אייל כהן, תושב בית אורן ובן זוגה של חברת הקיבוץ, הוא ממייסדי הארגון לזכויות הנכים בשם "הנכים הופכים לפנתרים". ההשראה לשם הקבוצה הגיעה מהפנתרים השחורים, מפני ש"גם הם יצאו לרחובות ונלחמו על מה שמגיע להם", כמו שהסביר כהן.

"פתאום לא היינו כאלה שקופים". כהן (מימין) וחבריו, צילום: אלבום פרטי

כהן (53), נשוי ואב לשניים, הפך לאדם עם מאה אחוזי נכות לאחר שחיידק טורף תקף את שריר הלב בגופו. לקבוצה שהוא מוביל נתן את הכינוי "היחידה החוסמת של הנכים".

"הפכתי מאדם שעבד כשף מצליח לשבר כלי", סיפר כשהקים עם חברים נוספים את הקבוצה שחסמה בימים האחרונים במשך כשעה את פסי הרכבת באזור רשפון מול חוות רונית, ולאחר מכן את כביש החוף בואכה יקום.

מדובר בכ-20 נכים בסך הכל שביצעו את החסימות ושיבשו את התנועה באזור המרכז. השוטרים שהוזעקו למקום נמנעו מלפנות אותם בכוח, כנראה מתוך חשש שהצעד יתקבל בצורה קשה בתקשורת.

גם בעבר ביצעו הנכים חסימות בנתיבי איילון, לאחר שהבינו שהפגנות מסודרות לא יביאו לכך שתביעותיהם להשוואת הקצבה שניתנת להם לשכר המינימום יענו בידי מקבלי ההחלטות.

"החשיפה שהנכים קיבלו בציבור ובכנסת היתה טובה, והתחילו להתייחס אלינו ולראות אותנו. פתאום לא היינו כאלה שקופים", אמר כהן. החסימה הראשונה שלהם כפנתרים היתה בנמל תעופה בן גוריון ואז אנשים היו בהלם, לדברי כהן.

"אנחנו אומרים למי שכועס על כך שאנחנו חוסמים את הכבישים, שייתכן שאנחנו נלחמים גם עבור אנשים בריאים שמחר יצטרפו למעגל הזה. נמשיך להילחם עד שהקצבאות יועלו.

"אם נתניהו אומר שלא יהיה דבר כזה, אנחנו נמשיך להילחם. אם הממשלה קבעה ששכר המינימום לאדם בריא צריך להיות 5,300 שקלים, כך גם צריך להיות עבור אדם נכה שיש לו הרבה יותר הוצאות".