נראה שאין רגע דל בגבעת חיים מאוחד בכל הקשור לאיוש תפקידי ההנהלה בקיבוץ. טרם נרגעו הרוחות מאי בחירתו המחודשת של יו"ר ההנהלה העסקית איציק באדר לתפקיד, וכבר מתרגש על הקיבוץ מה שנראה כמשבר אמון חדש הקשור לבחירת יו"ר ועד ההנהלה במקומה של שגית לוסטיג, שכיהנה בתפקיד בשנתיים וחצי האחרונות.

ההצבעה בסוף השבוע תכריע. גבעת חיים מאוחד, צילום: אסף הדר

לוסטיג הודיעה על רצונה לסיים את תפקידה, בין היתר בעקבות מה שתיארה כ"חשש מאובדן אפשרי של אובייקטיביות ביחסה לחברים אחדים בקיבוץ", וגם בהמשך לאי בחירתו של באדר.

היא היתה אמורה לעזוב כבר בסוף חודש מרץ, אולם נענתה לבקשת ועד ההנהלה להמשיך בכהונה שלושה חודשים נוספים כדי לסיים תהליכים שונים שאותם קידמה.

"עדכנו את הציבור על הארכת הקדנציה, ובתוך כך פרסמנו באמצעים שונים קול קורא להגשת מועמדות לתפקיד יו"ר ועד ההנהלה", סיפרה לוסטיג. "מדובר בתפקיד אותו אמור/ה למלא רק חבר/ת קיבוץ. פרט לכך אין תנאים מגבילים או דרישות נוספות.

"ארבעה חברים הציגו את עצמם כמועמדים אותם היינו אמורים להציג באסיפה אתמול, אבל בשבת שעברה קיבלנו עצומה עליה חתמו כ-80 חברות וחברי קיבוץ ובה דרישה להקים צוות איתור למועמדים לתפקיד.

"מיותר לציין שיוזמי העצומה ו/או החותמים עליה לא באו ושאלו אותי האם יש מועמדים וכמה, לפני שהפיצו שמועה כאילו ישנו מועמד אחד לתפקיד מטעם הוועד ואין בלתו. מעולם לא היו לתפקיד הזה ארבעה מועמדים שהציעו את עצמם, ומכאן שהעצומה היתה מיותרת וגרמה לסחבת בהליך הבחירה".

אתמול (ראשון) התקיימה אסיפה בגבעת חיים מאוחד, ובה הוצגה דרישת החברים להקמת צוות איתור לתפקיד. מולה דנו בבקשת ועד ההנהלה לדחות את העצומה ולהמשיך בהליך הבחירה. ההכרעה בין שתי החלופות אמורה להתקיים בהצבעת קלפי בסוף השבוע הקרוב.

חבר קיבוץ ומיוזמי העצומה שצידדה בהקמת צוות איתור לתפקיד יו"ר ועד ההנהלה, טען בפני מיינט קיבוץ שהחתומים עליה לא עשו זאת בגלל מועמד אחד או חמישה, אלא לאור אי שביעות רצונם מהתנהלות ההנהלה החברתית והכלכלית של הקיבוץ.

"אנחנו חושבים שוועד ההנהלה אינו יכול לפעול נגד חבר הנהלה שרוצה להציג מועמדות, ולאיים בהתפטרות קולקטיבית אם הוא ייבחר - וזה מה שהיה", סיפר החבר.

"מדובר בצעד מיותר ולא חברי. יכול להיות שצוות איתור שיוקם יחליט להביא לבחירה את אותם שמות, אבל הוא יעשה זאת ללא התערבות בוטה של ההנהלה בהליך.

"הנהלות הקיבוץ ציינו במפורש שיתפטרו קולקטיבית באם זה שייבחר לא יהיה על דעתן. הן כתבו זאת בדפי המידע של הקיבוץ, וכך ביקשו להפעיל לחץ על החברים בעלי זכות הבחירה.

"לדעתנו הן גם סימנו מועמד מועדף עליהן. החשש שלנו נבע גם ממה שקרה בהליך ההחלפה של איציק באדר. לא הביאו שני מועמדים או יותר טרם שבחרו באורי גלר לתפקיד".

מה עוד קומם אותך בהתנהלות ועד ההנהלה בגבעת חיים מאוחד?

"ידוע לנו שאנשי הוועד התקשרו לחברים וביקשו מהם להסיר את שמם מהעצומה. זאת ועוד רשימת החותמים על העצומה נתלתה על לוח המודעות של הקיבוץ בלא ידיעתנו או רשותנו. זה לא הפריע, אבל היו חברים שלא אהבו את החשיפה הפומבית הזו והסירו את שמם".

שגית לוסטיג מסרה בתגובה כי היו לפחות ארבעה חותמים שפנו אליה וביקשו ממנה להסיר את שמם מהעצומה, ונוספים אמרו ששמם שורבב בטעות ומבלי שנועצו בהם קודם לכן.

"אני מקווה שהעצומה תדחה בקלפי שיתקיים בסוף החודש", הבהירה לוסטיג, "כי אם יוקם צוות איתור הבחירה תידחה בעוד כמה חדשים, ועד אז לא יהיה יו"ר מכהן לוועד ההנהלה".

הטענה היא שלוועד ההנהלה יש מועמד מועדף, ולכן הוא מאיים בהתפטרות באם ייבחר חבר שלא זוכה לברכתו.

"לא היה ולא נברא. הבחירה פתוחה לכלל החברים. אין לנו מועמד מטעם, ולפחות שלושה מתוך ארבעת המועמדים ראויים לתפקיד. הוועד לא ממליץ על איש. היה חבר אחד שהסיר את שמו לאחר שהבין שכמה מחברי הוועד טענו שהוא אינו ראוי, אבל לא היה לחץ עליו לעשות זאת. גם לא איימנו בהתפטרות".

ומה בנוגע לטענה על פרסום העצומה לציבור הרחב?

"לא נאמר לנו בשום שלב שישנה התנגדות לפרסום העצומה והחתומים עליה. לדעתנו החברים שחתמו צריכים לעמוד מאחורי החלטתם ולא להתחבא מאחורי שמות בדויים".