בחוף הכרמל מעלים הילוך במחאה הציבורית שנועדה לעצור את בניית האסדה לטיפול בגז המופק ממאגר לוויתן, במרחק תשעה קילומטר בלבד מחוף דור.

"עדיין לא מאוחר מדי". מאהל המחאה, צילום: אלעד גרשגורן

כחלק מהפעולות הגיעו בימים האחרונים מאות תומכים מכל רחבי הארץ אל מאהל המחאה שהוקם בחוף, שבקרבתו אמור לעבור צינור שיעביר את הקונדנסט, חומר דמוי נפט המופק בתהליך ייצור הגז, אל מתקן חגית ואל בז"ן במפרץ חיפה.

בין השאר התקיימו שם סדנאות להסברה ולהעלאת המודעות לצד פעילויות שונות. מארגני המקום, שכבר זכה לביקור המשטרה בעקבות תלונה שהגישו שותפויות הגז, בחרו לתת לו את השם המאיים "צ'רנובל", רמז לאסון צ'רנוביל ולחברת נובל אנרג'י, מקימת האסדה שבלב המחלוקת.

באמצע השבוע פינתה המשטרה את המאהל, על אף צו עיכוב שהוציא בית המשפט.

"אנחנו לא מוותרים, אנחנו מקימים את המאהל מחדש ואנחנו עומדים על זכותנו, בצורה חוקית ולגיטימית, למחות נגד הקמת האסדה בקרבת החוף. אנחנו מנסים להשפיע בצורה אזרחית על מנת להעביר את אסדת הגז אל פי הבאר, מרחק 120 קילומטר מהחוף", אמר תומר הגלילי (נחשולים), ממובילי המחאה.

בתחילה היתה אמורה לקום האסדה מעל מאגר לוויתן, הנמצא במרחק 120 קילומטר מחופי ישראל, אלא שהמדינה, באמצעות מינהל התכנון, החליטה להקימה כאמור במרחק של פחות מעשרה קילומטר מיישובי חוף הכרמל בשל טיעונים ביטחוניים - דבר שהצית מחאה חריפה בקרב התושבים.

את המאבק מוביל ארגון "שומרי הבית", המתריע מפני הסכנה הטמונה הן בהשפעות הזיהומיות על הסביבה, והן בהעברת החומר המסוכן קונדנסט סמוך ליישובים.

בין השאר נערכה הפגנת מחאה שקטה בדיון בנושא בבג"ץ, נערך מיזם חביות נפט בתל אביב, ואפילו נשבר שיא גינס כשקרוב לאלף גולשי גלים נרתמו למלחמה בהקמת האסדה ויצרו מעגל עצום בים מול חופי הרצליה.

להמשך המאבק מתכננים ב"שומרי הבית" לקיים הפגנת מחאה ב־1 בספטמבר בכיכר רבין, והם אף קוראים כעת להורים באזור חוף הכרמל שלא לשלוח את הילדים לבתי הספר עם פתיחת שנת הלימודים, כדי להבהיר לממשלה חד־משמעית: "אם אין חיים, אין לימודים".

"הדרישה שלנו משר האנרגיה יובל שטייניץ ומראש הממשלה בנימין נתניהו היא להיות אמיצים", אמר הגלילי, "עדיין לא מאוחר מדי. למען הדורות הבאים, למען הילדים ולמען הנכדים - קבלו החלטה אמיצה ושנו את המתווה לפני שיהיה מאוחר מדי".

בארגון מדגישים כי הם בעד הקמת האסדה, וכי הגז חשוב למדינת ישראל, אבל לא במחיר פגיעה בבריאות הציבור. לדבריהם, הפתרון הוא להקים אסדה צפה מעל באר הגז.

"מומחים מטעם תאגידי הגז וגופים שונים טוענים מעל כל במה שאין מה לדאוג, ושאסדת גז ליד החוף לא תזהם. הם טוענים שלפי כל הנתונים שבידיהם תזהם אסדת לוויתן ב־98 אחוזים פחות מאשר אסדת תמר.

