גם בעין גדי הצטרפו למחאה הציבורית, והקיבוץ לבש היום את צבעי הגאווה כאות הזדהות עם הקהילה הגאה שמפגינה בערים הגדולות.

צעד יוצא דופן. דגל הקהילה בקיבוץ, צילום: דיין משה ומירב אילון

דוברת הקיבוץ מירב אילון יזמה את תליית הדגלים במוקדים שונים בעין גדי (בשער הקיבוץ, בסמוך למועדון החבר, בלובי המלון לצד דגלי הארצות השונות), לאחר שקיבלה את הגיבוי לכך ממנהל הקהילה נמרוד הקר וממנהל העסקים יריב קיטה. הרעיון ליוזמה היה של אבישג איילון. חברים נוספים הביעו תמיכה נלהבת בצעד יוצא הדופן.

מזה שנים נחשב עין גדי לקיבוץ ידידותי לקהילה הגאה, ועד לאחרונה התגוררו בו ח"כ איציק שמולי ובן זוגו. שמולי התאהב בקיבוץ וגם החברים אהבו את הנוכחות שלו שם, אבל לבסוף הוא החליט על עזיבה.

מי שממשיך להתגורר בקיבוץ כבר עשור ואף שוקל להתקבל לחברות בעוד כשנה, הוא דרור כהן. כהן (41) הוא ביו כימאי שמשלים בימים אלה תואר ד"ר לצד עבודתו בחברת "אהבה – מוצרי ים המלח" כחוקר.

הוא נמצא בזוגיות חדשה עם בן זוג, כשגם בשנים עברו ניהל מערכות יחסים שנמשכו שנים עם גברים שהתגוררו עמו בקיבוץ.

"במקור אני מאשדוד, אבל לפני עין גדי גרתי גם בירוחם ובאר שבע", סיפר כהן שמתכוון להפגין במחאת הקהילה ההומו-לסבית היום בתל אביב ולשם כך קיבל חופש מהחברה בה הוא עובד.

דרור, ספר קצת על תחילת הדרך בעין גדי.

"לפני עשר שנים הייתי יצור זר ומוזר, אבל ככל שעבר הזמן אנשים למדו להכיר אותי ולהבין שאני נורמאלי לגמרי לצד הנטייה המינית שלי, ומאז אני מקבל חיבוק חם מעוד גאים וגאות שגרו פה ועזבו.

"אני יכול להביא לכאן חברים ובני זוג ואין עם זה שום בעיה. אז נכון שבתל אביב יותר נוח להומואים לחיות ולבלות. בפריפריה לא תמיד קל, אבל עין גדי בהחלט עושה לי טוב בלב".

חיבוק חם. כהן, צילום: אלבום פרטי

חוץ ממך ישנם עוד חברי קיבוץ שיגיעו לתל אביב להפגין בעד זכויות הקהילה הגאה?

"חלק מחברי הקיבוץ יגיעו לשם הערב, אבל המרחק מקשה על העניין. גם עשרה מתוך 450 חברים, תושבים וילדים שמתגוררים בקיבוץ זה יפה מאוד".

פרט לתליית דגלי הגאווה ברחבי הקיבוץ לא קורה בעין גדי הרבה ביחס לגאים ולגאות. כהן מעיד שהוא עסוק בעבודה ובענייניו, וכך גם אחרים שמזדהים עם מטרות הקהילה, ואין לו זמן לעיסוק אחר הקשור בעניין.

"אני לא מכיר קיבוצים אחרים שתלו דגלים כמו בעין גדי, אבל יש לי חבר טוב שחי בקיבוץ ומרגיש בו מצוין. אני מקווה שהממשלה שלנו תחוקק חוקים לא מפלים, שלא דורשים תיקון בדיעבד. כך יהיה עתיד טוב יותר לכל אזרחי המדינה".