יונה רוזנקיאר, בן יחיעם ומי שכתב וביים את הסרט העלילתי הראשון שלו "הצלילה", זכה בסוף השבוע בשלושה פרסים מרכזיים בפסטיבל הנחשב לקולנוע בירושלים: הסרט העלילתי הטוב ביותר, סרט הביכורים הטוב ביותר והשחקן הראשי המצטיין יחד עם שניים מאחיו, מיכה ויואל.

"חגגו כמו שלמדו בקיבוץ". האחים רוזנקיאר (מימין: יואל, מיכה ויונה), צילום: בנימין טוביאס

פרס הצילום הטוב ביותר הוענק לצלם הסרט עודד אשכנזי. מדובר בפעם הראשונה בה מוענק הפרס לשלושה שחקנים במקביל, ועוד אחים ביולוגיים.

את פרסי הסרט המצטיין וסרט הביכורים הטוב ביותר חלק רוזנקיאר עם במאית הסרט "פרה אדומה" ציביה ברקאי יעקב.

הסרט "הצלילה" מספר את סיפורים של שלושה אחים בקיבוץ צפוני, שמתאחדים כדי לקבור את אביהם המת בשעה שמתחוללת מלחמה בצפון והקיבוץ מצוי תחת איום של נפילת טילים.

"הפרסים מוענקים לשני הסרטים על איכויות העומק ואופני הביטוי הקולנועיים המייחדים אותם, כל אחד בדרכו העצמאית", כתב צוות השופטים על הסרטים שזכו בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר ובסרט הביכורים המצטיין.

על משחקם של האחים רוזנקיאר כתבו השופטים כי הם הציגו "הופעה עוצמתית של אנסמבל שחקנים הפועלים יחד עם שפע של כימיה". על צילום הסרט כתבו שהוא: "משקף נאמנה את הדמויות ואת העלילה".

"זאת היתה הפתעה משמחת בטירוף", אמר יונה רוזנקיאר בהתרגשות למיינט קיבוץ. "אני שמח במיוחד על הפרס ליואל ולמיכה, האחים המדהימים שלי, בתפקיד הראשון שלהם בקולנוע, ולצלם עודד אשכנזי וכמובן על הפרס הגדול והכפול. היה ערב מרגש מאוד וכל הצוות חגג כמו שלימדו אותנו ביחיעם".

מה אמרת במעמד הענקת הפרס למשחק הטוב ביותר?

"רק תודה. יואל הקדיש את הפרס של המשחק ללוחמים שסובלים מפוסט טראומה - יהודים ולא יהודים. אין לי מושג בכמה כסף מדובר, אבל הכבוד חשוב יותר".

הערכתם שתזכו בפרסים ראשונים בארבע קטגוריות?

"האמת שהיינו ממש שיכורים עוד לפני הטקס, כי לא חשבנו שנזכה בפרסים".

מתי נצפה בסרט בבתי הקולנוע?

"לדעתי מתכוננת הקרנה מיוחדת בקיבוץ במהלך חודש ספטמבר. נעשה חגיגה רצינית במשק. יהיה מצחיק ומשוגע. לגבי הארץ כולה אני עדיין לא מעודכן".