מאות מתלמידי החטיבה העליונה והתיכון בבית הספר המשותף חוף הכרמל שבמעגן מיכאל לא הגיעו אתמול ליום הראשון ללימודים. במקום הגעה לכיתות הם קיימו "שיעור באזרחות" לאורך חופי הים דור, בית ינאי והרצליה.

"מכינים עוד הפתעות". התלמידים בחוף, צילום: צחי אלישע

הצעירים מחו על תוכנית הקמת אסדת הגז מול חוף נחשולים-דור במרחק 10 ק"מ מהחוף, ולא במרחק של 120 ק"מ כפי שדורשים התושבים באזור.

מתוך 650 התלמידים בכיתות ט' עד י"ב הלומדים בבית הספר הגיעו אתמול רק כ-100 ללימודים, ובשל כך הם לא התקיימו כסדרם. בהנהלת המוסד החינוכי קיבלו בהבנה את השביתה שאמורה היתה להימשך גם בימים הקרובים, אבל הסתכמה לבסוף רק במחאה שהתקיימה אתמול. היו לא מעט מחנכים שאף בירכו את התלמידים על הצעד שביצעו.

אחת המוחות היא אריאל בן יעקב, תלמידת כיתה ט' מקיבוץ נחשולים. בן יעקב נוהגת לצלם את ההפגנות השונות באזור, ומתייצבת לכל אחת מהן.

"כבר במהלך החופש הגדול הכרזנו שלא נחזור ללימודים עד שלא תשונה ההחלטה על הרחקת האסדה בדרך שלא תסכן את האזור ואת התושבים", סיפרה בן יעקב. "במחשבה שנייה החלטנו ששרשרת אנושית של תלמידים בחופים שונים בארץ תשיג את ההד הציבורי המתבקש.

"היו תלמידים מבתי ספר נוספים שנטלו חלק במחאה. אנחנו נחלקנו לקבוצות וכל קבוצה הגיעה לחוף מסוים. הצטרפו אלינו גם תושבים מהאזור. אנחנו מכינים עוד הפתעות וצעדי מחאה, לאו דווקא בדרך של השבתת הלימודים".

מה אמרו המורים בבית הספר לאחר שלא הגעתם ליום הראשון ללימודים?

"אני לא יודעת מה נאמר לנערים אחרים, אבל המחנכת שלי איחלה לי בהצלחה ואמרה שהיא גאה בנו".