התושבים ובמיוחד בעוטף עזה ולמעשה היה כיפת הברזל של הישובים במועצה. במהלך העשייה הרבה בתחום הפרויקטים ומרכיבי הביטחון, נוצרו לא פעם צווארי בקבוק תכנוניים, תקציביים ובירוקרטים שפגעו בהתקדמותם.

"עמיקם, בראייתו המיוחדת, ריכז את כל הגורמים האפשריים הנוגעים לפרויקט ומצא דרכים יצירתיות ותקציביות והביא במו ידיו להשלמתם לטובת התושב והישוב".