עונש מאסר של 20 ימים נגזרו על הלל גרמי בן ה-18, בן המושב השיתופי יודפת, בגין סירובו לשרת בצה"ל. את ימי העונש, שמתווספים לשבעה ימים שכבר ריצה מיד לאחר התייצבותו בבסיס הקליטה והמיון, ירצה גרמי בכלא שש.

"הקווים האדומים שלי נחצו". גרמי, צילום: יואב אשל

בהצהרת הסירוב שלו כתב הלל את הדברים הבאים: "אני יודע שכל מדינה צריכה צבא להגנתה, אבל היא לא יכולה להצדיק כל שימוש בו בשם טענה זו, ותחת כל משטר צריכים להיות לנו קווים אדומים שמעבר להם לא נהיה מוכנים יותר לתמוך בו. אני חושב שאחרי למעלה מ-50 שנים של כיבוש הקווים האדומים שלי בהחלט נחצו".

עוד ציין גרמי כי יש לו אח ושתי אחיות גדולים ממנו, וכולם התגייסו לצבא. "כשהייתי קטן הצבא נראה לי כפסגת השאיפות", הוסיף וכתב, "רציתי להתגייס ליחידה הקרבית המובחרת ביותר שאוכל. אך ככל שגדלתי ולמדתי על המצב הקיים בין הים לירדן, הבנתי שלא אוכל לעשות זאת.

"לא יכול להתגייס כי התחנכתי מגיל אפס להאמין שכל בני האדם נולדו שווים. אני לא מאמין שיש מכנה משותף לכל היהודים שמפריד אותם מכל הערבים. אני לא מאמין שאני צריך לקבל יחס שונה מילד שנולד בעזה או בג'נין, וגם לא מאמין שהצער והשמחה של מישהו מאיתנו חשובים יותר משל האחר".

גרמי השווה את המעשה אותו בחר לעשות לזה של המפגינים מעזה סמוך לגדר. "החלטתי, כמו אותם מפגינים, לנקוט בדרך של אי ציות אזרחי", סיכם גרמי.

הלל גרמי וסרבנית נוספת בשם לוהאר אלטמן מפרדס חנה מלווים על ידי "מסרבות" - רשת סרבנות פוליטית. הרשת תומכת בסרבניות ובסרבני מצפון הבוחרים שלא להתגייס, ופועלת בשיתוף ובסיוע תנועת "יש גבול".