"השאלה היא על איזה נתונים הם מתבססים. התשובה היא שמשרדי הממשלה, ואפילו מספר גופים ירוקים, מתבססים על ההצהרות של חברת נובל אנרג'י, אף על פי שאין למערכת כזו תקדים בעולם", אמרו בארגון.

מנתונים שהציגו חברי הארגון, עולה שאסדת תמר (הפועלת כבר) פולטת VOC (חומרים אורגנים נדיפים) בכמות שהיא פי שלושים מהתחזית, כ־1,159 טונה לשנה.

לדבריהם פרסם המשרד להגנת הסביבה הבטחה של חברת נובל אנרג'י, ולפיה יותקנו באסדה מערכות להפחתת הזיהום באמצעות מערכת סגורה, ושיש לחברה ניסיון בתפעול מערכות כאלה.

לא מוותרים. הגלילי, צילום: אלבום פרטי

"כבר לפני חצי שנה הגשנו בקשה לנובל אנרג'י לספק תיאור של אותה מערכת. למרות ההבטחות לא שלחה נובל מעולם תיאור כזה, לא לנו ולא למשרד להגנת הסביבה. הם גם לא הצליחו להציג דוגמה לאסדה אחת בעולם שבה מותקנת מערכת כזו", הלינו.

אסדת לוויתן, שעלותה מוערכת ב־15 מיליארד שקלים, עומדת להיות המפעל הפטרוכימי הגדול בתולדות ישראל, והיא צפויה לפעול במשך עשרות שנים. האסדה, המוקמת בימים אלו ביוסטון, טקסס, תגיע ברבעון הראשון של 2019 למקומה המיועד. על פי התחזיות תתחיל הזרמת הגז למשק כבר בסוף 2019.

ההערכה היא שיש במאגר כ־40 מיליון חביות קונדנסט, קצב הפקה משוער של כ־2,500 חביות ביום. "מרגע שהאסדה תתחיל לפעול ותחובר למשק הגז, היא תפעל במשך עשרות שנים, וכולנו יודעים שאף רגולטור לא יעצור את פעילותה גם אם יתגלו חריגות גבוהות", מזהירים ב"שומרי הבית".

"את ים המלח כבר איבדנו; את זיהום נחל אשלים ייקח עשרות שנים לשקם; את אלפי האנשים שחלו באזור מפרץ חיפה כבר לא נוכל לרפא. בכל המקרים האלה חוזר אותו דפוס: המפעלים המזהמים, אך המקושרים במקומות הנכונים, מבטיחים שיהיה בסדר, ואפילו לאחר אסון לא ננקטות נגדם פעולות".

את האצבע המאשימה הם מפנים כעת לממשלה, ודורשים כאמור להרחיק את אסדת הגז מהחוף ולמנוע מראש את הזיהום, את החרבת החופים ואת סיכון מי ההתפלה של תושבי ישראל.

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה כי "הפעלת אסדת לוויתן תוביל לסגירת תחנות הכוח הפחמיות בחדרה עד שנת 2022, ותפחית במידה ניכרת את זיהום האוויר במדינת ישראל.

"מיקומה של האסדה, בקצה המדף היבשתי, נבחר לאחר בחינות רבות, תסקיר השפעה על הסביבה והתייחסות גורמי ביטחון, והוא הטוב ביותר מבחינת התנאים במרחב הימי של ישראל.

"על האסדה תהיה טכנולוגיה מתקדמת לשמירה על הסביבה. מערך הטיפול בגז הטבעי נעשה במערכת סגורה, ובה אמצעי ניטור, פיקוח ובקרה מתקדמים למניעת כל חריגה מהתנאים הסביבתיים באוויר ובים, כפי שהגדיר המשרד להגנת הסביבה.

"אסדת לוויתן לא תיצור זיהום בחוף ולא תזהם את מי הים. העבודות באסדה מתבצעות תוך כדי הקפדה יתרה על הוראות התוכנית, לרבות נושאי סביבה ובטיחות, ומתוך מטרה ליצור תשתיות מיטביות ובטוחות".