כדים נדירים. צילום: באדיבות יצחק מיוחס

קיבוץ גבעת השלושה קיים בשבוע שעבר טקס פתיחה חגיגי לתצוגה בשם "סודות מן השדות", ביוזמת נאמן העתיקות, האספן ובן המקום, יצחק (איציק) מיוחס (75), בה מוצגים ממצאים מיוחדים ונדירים אותם הוא ליקט מאז היותו בכיתה ו'.

"התצוגה מאפשרת נקודת מבט ייחודית על ממצאים מתקופות ארכיאולוגיות קדומות ומסקרנות", מסביר מיוחס, "החל מהתקופה הניאוליתית־קרמית, דרך התקופות הכלקוליתית, הברונזה, הפרסית, ההלניסטית, הרומית, הביזנטית וכלה בתקופה המוסלמית".

אז איך אוספים כל כך הרבה פריטים כה משמעותיים לאורך השנים? מיוחס מעיד על עצמו כי "יש לי את המזל למצוא את הממצאים הכי נדירים בעולם".

צילום: באדיבות יצחק מיוחס

מאז שמיוחס זוכר את עצמו, הוא אוהב לטייל ולחפש "אוצרות". את הממצא הארכיאולוגי הראשון שלו הוא מצא כבר בגיל 12. "זה היה כד חרס מתקופת הברונזה התיכונה - תקופת האבות", הוא משחזר. "הגעתי לקיבוץ כילד חוץ, וככזה היה לי את החופש לעשות את מה שאני הכי אוהב, וזה לטייל. אני זוכר שהייתי מטייל הרבה באזור אנטיפטרוס. יום אחד עבר על ידי טרקטור וגיליתי שרידי קרמיקה. אספתי אותם, הבאתי הביתה, שטפתי ו'ריפאתי' כד בגודל עשרה ס"מ. למצוא כד ולקבל 90 אחוז ממנו שלם זה נדיר. שם התחילה האהבה שלי".

חלק גדול מהממצאים לוקטו על ידו בשדות קיבוץ גבעת השלושה (נזלה) ובתל אפק הסמוך אליו. "שמו של התל נגזר ממיקומו ליד מעיינות מקורות הירקון, והוא אחד האתרים הארכיאולוגיים הגדולים והחשובים בארץ", הוא מוסיף. "התל שולט על 'מעבר אפק' - העמק הצר בין מעיינות הירקון לגבעות ראש העין.

"באזור זה עברו למעשה ב'דרך הים' ההיסטורית, שחיברה את מצרים לממלכות מסופוטמיה בעת העתיקה, וזו היתה הדרך מירושלים לקיסריה בתקופות הרומית והביזנטית. לכן ניתן למצוא במקום שלל ממצאים מתקופות שונות. חלקם נמצאים ברשות העתיקות וחלקם אצלי".

יצחק מיוחס

בין שלל המוצגים ניתן למצוא גם את אוסף המטבעות המרשים שלו. "בתור ילד הייתי מסתובב עם הראש באדמה ומחפש אותם", הוא נזכר. "כבר אז העין שלי למדה לזהות צורה של מטבע והאוסף שיש לי כיום הוא מגוון מאוד ונדיר: מטבעות מימי אלכסנדר מוקדון (התקופה ההלניסטית), החשמונאים הרומיים, הביזנטיים, המוסלמיים, העות'מאניים, המנדטוריים ואף כאלו מהמאה ה־20'".

מיוחס מתקשה לומר מה הממצא הכי נדיר נדיר ומיוחד בתצוגה ומסכים לומר כי "יש כאן ממצאים נדירים מכל העולם. מהתקופה הפלקוליטית יש לי מקדש שלם עם ממצאים שאספתי במשך שנים רבות. אחד הפריטים המעניינים ביותר הוא שבר צלמית כינור - צלמית אישה סכמאטית מהתקופה הכלקוליתית, העשויה אבן צפחה. הצלמית הזו נמצאה בנזלה, השטח שמצפון לקיבוץ גבעת השלושה, והיא הראשונה בעולם שנמצאה עם שדיים".

יש מוצגים שאתה מרגיש מחובר אליהם במיוחד?

"לכבוד פתיחת התצוגה האח של אשתי מקיבוץ הגושרים הביא לי במתנה אבן יד בת למעלה מ־250 אלף שנה. זה אחד הכלים שהיו בשימוש נרחב על ידי בני אדם בתקופה הפליאוליתית התיכונה, בה הופיע האדם הניאנדרטלי. אבל הסיפור המעניין מאחורי האבן הזו הוא שהיא נמצאה באתר מקורות בשנת 1955. במשך שנים היא היתה בחדר הטבע פה בקיבוץ. כשפירקו את החדר, מצאתי אותה זרוקה בחוץ. בזמנו נתתי אותה לגיסי במקום כלי אחר שהועבר לרשות העתיקות. כעת הוא החזיר לי אותה וטען שבכך הוא למעשה סוגר מעגל. לדבריו, 'היא חזרה למקומה'".

מי יכול לבקר בתצוגה?

"כל מי שרוצה ומתעניין. אני פותח את החדר לפי ביקוש".