מכינה קדם צבאית ראשונה לנערים מהמגזר הבדואי צפויה להיפתח בקיבוץ עין דור. על פי התכנון, כ-30 צעירים שהתנדבו לשירות קרבי בצה"ל יתגוררו במתחם "אירוח תבור".

"תנאי פתיחה לא פשוטים". חניכי המכינה, צילום: יקי יעקב

בנוסף לתגבור בלימודי העברית הם יתנדבו בקהילה הבדואית, יפגשו מנהיגים מתחומים וממגזרים שונים, יעברו הכשרה לקראת השירות הצפוי להם וגם ילמדו כמה פרקים בידיעת הארץ.

בשנתיים האחרונות פעלה המכינה בגבעת חביבה, בוגריה גויסו ליחידות דוגמת הנח"ל, גולני, צנחנים, שריון ומג"ב, אבל מסיבות טכניות הקשורות לייעודם של המבנים ששימשו את המכינה, הוחלט להעבירה למקום אחר.

עמותת "מרכז מעשה", שבחסותה הוקמה ופועלת המכינה, מקדמת צעירים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית באמצעות שנת התנדבות משמעותית במכינות קדם צבאיות, בשנת שירות וכדומה.

העמותה מנהלת 15 תוכניות שמקדמות צעירים מכל הקהילות: ערבים, יהודים, דתיים, חילוניים, דרוזיים ובדואים.

"לאחר ההצלחה המרשימה של שני המחזורים הראשונים במכינה הקדם צבאית לבדואים, אנחנו נערכים למחזור השלישי והפעם בעין דור", הסביר יוסי מלכה, מנכ"ל "מרכז מעשה" ולשעבר עוזר שר החינוך יוסי שריד ז"ל.

"מדובר בצעירים מיישובי הצפון שמתחייבים לשרת בצבא למרות שאינם מחויבים לעשות זאת, והם אמורים להתגייס ליחידות שאינן על טהרת הלוחמים הבדואים. כולם עושים זאת מתוך הכרה שהם חלק בלתי נפרד מהעם הזה ומהצבא שלו, וגם בשל רצונם להפוך מאוחר יותר למנהיגים - כל אחד בתחומו.

"תנאי הפתיחה שלהם לא פשוטים. הם לא מאמינים בעצמם וביכולתם לחולל שינוי בחייהם. הם רואים את חבריהם בכפר עובדים בתפקידי שירות או אבטחה בקניון וזה מבאס אותם.

"לאחר המכינה הם יודעים לחלום בגדול על שירות בקבע, על לימודים גבוהים, על מנהיגות בחברה בה הם חיים וקידום האוכלוסייה הבדואית. יש כאלו ששואפים להיות מנהלים בבתי ספר או במתנ"סים".

מה הצפויים הצעירים לעבור מרגע שייכנסו למכינה בעין דור.

"הם יעברו מכינה של שבעה חודשים, ואחר כך יתגייסו לשירות של שנתיים. לפני השחרור, כשהם עוד על מדים, הם יעבדו בשיתוף הצבא על שיפור בגרויות ופסיכומטרי. מי שירצו להמשיך באקדמיה יקבלו מאיתנו סיוע כספי באמצעות מלגות, ומי שלא יופנו בעזרתנו לייעוץ תעסוקתי והכשרה מתאימה.

"כך ייווצר קשר עם חברות גדולות במשק, דוגמת חברת החשמל, כדי שיקלטו את הצעירים הבדואים. המחזור הראשון של המכינה הבדואית אמור להשתחרר במרץ 2019, כך שעוד אין לנו ניסיון קודם לתוכנית הרחבה".

המכינה מיועדת לגברים בלבד?

"נכון מאוד. אישה בדואית לא תתגייס לצבא כמעט באופן מוחלט למרות שגם כאן ישנן חריגות. אנחנו מפנים אותן לשירות לאומי ואזרחי".

אסף בר, חבר קיבוץ הזורע, הוא מזכיר עין דור. הוא הדגיש שהמזכירות אישרה את הפנייה של "מרכז מעשה" מיד עם קבלתה.

"פרסמנו את הבקשה להקים את המכינה במתחם המצוי כאן, אף שאין בינו לבין הקיבוץ גדר או חציצה, ונתנו שבועיים לצורך ערעור על העניין", הסביר בר. "אמנם לא היו כאלו, אבל מספר חברים ביקשו הבהרות נוספות לגבי אופי הפרויקט וביקשו חוות דעת מגורמים חינוכיים וביטחוניים שונים.

"פנינו למשרד הביטחון, למשרד החינוך, וגם לגבעת חביבה שכבר חוו את המכינות שהיו אצלם. כולם הרגיעו אותנו שאין שום סכנה והצוות שוהה עם החבר'ה 24/7 .

"בכל מקרה החשש לא נוצר בגלל הזהות הבדואית של חברי המכינה, ואני מניח שחששות דומים, ואולי חזקים יותר, היו עולים במידה ונוער בסיכון היה מאכלס את המכינה. יש עוד כמה דברים קטנים שצריך לסגור ובאמצע אוגוסט המכינה כנראה תפתח כאן".

האם יהיו חברי/נערי קיבוץ שישולבו בפעילות החינוכית של המכינה?

"ממש לא. הכל יהיה באחריות הצוות שגם הוא יגיע מבחוץ. המעורבות של עין דור היא בתחום המוניציפאלי-עסקי".