מסתמן סוף טוב לסיפור האבנים המתגלגלות מהגלבוע לעבר בתי קיבוץ חפציבה השוכן תחתיו, עם לקיחת אחריות של כמה גופים על הנושא.

החברים יפסיקו לחשוש. הסלעים המאיימים, צילום: דוד (דדה) עינב

ב-2010 התריעו חברי חפציבה על סכנה בדמות סלעים גדולים המתנתקים מההר ומתגלגלים לעבר הקיבוץ. התנאים שגרמו להם להתנתק היו כמות משקעים גבוהה בדמות 100 מ"מ גשם ויותר, וטמפרטורה שצנחה אל מתחת לקו אפס המעלות. בנס לא נרשמו פגיעות בנפש או ברכוש.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, המשמש גם כנציב תלונות הציבור, התריע מספר פעמים בפני הרשויות על הנזקים שעלולים להיגרם מנפילת הסלעים ואלה העבירו את האחריות מהאחת לשנייה.

רוני הופמן, חבר חפציבה ומי שכיהן כמנהל הקהילה בקיבוץ בין 2006 ל-2013, החליט לקחת את הטיפול בנושא באופן אישי וגייס לשם כך גם את התקשורת. כיום משמש הופמן כחשב מפעל פלגל תעשיות פלסטיק, לאחר שסיים את תפקידו כמנהל קהילה בקיבוץ מסילות.

לדברי הופמן הגוף שלקח אחריות על הנושא הוא רשות מקרקעי ישראל. בנוסף סייעו משרד מבקר המדינה ועורכת הדין רוני מנקס-צורף, עוזרת מנהלת נציבות שירות המדינה, לטפל בבעיה שעלותה מוערכת בכחמישה מיליון שקלים.

"עם סיום הבדיקה אבקש להודיעך כי תלונתך על חוסר הטיפול בתופעת התדרדרות הסלעים מהר הגלבוע לעבר קיבוץ חפציבה בו אתה מתגורר הועברה לנציגי הגופים", כתבה מנקס-צורף להופמן ולקיבוץ חפציבה.

גם התקשורת עזרה. הופמן, צילום: דוד (דדה) עינב

"אנו שמחים לבשר כי בימים אלה הודיעה הקרן לשטחים פתוחים ברשות מקרקעי ישראל כי אושר התקציב הנדרש להקמת גדרות ייעודיות לקליטת סלעים מתדרדרים ושיקום השטח.

"התקציב יוקצה לרשות הטבע והגנים שתהיה אחראית על ביצוע הפרויקט, והאחריות על התחזוקה תחול על המועצה האזורית גלבוע. הנציבות תמשיך לעקוב אחר התקדמות ההליך".

ראש המועצה האזורית הגלבוע, עובד נור, התייחס לסיכום שהושג ואמר: "שנים רבות מידי של קיפאון חסר אחריות הגיעו לסיומן, ומבשרות תקווה גדולה לתושבי חפציבה. המועצה הנוכחית החליטה לא להתעלם מהסכנה וסימנה את בעיית הדרדרת כבעיה שמצריכה פתרון מידי, ולא פחות מכך איגום משאבים והפניית זרקור לצורך קידום ופיתוח.

"כמו כל עשיה בגלבוע, גם הפעילות הזו היא ביטוי להנהגה המשלבת כוחות רלוונטיים, ומקדמת מענים באמצעות הקשר המיוחד שיצרנו עם הרשויות. כך מסירים חסמים שעיכבו את ביצוע המכשול הנדרש. נברך על המוגמר אך זהו רגע מאושר שנוצר כתוצאה מעבודה נכונה, תורמת ומשתפת בין המועצה, הישוב ושאר הגורמים".