מעטים הם הלוחמים בצה"ל שיכולים להעיד על אחריותם לאיתור ולחיסול שבעה מחבלים שהתכוונו לבצע פיגוע בישראל. עוד פחות מכך יכולות להעיד על אירוע כזה חיילות בשירות סדיר.

"תוך כדי האירוע לא חשתי בגודל שלו". מזרחי והתעודה, צילום: דובר צה"ל

רב"ט סער מזרחי, 19, תצפיתנית בגדוד עייט של חיל האיסוף הקרבי ותושבת ההרחבה בקיבוץ אשדות יעקב איחוד, זיהתה חוליה גדולה של מחבלים מארגון דאע"ש על גבול סוריה בתחילת חודש אוגוסט.

היא הקפיצה את הגזרה כולה והחלה לגלגל את האירוע, שבסיומו חיסל כלי טיס של חיל האוויר את אנשי החוליה החמושים.

תעודת ההערכה שקיבלה מזרחי בטקס חטיבתי ממפקדת הפלוגה שלה, ממפקד הגדוד וממח"ט 474 של אוגדת הבשן ברמת הגולן, לא ממש הקנו לה פינוקים וחופשה מיוחדת. כעבור שעות אחדות של מנוחה והתארגנות היא שבה למסכי התצפית של החמ"ל.

האירוע התרחש בשעה עשר וחצי בלילה, אז הבחינה מזרחי בתנועה חשודה בסמוך לנחל רוקאד במפגש הגבולות סוריה-ישראל-ירדן, מרחק 200 מטרים מגדר הגבול. היא תצפתה על המחבלים, זיהתה את החימוש הרב שנשאו עמם והזעיקה את מפקדיה שהמשיכו לנהל את האירוע.

למחרת מצאו חיילי גדוד הסיור של הנח"ל שבע גופות של מחבלים ונשקים מסוג קלצ'ניקוב בנוסף לרימונים, לאפודים מאובזרים ולאמצעי לחימה אחרים.

מאז הגילוי המוצלח מדברים על מזרחי הצעירה כאחת שהביאה כבוד רב לתצפיתניות שבגזרת רמת הגולן. לה עצמה נתן האירוע דחיפה משמעותית לקראת שאר המשמרות שבדרך. היא אף החליטה לדחות את האפשרות לצאת לקורס פיקודי.

"אז אצטרך לוותר על התצפיות שעשויות להציל חיים ולמנוע אסונות. אין סיפוק גדול יותר מהתחושה שאתה מגן על יישובי הגולן ועל העמק שבו אני מתגוררת", היא הבהירה.

סער מזרחי קרויה על שם החורף שבו נולדה. לאשדות יעקב איחוד הגיעה לפני עשור עם משפחתה, שהתגוררה עד אז בטבריה, ולדבריה נקלטה היטב בקיבוץ ובבתי הספר שבהם למדה: "מול גלעד" היסודי, ו"בית ירח" התיכוני.

"למדתי במגמת ביולוגיה וביו-טכנולוגיה. לפני הגיוס לא ממש ידעתי על הצבא ועל האפשרויות שיש לבנות", סיפרה מזרחי. "איתרו אותי לתצפיתניות ומיד שמעתי כמה קולות: היו שאמרו לי שזה קשה ומלא סבל בגלל התנאים והמשמרות הארוכות שבדרך כלל לא קורה בהן הרבה. היו שטענו שזה תפקיד חשוב ומשמעותי ושאוכל לתרום בו יותר מתפקידים אחרים.

"לפני הגיוס הייתי בכנס של מפקדות וחיילות שמשרתות בתחום והסיפורים שלהן היו מאוד מעניינים. הן סיפרו על אירועים של מניעת חדירות".

ביולי 2017 התגייסה מזרחי לצה"ל ועברה שלושה חודשי טירונות והכשרה לתפקיד במחנה סיירים. באוקטובר לפני שנה הגיעה למחנה סער שברמת הגולן. היא למדה היטב את הגזרה של הגולן, הצפונית והדרומית יותר, והחלה לתצפת בשתי משמרות במהלך היום באורך ארבע שעות האחת.

לצידה, בכל משמרת, היו עוד ארבע חיילות. ארבע נוספות היו בחמ"ל המקביל. "היתה התרגשות גדולה אצל כל המעורבים בעניין, גם משום שהגזרה הזו נחשבת לשקטה בכל הקשור לניסיונות חדירה ופיגוע", סיפרה על הזיהוי המוצלח שביצעה.

"תוך כדי האירוע לא חשתי בגודל שלו, לא הפנמתי את ההישג, אבל כל הקצינים והחיילות התרגשו ובירכו אותי עוד ימים רבים לאחר מכן. אני חיילת צעירה, ומג"דים ומח"טים שומעים ממני איך ומה קרה. זה מרגש.

"היה קושי מסוים לחזור לשגרה לאחר הלילה ההוא, אבל לא היתה ברירה. את העבודה צריך לעשות ולא להוריד את העיניים מהמסך. לפחות אני יודעת כיצד אנהג במקרה שאירוע כזה יחזור שוב. גם בקיבוץ כתבו על זה לחברים ואמא שלי הלכה כמו טווס. יש לי עוד שני אחים קטנים, אבל הם חולמים על קרבי".

בעוד כשנה תשתחרר סער מזרחי מהצבא מעוטרת בתעודות הוקרה, והיא עדיין לא יודעת היכן ומה תלמד ואיפה תעבוד. "בכל מקרה ארצה לתצפת מקרוב על מדינות רחוקות", סיכמה.