בחודש שעבר לא הושג הרוב הדרוש בבית העמק לקליטת שתי משפחות חד הוריות מבקשות מקלט, עם ההצבעה של 92 חברים נגד המהלך לעומת 87 שהיו בעדו. התגובות הקשות הובילו, בין היתר, להצבעה נוספת בקלפי בסוף השבוע האחרון, בה התקבלה החלטה הפוכה ואושרה קליטת המשפחות כבר בחודש הקרוב.

מבינים את חשש המתנגדים. הפגנת מבקשי מקלט, צילום: יהל פרג'

201 בעלי זכות בחירה מתוך 249 בסך הכול השתתפו בהצבעה השנייה במספר, ולאחר ספירת הקולות התברר ש-136 חברים תמכו במהלך ו-64 התנגדו. חבר אחד נמנע.

"לאחר ההצבעה הראשונה לנו היה ברור שההתנגדות נבעה ברובה מחוסר ידיעה ואי ודאות לגבי החד הוריות וילדיהן", הסבירה נורית ברקאי (ראש הנקרה), מנהלת הקהילה של בית העמק.

"הרי מדובר ביוזמה שנבעה מהשטח, ולא בכזו שהגיעה מההנהלה שרק נתנה לכך אור ירוק. בזמנו לא חשבנו שצריך להצביע על כך בקלפי, אבל היו מי שערערו על ההחלטה ואז קרה מה שקרה. עם היוודע תוצאות ההצבעה, שהיו קשות ומתסכלות מבחינתנו, החלטנו להסמיך את הצוות שהוקם לטובת העניין לעשות עבודה מסודרת.

"הצוות התכנס, אסף 104 חתימות שנדרשות בבית העמק לטובת דיון חוזר באסיפה והצבעה בעקבותיה. ההכנה כללה מפגשים של חברי הצוות בבתי החברים והצגת הדברים מחדש".

וביום שלישי נערכה האסיפה.

"נכון מאוד. באסיפה האחרונה נמסר עוד מידע, ניתן מקום לשאלות ולאמירות שונות והתחושה היתה טובה. ירדנו לרזולוציות של התכנות כלכלית, מקומות עבודה, תמיכת הקיבוץ בכל שיידרש ועוד.

"היה דיון מעמיק שאולי היה צריך להתקיים גם בחודש שעבר. אני מבינה את חשש המתנגדים כי המשפחות באות לגור ממש בתוך הקהילה, ולא במרכז קליטה כלשהו".

האמנת שזה יעבור גם כשאחרים חששו להעלות את ההצעה בשנית בקלפי?

"האמנתי לכל אורך הדרך שבית העמק יאשר את הקליטה, שתהיה תלוית זמן ומצב. אמרתי לצוות שלא ירים ידיים וכך היה. מאוד הפתיע אותי שהעניין לא אושר בפעם הראשונה, גם בהתחשב באופי של הקיבוץ ובחבריו, ולא התפלאתי שזה עבר הפעם ברוב גדול. כעת אנחנו נערכים לקבלת המשפחות באמצע חודש אוגוסט".

גם ד"ר אבי עופר (מענית), מלווה המשפחות מבקשות המקלט מטעם התנועה הקיבוצית, בירך על ההחלטה של בית העמק וקרא לקיבוצים נוספים להירתם לתוכנית ההצלה של מבקשי המקלט.