דרורה רונן, חברת קיבוץ אשדות יעקב מאוחד, אם לארבעה וסבתא לשבעה, נחשבת בעמק הירדן למזכירה רפואית מיתולוגית שמנהלת כבר 35 שנה ביד רמה מרפאה קיבוצית ואזורית.

לא המלחמה שלה. רונן על רקע המרפאה, צילום: עמי כברי, דוברות עמק הירדן

למרות גילה המתקדם של 71, שמאפשר לה להניח לעבודה ולהתענג על החיים היפים בחיק המשפחה והטבע, מתעקשת רונן לפקוד את המרפאה האזורית של עמק הירדן ולטפל בלקוחות הקיבוציים והמושביים בחצי משרה.

אלא שכעת, בניגוד לעבר, אז תוקצבה המשרה שלה בכל פעם מחדש בידי שירותי בריאות כללית, לאחרונה הודיעה לה מקופת החולים כי עליה לסיים את עבודתה בסוף חודש יולי.

רונן, מצדה, היתה נענית לבקשה, אבל הלקוחות הנאמנים שלה ממש לא מוכנים לקבל את רוע הגזירה.

בעצה אחת עם ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, החליטו התושבים להחתים עצומה הקוראת להשאיר אותה במשרה לפחות עוד שישה חודשים. עד עתה חתמו על העצומה, שזכתה לשיתופים רבים, 1,141 בני אדם כשהדרישה היתה ל-1,000 בסך הכול.

"לתושבי העמק נודע שבסוף חודש יולי הקרוב דרורה רונן מאשדות מאוחד, המזכירה הרפואית, נאלצת לצאת לגמלאות, למרות רצונה להישאר במרפאה", נכתב בעצומה.

"אנו מאמינים שרובכם מודעים לשרות המקצועי, לאדיבותה וליחס האישי והחם לקהל המטופלים במרפאה. בהסכמתה, ובתאום עם עידן גרינבאום, אנחנו יוצאים למאבק ציבורי להשארת דרורה במרפאה. רק אם נתגייס כולנו ונפעיל את השפעתנו נוכל לשנות את הגזרה. אנא חתמו על העצומה ויחד נוכל לשנות את ההחלטה".

"דרורה היא מיתולוגית. איש שירות במלוא מובן המילה", הסבירה עירית פורת, רכזת בריאות באפיקים. "מאז הקמתה של המרפאה היא זו שעזרה לתושבי העמק, ובעיקר למבוגרים, לצלוח את השינוי ואת המעבר ממרפאה ביתית מחבקת למרפאה אזורית קצת מנוכרת.

"דרורה היא פנומן בהכרת זכויות האזרח בשירותי בריאות כללית, ועושה הכול למצות אותן למען הפציינטים. יש לה אוצר בלום של ידע על רופאים וטיפולים, והיא ששה לחלוק את הידע הזה עם מטופלי המרפאה בחיוך, ברצון ובאהבה.

"לחשוב שהידע העצום שלה והיכולת למצוא תמיד את הטופס הנכון לא יעמדו יותר לרשותנו זה מתסכל ומעציב. היא תחליף לאחות הרחמנייה של פעם, ועם לכתה תסתיים תקופה. לדור המבוגרים זו תהיה מכה קשה".

"התחלתי במרפאת הקיבוץ שלי אשדות מאוחד, אחר כך מילאתי את התפקיד במרפאה המאוחדת של אשדות איחוד ומאוחד, ומשנת 2002 אני עושה זאת במרפאה האזורית", סיפרה רונן למיינט קיבוץ.

"יש המון פרגון ותמיכה". רונן, צילום: עמי כברי, דוברות עמק הירדן

"מדובר למעשה במרכז רפואי של בעלי מקצוע בתחומי רפואה שונים, טיפת חלב, סיעוד וכיוב'. במרפאה רשומים כ-7,000 לקוחות מכל קיבוצי העמק, למעט עין גב וכנרת, וגם מהמושבות מנחמיה וכנרת. בנוסף מגיעים אלינו בקיץ נופשים רבים מהאזור שזקוקים לעזרה.

"מלבדי יש עוד שתי מזכירות רפואיות, אבל הניסיון המצטבר שלי עושה את ההבדל. נעזרים בי תושבים וחברים רבים, ובעיקר קשישים שמתקשים לנהל פרוצדורות רפואיות מול קופת חולים. אני מכירה את כולם וכולם מכירים אותי".

את נמצאת למעשה הרבה מעבר לגיל העבודה לנשים, כך שאין פסול בהודעת הקופה.

"אין לי טענות לקופת חולים כללית. צריך להבין שלא אני עושה את המלחמה, אלא התושבים בעמק. אני נחשבת לעובדת מועצה כשאת השכר שלי מעבירה קופת החולים אליה והיא לקיבוץ. הבעיה כעת היא שהתחלפו עובדות, ישנה מנהלת תפעולית חדשה וגם אחות סיעודית ואנשים חוששים שיהיה בלאגן במידה ואעזוב.

"הכוונה היא לתת לי עוד חצי שנה כדי שאכניס את החדשות לעבודה. זה כל הסיפור. הציבור צריך לתת אמון במרפאה והחילופים במצבת העובדים מערערים את זה".

אבל התחושה שלך לנוכח ההתגייסות טובה?

"מאוד. כל מי שנכנס למרפאה מתעניין במצבי, האם אכן אני עומדת לעזוב ומתי, ויש המון פרגון ותמיכה שאשאר עוד תקופה קצרה".

את מאמינה שהעצומה תביא לשינוי ההחלטה?

"לא ממש, אבל נעים לדעת שלאנשים אכפת ממך וממה שאתה עושה".