ביום ראשון, 26 באוגוסט, ייערך בכרם שלום "יום התחדשות", שיוקדש לחידוש הגינון, וכן לשיפוץ ולצביעה של תשתיות ושל מבני ציבור. ביום זה צפויים להגיע לקיבוץ הדרומי מאות מתנדבים, חלקם חיילים בוגרי מכינת עין פרת ובוגרי שנת שירות, המתעתדים לחיות בקיבוץ בתום שירותם הצבאי כחברי גרעין התיישבותי.

כל סיוע יתקבל בברכה. חדר האוכל בכרם שלום, צילום: ליאור דפנר

"הרעיון לקיים את יום ההתחדשות", מספר ליאור דפנר (גבולות), מנכ"ל כרם שלום, "עלה בקרב חברי הגרעין והעיתונאי יועז הנדל כאקט של הזדהות עם חברי הקיבוץ ושל רצון לשדרג פיזית את הקיבוץ לטובת 25 המשפחות הוותיקות ו־13 המשפחות החדשות הנקלטות בו בימים אלו.

"זו תהיה הן חגיגה של הקליטה בקיבוץ, והן תגובה לשרפת השדות ולתקיפות הבאות מכיוון רצועת עזה. אנחנו רוצים להראות שהמקום צומח ופורח, ולחדש את התשתיות שהוזנחו בשנים האחרונות.

"בסוף היום תיערך ארוחה משותפת למתנדבים ולתושבי המקום, ובסיומה תתקיים הופעה מרכזית של הזמר עידן עמדי, שגם הוא התנדב למבצע. מאחר שמשאבי הקיבוץ מצומצמים, אנחנו צריכים תרומות כספיות ותרומות של ציוד ושל כוח עבודה להצלחת המשימה".

על אילו תרומות מדובר?

"עיקר העבודה יתמקד בשתילה ובצביעה, אך כל סיוע שיתקבל לארגון היום הזה - בתחום הגינון והנוי, בתחום חומרי הבנייה, ציוד השקיה, מזון ושתייה למתנדבים, צבעים, עץ לבנייה, ציוד לשיפור המתקנים במקום, פעילות לילדים וכולי - כל סיוע כזה יתקבל בתודה ובברכה".

תהליך קליטת המשפחות הדתיות, שעליו דווח בידיעות הקיבוץ עוד משלב הרעיון, נושא בימים אלו את פירותיו הראשונים, בתום תהליך הכנה שנמשך כשנה וחצי. 13 משפחות התקבלו לאחרונה לחברות בכרם שלום - תשע דתיות, שלוש חילוניות ואחת מעורבת.

שבע מהן כבר גרות בקיבוץ בבתים ששיפצה החטיבה להתיישבות, ועוד שש צפויות להגיע בשבועות הקרובים. "עכשיו אנחנו מתחילים בעבודה של הבינוי הקהילתי", מציין דפנר, "במטרה לייצר פה קיבוץ מעורב. אגב, אחרי קליטת 13 המשפחות נשארה בקיבוץ רק דירה אחת פנויה".

איך אתה מתרשם מהמשפחות הדתיות הנקלטות?

"אלו משפחות שיודעות לאן הן באות. הן לא באות לקיבוץ דתי, אלא לקיבוץ שהבסיס שלו חילוני, אך הוא פתוח לחיים משותפים בקיבוץ מעורב.

"זה הקו שמנחה את המשפחות האלה, וההגעה שלהן העלתה את המורל הן של האנשים החיים פה והן את שלהן. המצב הביטחוני בכלל לא מרתיע אותן".

דודי רבי (34) הגיע לכרם שלום לפני שבועיים עם רעייתו גאולה (33) ועם חמשת ילדיהם, הבכור בן עשר והצעיר בן שנה וחצי. שניהם אנשי חינוך במוסדות דתיים.

הוא מחנך כיתה י"ב בבית ספר תיכון באשקלון, והיא מחנכת במרכז שפירא במתחם המועצה האזורית שפיר, ליד קיבוץ עין צורים. בשנת הלימודים הבאה הם יעשו את כל הדרך לשם מהקיבוץ הדרומי בעוטף עזה.

בא להתנדב. עמדי, צילום: יאיר שגיא

"התרגשנו מאוד להגיע לכאן", מציין רבי. "קבלת הפנים הייתה נעימה ומחבקת מאוד. אנחנו המשפחה הדתית הראשונה שהגיעה לקיבוץ, והתחושה שלנו ממש טובה".

מאיפה הגעתם לכרם שלום?

"גרנו במשך עשר שנים בקריית ארבע, בשנתיים האחרונות גרנו בשדרות, ומשם הגענו לכאן".

איך אתם והילדים מתמודדים עם המצב הביטחוני?

"המצב הביטחוני לא מרתיע אותנו. אנחנו רגלים למציאות ביטחונית מאתגרת, גם מקריית ארבע וגם משדרות. מבחינה זאת אין בכרם שלום משהו חריג. ידענו מראש שאנחנו באים למקום שיש בו אתגר ביטחוני, ואנחנו נתמודד עם זה".

ויש גם אתגר של קהילה מעורבת, שבה החילונים קולטים אתכם.

"זה נכון. אנחנו מאמינים בלחיות ביחד ולהכיר זה את זה לעומק - לא דרך הסטריאוטיפים והתקשורת. קבלת הפנים שהחילונים עשו לנו היתה חמה ומדהימה.

"כיוון שבשבת הראשונה לא היו פה מספיק משפחות דתיות למניין בבית הכנסת, הגיעו לשם חיילים וגם חברי קיבוץ חילונים שבאו להשלים מניין באקט של ערבות הדדית.

"התחושה היא שאנחנו מקימים משהו משותף, וכל אחד נרתם לעזור לשני. אנחנו מאמינים מאוד בדרך הזאת, שבה תוכל להיווצר בינינו הפריה הדדית טובה מאוד".

למוכנים לסייע ביום ההתחדשות, ניתן ליצור קשר עם: הלל שנדור - רכז גיוס ציוד לוגיסטי 050-8333604; מיכל הויזמן - רכזת מתנדבים 052-6789517; עיניה קובלנץ - מנהלת פרויקטים ויזמויות מטעם המדרשה למנהיגות עין פרת 052-6124911.