בשבת האחרונה נפטר מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, והוא בן 80 מבלי שזכה לבקר בעת שהותו בישראל ב-2005 בקפה "קופי ענן" השוכן על פסגת הר בנטל בסמוך לקיבוץ מרום גולן ומתנהל על ידו. השם לבית הקפה ניתן בהשראת המדינאי הגנאי.

משחק מילים משעשע. קופי ענן, צילום: אילן הדר

בית הקפה, שנחשב לגבוה מבין בתי הקפה בישראל (1,160 מטרים מעל פני הים), מתנהל מאז פתיחתו בשנת 2000 על ידי חברי הקיבוץ שברמת הגולן. הנוף עוצר הנשימה שנשקף ממנו והארוחות המושקעות מושכים למקום תיירים ומטיילים רבים.

"הקפה נפתח כשנתיים לאחר מינויו של אנאן לתפקיד באו"ם, אבל ערן גליק, שהיה איש השיווק של תיירות מרום גולן, הגה אותו בגלל שמדובר בקפה במקום שמכוסה כמעט תמיד בענן או בערפל", סיפר שפי מור, מנהל ענף התיירות במרום גולן.

"מעין משחק מילים משעשע. כל מי שתהה בנוגע לשם קיבל הסבר. אפשר לראות מכאן את סוריה לעומק, והוא נסגר למבקרים ולסועדים רק בזמן שיורד שלג".

"אני זוכר שניסינו להעביר מסר למזכ"ל האו"ם אנאן שיש קפה הקרוי על שמו", הוסיף ערן גליק, היום רכז אזור בתנועה הקיבוצית ולשעבר מנהל התיירות בקיבוצו. "עשינו את זה דרך חיילי או"ם שבאו לשתות קפה ולאכול, ולא ברור לי עד היום אם המסר עבר.

"מי שביקרו כאן במהלך השנים היו ג'ורג' בוש הבן עם מי שעתידה היתה להיות מזכירת המדינה שלו, מדליין אולברייט. גם הם קיבלו הסבר על השם הדו משמעי. חבל שקופי עצמו לא ביקר כאן. זו יכולה היתה להיות סגירת מעגל מעניינת".

"היתה יכולה להיות סגירת מעגל מעניינת". אנאן במהלך ביקורו בישראל, צילום: דן בלילטי

אתה הגית את השם אבל בדיעבד התברר שהיו כאלו לפניך.

"פעם אחת פנה אליי מישהו שביקר במקום וסיפר שיש 'קופי ענן' גם על הגג בקניון עזריאלי, ובקיבוץ קרית ענבים. הוא תהה אם יש קשר לכל בתי הקפה ואני השבתי בצחוק שמדובר ברשת. בכל מקרה המקומות האלו חדלו לפעול ורק אנחנו נשארנו עם אותו שם כבר 18 שנה".