כשברקע המחלוקת סביב ההצהרה המשותפת של ממשלות ישראל ופולין, נערך טקס חגיגי בבית הבישוף בוורשה בנוכחות שגרירת ישראל בפולין אנה אזרי והרב הראשי של פולין מיכאל שודריך, במהלכו העניק הארכיבישוף של ורשה, קרדינל קזימירז נייץ', את פרס הנשר הבינלאומי 2018 למוזאון הישראלי בית לוחמי הגטאות.

כבוד לשורדי השואה. קזימירז נייץ' מעניק את הפרס לגלאור, צילום: Jan Karski Society

את הפרס, שקרוי על שם לוחם המחתרות הפולני יאן קרסקי, קיבלה אוצרת המוזאון יערה גלאור. הפרס נועד לציין שירות ניכר למען האנושות.

ועדת הפרס, שמונה בין היתר את נשיא פולין לשעבר אלכסנדר קוושנייבסקי, נימקה את החלטתה בכך שבית לוחמי הגטאות, שנפתח כמוזיאון השואה הראשון בעולם ושקרסקי ביקר בו בימי חייו, הוקם בין היתר על ידי אנשי מרד גטו ורשה שמציין כעת 75 שנים, ניצולים ממחנות הריכוז ודמויות נערצות מתנועות המרד היהודי.

הוא משמש כיום כמרכז מודרני בינלאומי הקולט אלפי מבקרים מכל העולם שמשתתפים בתכניותיו להכרה ולחקר השואה, ותורם רבות למתן עדות ולשמירה על זכרם של הלוחמים בגטאות.

העמותה, שפועלת בניו יורק, והפרס, קרויים על שמו של קרסקי, שסיכן עצמו פעמים רבות ושילם מחיר אישי כבד בניסיון לגייס את העולם החופשי ומנהיגיו כדי לעצור את רצח היהודים בשואה.

קרסקי ייסד סמוך למותו בשנת 2000 את מפעל הענקת הפרס הנחשב, אותו קיבלו בעבר בין היתר נשיא המדינה וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס, נשיא וראש ממשלת ברית המועצות לשעבר מיכאל גורבצ'וב, נשיא פולין לשעבר לך ולנסה, חתן פרס נובל לשלום אלי ויזל, מוזיאון השואה בוושינגטון ועוד.

"בשם המוזיאון אני גאה על קבלת הפרס המכובד על שמו של יאן קרסקי, חסיד אומות העולם שהיווה סמל ומופת ללוחם חירות והומניסט שדרכו לחינוך, לאחריות אישית, לסולידריות ולאהבת האדם, מהדהדת בחזוננו", אמרה ד"ר ענת ליבנה, מנכ"לית ואוצרת ראשית של בית לוחמי הגטאות.

"הפרס ניתן כאות כבוד לשורדי השואה שהקימו את הקיבוץ והמוזיאון, בראשם אנטק צוקרמן וצביה לובטקין, ממנהיגי המרד שהפך לסמל למאבק הרואי על כבוד האדם. מעניקי הפרס ראו לנכון לציין את פועלו החינוכי הנרחב של בית לוחמי הגטאות כיום ואת המוזיאון העדכני והמחודש".