לאחר מאבק עיקש שניהל במשך שנה ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי (עין השופט), נגד הכוונה להעביר קרקעות של המושבים אליקים ועין העמק לטובת העיר יקנעם עילית, החליט בשבוע שעבר קבינט הדיור לאשר את ההצעה.

"סוג נוסף של טרור חקלאי". הפגנת תושבי מגידו, צילום: יעל ברניר

החלטת הקבינט היתה צפויה, כיוון ששר הבינוי והשיכון יואב גלנט תמך לאורך כל הדרך בעמדת ראש עיריית יקנעם עילית סימון אלפסי. הדיון בקבינט לווה בהפגנה של תושבים ושל עובדי מועצה רבים, אשר קראו לשרים המעטים שהגיעו לישיבה להתנגד להצעת משרד השיכון.

המועצה האזורית מגידו מתכוונת לערער לממשלה על ההחלטה באמצעות אחד השרים, ואם לא יצלח הדבר - היא תגיש עתירה לבית המשפט העליון. צעד זה יגרור דיון משפטי ארוך.

לטענת אנשי המועצה נפל פגם חמור בהחלטה, שכן היא התקבלה ברוב של שלושה מול שניים בלבד, ונוסף על כך לא נספרו מכתבי השרים המתנגדים השוהים בחו"ל.

"זהו סוג נוסף של טרור חקלאי שעימו אנו מתמודדים מדי יום ביומו", אמר חולבסקי לאחר ההחלטה. "זאת החלטה חמורה מאוד של קבינט דיור ושל שרים שהיו אמורים להגן ולסייע להתיישבות ולחקלאות. מדובר בהתנקשות במועצה ובמושבי עין העמק ואליקים בידי אנשים מנותקים, יהירים ובריונים".

לדברי חולבסקי, מבחינת המועצה מדובר רק בתחילת המאבק. "המועצה לא רואה בהחלטה סוף פסוק, אלא תחילתו של מאבק ארוך שבו ננקוט אמצעים ונשתמש בכלים רבים כדי לשנות את ההחלטה הרעה הזאת, החלטה שנולדה בחטא ושתיקבר קבורת חמור.

"אנחנו הולכים למאבק משפטי וציבורי ארוך ועיקש, והתוכנית של משרד השיכון לא תביא לבנייה בשטח. הדבר היחיד שהיא תביא, או בעצם כבר הביאה, זה הריסת מרקם החיים המשותף בין יקנעם עילית לתושבי המועצה האזורית מגידו".

"אות קין"

לאחר ישיבת קבינט הדיור יצאו תושבי המושבים עין העמק ואליקים, עם ראש המועצה חולבסקי, להפגנה בכניסה לאליקים, בטענה שהמהלך שאושר בקבינט יעצור את התפתחות המושבים. הכביש נחסם לסירוגין, ובמקום נוצר עומס תנועה.

"ההחלטה השערורייתית של קבינט הדיור", אמר חולבסקי, "הינה אות קין על ראשם של השרים שקיבלו אותה. התפתחות המושבים עלולה להיעצר בגלל גחמות פוליטיות, נדלניו"ת ואישיות מצד שרים ועסקנים פוליטיים. לא ניתן לבנות בשטחי החקלאות שלנו".

ובתוך כך, גם במועצה האזורית מגידו יתקיימו בחירות לראשות המועצה, בעקבות החלטתו של שחם מיטלר (50), חבר קיבוץ דליה ובן קיבוץ עין השופט, להתמודד בבחירות הקרובות מול ראש המועצה המכהן חולבסקי.

מיטלר נשוי ואב לשניים, בעל תואר ראשון ושני בביולוגיה מטעם אוניברסיטת חיפה, מוסמך כדירקטור ובוגר קורסי ניהול שונים. הוא כיהן כחבר מליאת המועצה במשך עשר שנים, ובמסגרת זו היה יושב ראש ועדת ביקורת וחבר העמותה לרווחת תושבי מגידו. הוא בעל ניסיון ניהול קהילתי של עשר שנים כמזכיר וכמנהל קהילה בדליה.

"החלטתי להתמודד", אומר מיטלר, "מאחר שאני רואה את המועצה ככלי עיקרי ומרכזי לשיפור החיים שלנו על ידי פיתוח שירותים ברמה גבוהה לתושבים וקידום האינטרסים האזוריים.

"קיבלתי פניות רבות מממלאי תפקידים ומתושבים בעמדות מפתח באזור, שביטאו בפניי את הקשיים שהם חווים בקבלת מענה מהמועצה לצרכים ביישובים ואת תחושת הפסיביות שהם חשים מהמועצה.

