תום קצב, בן ניר יצחק, מגלם ברוחו ובגופו ערכים שנדמה כי פסו מהעולם: ציונות (הדרכה של גרעין צבר בקיבוץ), נחישות (התמודדות וניצחון על מחלת הסרטן), התנדבות (שירות צבאי מלא למרות מצבו הפיזי) ודוגמה אישית שהפכה למוטיב מרכזי בסדר יומו הצבאי והאזרחי.

לתת מעבר. קצב, צילום: דובר צה"ל

סמל קצב, העומד רגע לפני שחרור מהשירות הסדיר, למה בבית הספר האזורי נופי הבשור בחבל אשכול. בתיכון הרחיב במגמות קולנוע ותקשורת, כולל השתתפות בתחרות הפקת סרט של משרד החינוך וזכייה במקום השני והמכובד. הכל נראה מסודר ומבטיח בסיפור שלו, עד שהתגלתה המחלה הקשה.

עוד כשהיה תלמיד בכיתה י"ב התקבל קצב לתפקיד עליו חלום לשרת בצבא – מתעד מבצעי בחטיבת דובר צה"ל. לאחר שסיים בהצלחה את לימודיו בבית הספר התיכון, החליט לדחות את הגיוס בשנה ולהצטרף לשנת שירות בתנועת הנוער בה לקח חלק מאז היה ילד – השומר הצעיר. אבל אז הגיע הסרטן.

"בסוף שנת השירות אבחנו אצלי גידול סרטני בחזה", סיפר קצב. "מיד התחלתי בטיפולי כימותרפיה ובהקרנות. כמובן שמיד קיבלתי פטור משירות בצבא, עד שבמרץ 2016 ניצחתי את הסרטן".

במהלך ההתמודדות עם הסרטן החליט קצב להצטרף לעמותת "גדולים מהחיים", שם פועל פרויקט של "בוגרי" המחלה הצעירים שעוזרים לחולים לשעבר להתמודד עם השלב הבא: חזרה לשגרת החיים והמשך מיצוי השאיפות האישיות והמקצועיות. במקביל התנדב במגמת הקולנוע בבית הספר בו למד, וסייע לתלמידים עם לימודי הבגרות.

תום, ולמרות הכול לא זנחת את הרעיון והרצון להתגייס. גם אם בהתנדבות.

"בחודש אוגוסט 2016, לפני שהתחלתי את תהליך הגיוס, הדרכתי בגרעין צבר בקיבוץ שלי. מדובר בגרעין מיוחד במסגרתו עולים בני נוער לאחר תיכון לארץ, מתיישבים באחד הקיבוצים ומתגייסים לצבא".

הגרעין מהווה מסגרת משפחתית עבור העולים, וקצב ליווה את המתגייסים בכל ההכנות לגיוס. זה היה גם הרגע שקצב הבין שהוא רוצה להתגייס בעצמו. "הם עזבו את משפחתם ובאו מחו"ל לעשות צבא. זה גרם לי לרצות להתנדב. זה נתן לי תחושה של מחויבות לישראל ולמקום שאני גר בו, עוטף עזה".

בסוף חודש נובמבר באותה השנה קיבל הצעיר את האישור להתגייס. "התגייסתי עם הקבוצה שליוויתי מהגרעין. חיפשתי מיון לתפקיד, ושבוע לפני שהייתי אמור להתגייס שמעתי על הסימולאטור בבית הספר למקצועות החי"ר. הגעתי והתאהבתי.  זה הדבר הכי קרוב ללוחמה שיכולתי לעשות. אני אמנם לא לוחם אבל מכיר את אמצעי הלחימה ומאמן בסופו של דבר את כל הלוחמים בצבא. אני חלק מהפאזל".

בעוד כארבעה חודשים, בדצמבר, עתיד קצב להשתחרר לאחר שנתיים של שירות. כעת הוא מסיים את תפקידו כמדריך בסימולאטור וממשיך לתפקיד חדש אותו ביקש לבצע בסוף השירות הצבאי כדי לסגור מעגל - מש"ק שמלווה את גרעין צבר.

"אני יכול לחבר את החניכים הכי טוב וללמד אותם עברית בצורה הכי טובה", סיכם קצב, "חוץ מזה אני בשאיפה לחזור לקיבוץ שלי, לניר יצחק".  

 לכבוד עונת הגיוסים בחר קצב גם לפנות למתגייסים ואמר: "בסוכות האחרון הזמינו אותי בתור מתנדב בצה"ל לסוכת שר הביטחון. ביקשו ממני לצלם סרטון ולהגיד בו מה זה צה"ל בשבילי.

"בסרטון אמרתי שיש כאלה (מתנדבים) שחושבים שקשה, יש כאלה שחושבים להתגייס לצה"ל ולא בטוחים אם זה אפשרי. הטיפ שלי – אם אתם רוצים, תלחמו על זה, זה שווה כל רגע. תזכרו שאתם יכולים לצאת מהגבולות שחשבתם ולהגיע למקומות חדשים, אתם יכולים לתת מעבר".