לאחר החצבת והעכברת הגיע תורה של מגפת קדחת מערב הנילוס לתקוף בישראל. לפני ימים אחדים פרסם משרד הבריאות נתונים אודות היקף החולים במחלה, שמעידים על כך שהיא מתפשטת.

סחרחורת באמצע הראיון. רפופורט, צילום: קרני עם-עד

על פי הנתונים נדבקו עד כה בנגיף 57 בני אדם ב-38 יישובים שונים ברחבי הארץ, החל מחודש יוני האחרון. לפחות שבעה מאושפזים בבתי החולים השונים, חלקם עם פגיעה מוחית, מצבו של אחד מהם מוגדר קשה.

רוב הנדבקים הגיעו מאזור המועצה האזורית מנשה, פרדס חנה-כרכור, קיסריה ובנימינה, אבל ישנם גם מקרים בודדים בדרום.

קדחת מערב הנילוס היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף קדחת מערב הנילוס, והיא מועברת לבני אדם ולבעלי חיים שונים בידי עקיצת יתוש שניזון מעופות נגועים. בישראל המחלה מועברת בעיקר בידי יתושות.

תקופת שיא הפעילות של הנגיף בישראל היא בין אמצע אוגוסט לבין אמצע אוקטובר, תקופה בה פרצה המגיפה הגדולה האחרונה של קדחת מערב הנילוס בשנת 2000.

400 בני אדם חלו בחודש אוגוסט לפני 18 שנים, מהם אושפזו בבתי החולים 324. 35 חולים נפטרו מהמחלה, רובם קשישים עם מערכת חיסונית חלשה ומחלות רקע שונות.

היישוב בו נרשם אחוז הנדבקים הגבוה ביותר לפני 18 שנים היה קיבוץ כברי בגליל המערבי. שתי נשים ושני גברים, חברי הקיבוץ, שגילם מתקדם ובריאותם עוד טרם ההידבקות לא היתה טובה, נפטרו במהלך החודשים שלאחר גילוי המחלה.

משרד הבריאות, שביקש לחקור את התפשטות המחלה ומקורה, ערך בדיקות דם בקרב מרבית החברים וילדיהם. הבדיקות, שתוצאותיהן התבררו לאחר מספר חודשים, העלו שעשרות רבות של חברים ובני נוער נשאו את הנגיף בגופם למרות שלא חשו דבר, או לכל היותר סבלו מבחילות קלות ומסחרחורות.

עירית רפופורט, 64, היתה באותם ימים מש"צית (מרכזת שירותים וצרכנות) בכברי ובמסגרת תפקידה ריכזה את טיפול הרשויות השונות של המדינה בקדחת שתקפה את הקיבוץ. בדיעבד התברר לה שגם היא עצמה ואביה ז"ל נדבקו בנגיף.

רפופורט, שפרשה לפני כשבוע וחצי מעבודתה במפעל ריאון, נזכרה בפאניקה שאפפה את הקיבוץ. "בכברי היתה התפרצות של המחלה יותר מבכל מקום אחר, ולכן כל התקשורת אז היתה מכוונת אלינו. אני זוכרת שהתראיינתי לאחד הערוצים ולפתע חשתי בחילות וסחרחורת. כך עברה אצלי הקדחת הזו".

נשארה כמו פעם. המרפאה בכברי, צילום: קרני עם-עד

משרדי הבריאות, איכות הסביבה ורשות הטבע והגנים ביקשו לבדוק מדוע זה קרה בכברי במספרים כאלו.

"וכולם היו מאוד מופתעים כי הסברה היתה שהיתושות העוקצות נדבקו מעופות מים, ברווזים ואווזים, ובכברי לא היו כאלה. גם לא ברדיוס של שלושה ק"מ. אני העליתי אפשרות שההדבקה הגיעה דרך היונים שנעקצו על ידי היתושות, שעקצו לאחר מכן את התושבים אצלנו.

"משרד הבריאות הורה לנו ללכוד יונים בכמות גדולה, בעיקר באסם הקיבוץ, ובני הנוער הלכו בלילה ועשו זאת. היונים נשלחו לארצות הברית והתשובה אכן היתה שהן היו האחראיות לכך. הייתי מאוד גאה בכך שחשבתי על היונים בשעה שכולם חיפשו את המקור אצל העופות".

מה היתה האווירה בכברי כשמספר הנדבקים הלך וגדל?

"פאניקה והיסטריה. כולם התעסקו רק בזה, חלק סבלו מסממני שפעת שגורם הנגיף, וגם נפטרו ארבעה בתוך חודשים. זה היה ממש מבהיל. גם העובדה שאין לזה חיסון מאוד הטרידה את האנשים".

ובימים האחרונים?

"שום דבר. הייתי במרפאה ואיש לא העלה את שקרה בשנת 2000. הפעם זה לא הגיע לאזור שלנו. יונים, אגב, עוד יש במספרים גדולים".