"הריסת מרקם החיים המשותף". השטחים שסופחו, צילום: באדיבות דוברות מגידו

"אני יודע שהניסיון הרב שצברתי בניהול קהילתי, חברתי ועסקי יאפשר לי לעשות שינוי באופן ניהול המועצה ובקידום תחומים הכרחיים להעלאת איכות חיינו".

מהי הבעיה בהתנהלות המועצה כיום?

"למועצה שלנו אין מקורות הכנסה. אזור תעשייה ראשון התחיל לפעול עכשיו, וגם הוא משותף למגידו, ליקנעם עילית, לדליית אל־כרמל ולעוספיה, כך שגם אם יהיו ממנו הכנסות, הן יתחלקו בין כל הרשויות. בהיעדר הכנסות השירותים נפגעים, וקיימות הוצאות בגלל הרגולציה בתחומים שונים.

"לשם המחשה, מכון לטיהור שפכים שנבנה ליישובי ההר חרג מאוד מתקציבו, ואת הגירעון הזה המועצה תצטרך לכסות. עם זאת, המועצה מוגבלת ביכולת שלה. המנגנון שלה לא יעיל ולא רזה, ובעקבות זאת נפגעים השירותים בחינוך, בתרבות, באיסוף האשפה ועוד".

ראש המועצה דווקא מוביל מאבקים נגד גזלת קרקעות ונגד הקמת נתב"ג 2 בעמק יזרעאל.

"הוא נאבק, אבל במבחן התוצאה הוא הפסיד. הוא נתון במאבקים, אבל שוכח את השירותים לתושבים, שניתנים כיום ברמה המינימלית ביותר".

חולבסקי, המתמודד על תקופת כהונה שנייה בראשות המועצה, דוחה את דבריו של מיטלר ומציג רשימה של הישגים מתקופת כהונתו בתפקיד. "קידמתי ארבעה נושאים אסטרטגיים בעלי משמעות עצומה לתושבי המועצה", הוא אומר.

"הראשון, מכון השפכים בעלות של 40 מיליון שקלים, שבזכותו יישובי רמת מנשה יכולים לבנות בתים והרחבות ולצמוח מבחינה דמוגרפית. השני, הקמת מאגר גדול שיביא מים מושבים ממרכז הארץ, ויוסיף מאות אלפי קוב מים לחקלאות בכל שנה לכל יישוב ברמת מנשה.

"השלישי, שדרוג כביש 66 המסוכן, כשבימים אלו מוקמים רמזורים בכניסה למספר יישובים, ומשרד התחבורה מתחיל בתכנון מפורט של הרחבת הכביש. הרביעי, הקמת אשכול בתי הכלא ליד צומת מגידו, והקמת מתחם תיירות בנחל הקיני.

"שני הפרויקטים יביאו למועצה עוד שלושה מיליון שקלים בשנה מתשלומי הארנונה, סכום שיתווסף לסכום דומה שתקבל המועצה מאזור התעשייה מבוא כרמל המשותף לארבע רשויות".

חולבסקי מוסיף כי כדי להגדיל את הכנסות המועצה הוא פנה למשרד הפנים בדרישה לקבל מחצית מדמי הארנונה של תחנת הכוח חגית, הנמצאת בתחום מועצת חוף כרמל, אך המפגעים ממנה משפיעים על תושבי מגידו.

נוסף על כך ביקש ממשרד הפנים להגדיל את חלקה של מגידו באזור התעשייה מבוא כרמל מ־35 ל־50 אחוזים, ולקבל חלק מהכנסות אזור ההייטק ביקנעם עילית.

מה באשר לטענה שהמאבקים שלך באים על חשבון השירותים לתושבי המועצה?

"קודם כל, המאבקים לא נכשלו. הצלחנו במאבק נגד טיפול בגז באתר חגית, ועדיין לא נאמרה המילה הסופית הן בעניין הסיפוח ליקנעם עילית והן בנוגע לנתב"ג 2. זה גם לא בא על חשבון השירותים לתושבי המועצה.

"במהלך הקדנציה שלי הובלתי תוכנית פיתוח חסרת תקדים בהיקפה בהשקעות בחינוך, בתרבות ובספורט, תוכנית שכל התושבים רואים אותה. השירותים במועצה טובים והעובדים מצוינים.

"אני יודע שלא הכל מושלם, ואני מתכוון לשפר את הטעון שיפור באגפים במועצה. אני משוכנע שרוב תושבי מגידו מכירים ומוקירים את העשייה שלי למען המועצה, ושהם יתנו בי את האמון להמשך הפעילות בקדנציה הבאה".