כשבועיים לאחר שמאיר צור, מזכיר תנועת המושבים, הודיע שהוא עובר ממפלגת העבודה לכולנו, מקבלת העבודה־המחנה הציוני חיזוק משמעותי מההתיישבות.

"מצאתי את עצמי על תקן אזרח מודאג". ברגיל עם אבי גבאי

גברי ברגיל (רמות מנשה), מזכיר התנועה הקיבוצית לשעבר, החליט להתפקד למפלגה ונכנס לפעילות בה.

ברגיל, בעל תואר שני במדעי המדינה, מג"ד מילואים במשך שנים רבות וכיום יו"ר במכללת אורנים ובמספר קיבוצים, היה חבר ב"קדימה" עד לפירוקה, המשיך עם ציפי לבני ל"תנועה", אך בשנים האחרונות לא השתתף בפעילויות פוליטיות.

פעיל מרכזי בתנועה הקיבוצית, הפועל במחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה, אומר כי מדובר בחיזוק משמעותי מאוד למחוז בתקופה לא פשוטה מבחינת המפלגה.

ברגיל נפגש עם אבי גבאי, יו"ר המפלגה, ונענה לבקשתו להצטרף מיידית למטה השטח של המפלגה ולרכז את אזור חיפה והקריות במטה.

בשנים האחרונות התרחקת מפעילות פוליטית, מה קרה שהחלטת לחזור?

"היו לכך שתי סיבות. הראשונה היא שמצאתי את עצמי בשנה האחרונה על תקן אזרח מודאג, מודאג מאוד, והחלטתי שאיני יכול להסתפק בקיטורים בכל יום כשאני רואה את החדשות.

"שנית, לדעתי אנחנו נמצאים בתקופה קשה ומסוכנת לישראל, תקופה שבה הסיכוי של המדינה להישאר דמוקרטית עומד במבחן, לא פחות מכך. אני מרגיש שהחלום הציוני שעליו קמה מדינת ישראל נמצא בסכנה.

"בתקופה כזו, אני חושב שכל אזרח, ודאי כל חבר קיבוץ, חייב להתפקד ולהצטרף לפעילות פוליטית במפלגה שהוא מאמין בה. אסור לנו לעמוד מהצד".

זו גם הסיבה שברגיל בחר להוביל עם עוד כמה חברים את היוזמה הקוראת לכל חברי הקיבוצים להתפקד למפלגות ולהשפיע, כל אחד למפלגה שבה הוא מאמין. "חשבתי שנאה דורש נאה מקיים, ולכן קיבלתי החלטה בנוגע לעצמי", הוא אומר.

למה מפלגת העבודה?

"אני מאמין שהדרך להחליף את השלטון היא באמצעות ריכוז מאמץ סביב המפלגה שיש לה את הפוטנציאל הטוב ביותר להיות מפלגת שלטון ושבראשה עומד מועמד לראשות הממשלה שיכול לייצג את דרכנו.

"הצטרפות למפלגת העבודה היא מבחינתי הדרך הנכונה ביותר להביא לידי ביטוי את השפעתי ואת תרומתי להחלפת השלטון.

"נוסף על כך, צריך לזכור שמעבר לנושאים הלאומיים, ישנם הנושאים ההתיישבותיים וחיזוק הפריפריה, נושאים שחשובים כל כך לקיומנו. אני מאמין שהדרך הטובה ביותר להשפיע, גם בנושאים אלו, היא באמצעות מפלגת העבודה".

איך אתה מגיב לביקורת שנשמעת לא פעם על יו"ר המפלגה אבי גבאי?

"אני חייב לומר שהיא מוציאה אותי מדעתי, ושאני פשוט לא מבין אותה. כל מנהיג, או מי שעומד בראש מערכת, עושה טעויות. איני שלם עם כל אמירה או החלטה של יו"ר המפלגה, אבל צריך לזכור שהיריב שלנו הוא נתניהו.

"אנחנו נמצאים בקרב, לא פחות מזה, על עתידה של מדינת ישראל. אין לנו פריבילגיה למאבקים הפנימיים שאנחנו טובים כל כך בהם, או להתפצלויות בתוך המחנה. אחת הסיבות שהימין מצליח היא שהוא יודע לעמוד מאחורי המנהיג שלו. בתקופה שנשארה עד הבחירות, אנחנו צריכים לרכז את כל מאמצינו לדבר אחד - להחלפת השלטון במדינת ישראל.

"בהיבט האישי, אני יכול לומר שממעקב אחרי פעילות השטח של גבאי ומההיכרות הקצרה איתו, הוא מועמד יותר מראוי לראשות הממשלה, ואין לי ספק שהוא יהיה ראש ממשלה מצוין.

"בשנים שבהן הייתי מזכ"ל שלום עכשיו ושירתתי כמג"ד מילואים, החיילים הליכודניקים שלי נהגו לומר, ספק בצחוק ספק ברצינות, שאם אני שלום עכשיו, גם הם מוכנים להיות שלום עכשיו.

"בפוליטיקת הזהויות הקיימת כיום בחברה הישראלית, אני מאמין שגבאי הוא האיש שיכול להביא למפלגה את אותם קולות נוספים הנדרשים להחלפת השלטון".

אפשר להבין שאתה גם מתכוון לרוץ לכנסת הבאה?

"כרגע חשוב לי יותר מכל לשים כתף מתחת לאלונקה ולהיות חלק ממאמץ מרכזי להחלפת השלטון. קשה לי להבהיר במילים כמה אני דואג למדינה הזאת שאני אוהב כל כך. כשיגיע הזמן לקבל החלטה בנושא, אקבל אותה. זו בהחלט אפשרות".