לאחר כשלושה חודשים של מאבק בלתי נלאה בשרפות בעוטף עזה, דורשים הרבש"צים (רכזי ביטחון שוטף צבאיים) בדרום להכיר בהם כאנשי מילואים, כדי שיוכלו לקבל מצה"ל תגמול כספי, ציוד אישי מתאים וכן כיסוי ביטוחי למקרה של תאונה.

מסכנים את חייהם ללא הציוד המתאים. מכבים שרפות בעוטף עזה, צילום: ביטחון מועצת אשכול

בעבר היו הרב"שים (רכזי ביטחון שוטף) באחריות משמר הגבול, אך לאחר מכן הועברה האחריות על אלו שבקווי העימות לצבא (באמצעות משרד הביטחון) ולמועצות האזוריות.

הטענה שמעמדם לא הוסדר מבחינת תנאי השירות כבר עלתה בעבר, אך עתה - כשהם פועלים בעיקר מחוץ ליישובים ומסייעים לצבא בכיבוי השרפות - עולה דרישתם ביתר שאת.

"ההגדרה שלנו היא פעילות בתחומי היישוב", מסביר רמי נגבי, רבש"צ עין השלושה. "ברגע שאנחנו יוצאים לפעילות מבצעית, אמור להיות לנו כיסוי ביטוחי כמו לאנשי מילואים.

"כשיש מצב מלחמה מגייסים אותנו לצבא, אבל בחודשים האחרונים אנחנו פועלים כאזרחים למרות בקשות הקב"טים של המועצות שיכירו בנו כאנשי מילואים, לפחות בשעות הארוכות שבהן אנחנו עוסקים בכיבוי השרפות.

"מה שמניע אותנו זה לעזור לכל הרבש"צים להתמודד מול האש, להציל את היישובים, את היבולים ואת הטבע, אבל מגיע לנו גם תגמול כספי וביטוח של הצבא. במקום לגייס אותנו, הצבא העדיף לגייס אנשי מילואים של פיקוד העורף בצו שמונה".

ברוך כהן, רבש"צ קיבוץ מגן, מתבטא ביתר חריפות. "מתנהגים אלינו כמו לעובדי קבלן", הוא אומר. "אנחנו נותנים מענה לכל האירועים בגזרה מתוך תחושת אחריות, כולל בסופי שבוע, ומשרד הביטחון לא מוכן להכיר בנו. אנחנו מכירים את השטח היטב, מגיבים בזריזות לכל שרפה, ויעילים הרבה יותר מכבאים או מאנשי מילואים שמגיעים מחוץ לאזור.

"עד עכשיו לא היו לנו אפילו חליפות מגן, אלא רק הטי־שירטים שלנו. לאורך כל התקופה פעלנו תוך כדי סיכון נפשות, והתברר לנו שאין כיסוי בטיחותי וביטוחי לזה. אף על פי שהמח"טים ואנשי הצבא מתואמים איתנו, הצבא לא מוכן לגייס אותנו ולהכיר בנו כאנשי מילואים".

לדברי כהן, החל מהשבוע שעבר ניתקו חלק מהרבש"צים את עגלות הכיבוי, והם לא מוכנים לצאת לשטח עד שהצבא יכיר בהם. נגבי אומר שחלק מהרבש"צים כן פועלים, ועדיין מתגייסים לעזרת חבריהם בכיבוי השרפות.

במכתב ששלחה דינה ברנשטיין, מזכירת קיבוץ מגן, לראש מועצת אשכול גדי ירקוני, בשם 22 מזכירי יישובים במועצה, היא מבקשת מהמועצה לתבוע את הסדרת ההכרה במעמדם של הרבש"צים.

"בשבועות האחרונים", נכתב שם, "עושים הרבש"צים שלנו לילות כימים במרדף ובחיסול של מוקדי אש ברחבי המועצה האזורית שלנו, שהפכה לצערנו שוב לשדה קרב. הרבש"צים עושים זאת נוסף על משימותיהם השוטפות ביישובים עצמם, ואין הם מחכים לקריאה.

"כולם כאחד מגיעים מייד לסייע בזיהוי האש ובמניעת התפשטותה, מצוידים במתקני כיבוי האש של היישובים. הרבש"צים שלנו מסכנים את חייהם למעננו ללא ציוד וביגוד המתאים ללוחמי אש!".

ועוד נכתב: "לאחרונה התברר שאם חס וחלילה ייפגע מי מהם במהלך מלחמתו באש, אין שום גורם המוכן להכיר בנזק. אנו, המזכירים ומנהלי הקהילות באשכול, פונים אל נציגינו במועצה האזורית בבקשה שזו תדרוש מהצבא להכיר ברבש"צים של אשכול, המתנדבים להצלתנו, כמגויסים לשירות מילואים פעיל על כל המשתמע מכך, וזאת עד שיימצא פתרון לבעיית טרור העפיפונים והשרפות בשטחינו".

אל מזכירי היישובים הצטרף גם מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר: "כל מי שנקלע לקיבוצי עוטף עזה בחודשי השרפות, לא יכול היה להחמיץ את האנשים המיוחדים שנמצאים בכל אתר בוער.

"לובשי חולצה שחורה שעליה כתוב 'רבש"צ', עם נשק בהצלב. הרבש"צים הם גיבוריה האמיתיים של ההתרחשות, ומה רבה הייתה תמיהתנו מן העובדה כי אינם מכוסים כיסוי ביטוחי למקרה של היפגעות בעת כיבוי שריפה, שכן אין הם כבאים. מגוחך ומעליב!.

"כל אחד מבין כי הראשונים לכל אירוע הם הרבש"צים. תושבי עוטף עזה, מערכת הביטחון ועם ישראל חייבים להם חוב עצום. לא זו העת להתקמצן; לא זו העת לעסוק בבירוקרטיה מיותרת לאיזה גוף הם שייכים. זו העת לעזור להם במציאות יום־יומית בלתי אפשרית".

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, אינו איש בשורות בנושא הרבש"צים. "לצערי לא הצלחנו לקדם את ההכרה במעמד הרבש"צים, נושא שמחכה כבר שבע שנים לפתרון. הם עושים פעולות משטרתיות וצבאיות, ולא מקבלים מהצבא את הביטוח המתאים.

"כבר 90 יום שהם מתמודדים עם השריפות כמו כבאים, ואם תהיה להם תאונה בדרך לא יהיה להם ביטוח של כוחות הביטחון. אנחנו חייבים לשנות את המצב הזה. פניתי למשרד הביטחון, והתגובה שלהם היא שהנושא מסובך ושאין להם פתרון.

"אני לא מתייאש. אני עומד להיפגש עם מנכ"ל המשרד אודי אדם, ולדרוש בשם כולנו שתהיה לרבש"צים הכרה מתאימה וביטוח כפי שצריך".

מאגף דוברות והסברה במשרד הביטחון נמסר בתגובה: "נושא זה אינו קשור למשרד הביטחון".