קראו לו יורם צורי אבל כולם הכירו אותו בשם צ'רלי. הוא היה מוכר למטיילים בעין גדי וסביבתה בגלל ידענותו המופלגת בכל הקשור לטבע המאפיין את האזור. סיפוריו המרתקים שילהבו את הדמיון למרות שהוא נשבע כי הכל אמת לאמיתה, והסמלים המסחריים שלו היו שפמו הארוך והמטופח, מכנסיו הקצרים, והמטריה עמה היה מוביל את שורת המטיילים בשבילי עין גדי.

מילד טוב רמתיים לאגדה קיבוצית. צ'רלי ז"ל | צילום: שרהל'ה אלבר

הוא התראיין בשנת 2012 בעת הגיעו לגיל 78, לעיתון 'ידיעות הקיבוץ'. יריב פלג, כתב העיתון דאז, שמע ממנו על חייו יוצאי הדופן שאפיינו את אישיותו הצבעונית. כך למשל, בגיל עשר והוא ילד טוב רמתיים, החליט צ'רלי לטייל בגליל ומשם לעבור את הגבול ללבנון וסוריה. הוא אמר להוריו כי הוא נוסע לכפר יהושע בכדי לסייע לקרובי המשפחה בעבודת הרפת. אלא שבהגיעו למושב הוא נטל סוסה וכשהוא יחף ומצויד באוהל סיירים רכב ללבנון. מלבנון עבר לסוריה כשהוא מתקבל בסבר פנים יפות על ידי שבטי בדואים שלמדו להעריץ את הילד האמיץ והיחף. מסוריה חזר לכנרת.

בכדי לא להדאיג את הוריו דאג צ'רלי לשלוח אליהם מכתבים מפוברקים על קורותיו בבית דודו בכפר יהושע. שנים אחדות לאחר מכן חזר על מעשי הקונדס שלו ואמר להורים שהוא נוסע לבקר חברים בתל יוסף. אלא שהוא הגיע הרבה יותר רחוק, לעין גדי שאז עדיין לא הוקמה, ונכבש בקסם יופיו של האזור. בשנת 1955 הוא חזר להאחזות הנח"ל שהתיישבה בסמוך לנקודת הקבע של היום, ושנה מאוחר יותר הוקם הקיבוץ. צורי-צ'רלי ידע את שמו של כל שיח ועץ, את ההיסטוריה של המקום והאזור, והיה מזוהה עם הקיבוץ הדרומי עד ליום מותו.

אגדה עין גדאית. צ'רלי ז"ל | צילום ארכיון: שרהל'ה אלבר

מרבית חייו היה צ'רלי צולע על רגלו האחת, ולמי שהתעניין לפשר הדבר סיפר את הסיפור שנשמע כצ'יזבט של ילקוט הכזבים. וכך סיפר:

"ראיתי נמר בשעה ששמרתי בקיבוץ והוא התכוון לטרוף עז בדיר העיזים. היתה לי מצלמה וניסיתי לצלם אותו אבל הוא הבחין בי ונמלט מהמקום. בין העיזים בדיר היה גם חמור והוא רץ לכיוון שלי ופשוט בעט בשתי רגליי. הבעיטה של החמור פגעה בקת הרובה שהיה לי והעיפה אותו לרצפה. כתוצאה מהמכה פלט הרובה צרור למרות שהיה רק חצי אוטומטי. שני קליעים פגעו בירך שלי. לאחר הארוע שאלו אותי מי ירה בי ואני עניתי בתממות שהיה זה חמור. ברור שלא האמינו לי אבל זה מה שקרה".

אחת מטענותיו שעדיין דרושה אישרור הייתה שהוא היווה את המקור ליאצק מזהו זה - הדמות המיתולוגית של שלמה בראבא. ועם זאת, הדמיון והמציאות השיקו לא אחת כשדובר בצ'רלי, וככל הנראה עין גדי לא תהנה מהתמלוגים של אחד מהשפמים הכי מפורסמים במדינה. 

צ'רלי הותיר אחריו שתי בנות וארבעה נכדים. גרושתו עדיין מתגוררת בעין גדי. הלוויתו של תתקיים היום (א') ה-14.7, בשעה 17.00, בבית העלמין של עין גדי.