יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר גברי לוי, שנפטר הבוקר (חמישי) בגיל 80, היה גם המנהל והכוריאוגרף המיתולוגי של להקת המחול הייצוגית "שלום 80". במשך שנים כיהן גם כמנהל האמנותי של להקות המחול הקיבוציות "צוותא עמק יזרעאל", שהפכה לימים ל"ותיקי עמק יזרעאל" ושל "צוותא שער הנגב".

"אדם עם יכולות אדירות". לוי בהופעה בעין חרוד, צילום: דוד (דדה) עינב

חברות וחברי קיבוצים רבים חוללו תחת שרביטו של לוי ז"ל, ובהם שמעונה שוסטר בת קיבוץ סעד והיום תושבת שדרות, שמעון שדה מתל יוסף, איקי טוכמן מבית אלפא, גדעון כרמלי ויבל לוריא ממרחביה ועוד.

לפני שלוש שנים ערכו לו שלוש הלהקות מופע הצדעה בעין חרוד, ולפני שנתיים, במהלך חג השבועות, הופיעו השלוש בחג הביכורים של בית אלפא. המופע האחרון של צוותא שער הנגב וותיקי עמק יזרעאל עם להקת שלום 80 התקיים לפני כשנה, אז חגג את יום הולדתו ה-80.

אחד מהאנשים המקורבים ביותר לגברי לוי היה המפיק ישראל אריאלי מגניגר, רקדן בעברו ולימים מנהל צוותא עמק יזרעאל. הלהקה פורקה ב-1986, עד שלפני חמש שנים הוא ולוי הקימו את להקת ותיקי עמק יזרעאל.

הלהקה המחודשת מריצה מופע עם להקת המחול שלום 80, שמוקדש לריקודי פסטיבל המחול דליה ב-1948. את שלושת המופעים הבאים יקדישו לזכרו של לוי.

"זה יום קשה מאוד", סיפר אריאלי למיינט קיבוץ. "גברי היה לי חבר קרוב מאוד, ממש אח, ואפשר להגיד שהיתה בינינו אהבה של גברים. הייתי אצלו לפני שבוע, הוא היה במצב מאוד קשה, ומדי יום הייתי מדבר עם אשתו שגם היא רקדנית בלהקת שלום.

"בבוקר חמישי, שעה חמש וחצי, קיבלתי את בשורת האיוב. משפחתו התקשרה אליי ולמרות שידעתי שזמנו קצר, היה לי קשה מאוד לשמוע על כך ולעכל את הבשורה.

"אנחנו מכירים משנת 1968, אז הקמנו את הלהקה בעמק יזרעאל ונסענו יחד להופעות בארץ ובחו"ל. היו לו יכולות אדירות בתחום המחול והניהול, והוא הקדיש למחול הרבה יותר זמן מאשר לכדורגל שהיה אהבתו השנייה".

"גברי היה אדם רגיש ומוכשר מאוד. עד הרגע האחרון הוא היה מוקף באנשים וכולנו אהבנו אותו מאוד", סיכם אריאלי. גברי לוי יובא למנוחות מחר, יום שישי, בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.